Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Wyszkolili kolejnych ochotników

2018-03-14 10:37:04 (ost. akt: 2018-03-15 17:01:24)

Autor zdjęcia: psp kętrzyn

10 marca zakończył się kolejny kurs szkoleniowy strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Powiatu kętrzyńskiego. Bardzo długie szkolenie trwające 126 godzin lekcyjnych rozpoczęło się jeszcze w grudniu 2017 r.

Zobacz także: Wybieramy Najpopularniejszą OSP: ranking regionalny Wybieramy Najpopularniejszą OSP: ranking regionalny Trudno sobie wyobrazić polską wieś bez strażacy ochotnicy i Ochotnicze Straże Pożarne. W naszym regionie jest ich ponad 500. To spośród nich wybierzemy...
Szkolenie przeprowadzili nieodpłatnie funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Szkolenie odbyło się na terenie, obiektach i sprzęcie kętrzyńskiej Komendy, ale nowi adepci strażackiej służby musieli też zaliczyć test w specjalnej komorze dymowej w Komendzie Powiatowej PSP w Ełku.

Na kurs zgłoszono 22 osób, ale nie wszyscy dali radę podołać strażackiemu wyzwaniu, świadectwa odebrało 19 absolwentów, wśród nich była jedna kobieta – druhna Sandra Kuziak z OSP Barciany.

Celem szkolenia było przygotowanie strażaków ochotników do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań podczas działań ratowniczo – gaśniczych. W czasie kursu strażacy ratownicy mieli możliwość zapoznania się z zasadami taktyki pożarniczej i ratowniczej, poznawali organizację łączności i współdziałania, techniki operowania prądami gaśniczymi, metody prowadzenia ewakuacji ludzi, mienia i zwierząt, a także zagadnienia BHP na miejscu akcji ratowniczej. Bardzo duży nacisk położyliśmy na zajęcia ze sprzętem ochrony dróg oddechowych. Każdy ze strażaków ochotników musiał zaliczyć bardzo trudne zajęcia praktyczne w masce i z butlą powietrzną na plecach w zadymionych pomieszczeniach i we wspomnianej komorze dymowej. Takie ćwiczenia miały oddać jak najbardziej realne warunki, z którymi mogą się spotkać nasi strażacy ochotnicy podczas prawdziwych akcji ratowniczych.

W sobotę 10 marca br. odbyły się egzaminy teoretyczne i praktyczne ćwiczenia sprawdzające wszystkie nabyte umiejętności. Do egzaminu przystąpiło łącznie 19 osób. Z- ca Komendanta Powiatowego PSP w Kętrzynie bryg. Szymon Sapieha wraz z członkami komisji mł. kpt. Piotrem Kimbarem i mł. kpt. Marcinem Lewosińskim dokonali wręczenia świadectw ukończenia szkolenia absolwentom kursu.

W ocenie komisji powołanej przez Komendanta Powiatowego PSP w Kętrzynie st. bryg. Zbigniewa Borysa, egzaminy wypadły bardzo dobrze i świadczą o rzetelnym przygotowaniu się strażaków ochotników do działań ratowniczych. Cieszy fakt, że młodzi ludzie w ogóle są zainteresowani tymi trudnymi i złożonymi strażackimi zagadnieniami i że chcą należeć do ochotniczych straży pożarnych.
Największa ilość nowych strażaków ochotników jest z OSP Pilec, to jednostka która zgłosiła aż 10 strażaków. OSP Pilec reaktywacja – tak nazwaliśmy ten fakt i wszystko wskazuje na to, że ciężki okres niepewności w funkcjonowaniu tej OSP jest już poza nimi.

Kierownikiem kursu dbającym o jego prawidłowy przebieg i organizację był mł. kpt. Piotr Kimbar.

bryg. Szymon Sapieha


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages