Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Głosowanie dobiega końca

2018-03-09 09:32:10 (ost. akt: 2018-03-09 21:02:50)
Fot.—Plebiscyt na SuperSołtysa zakończy się 9 marca 2018 roku.

Fot.—Plebiscyt na SuperSołtysa zakończy się 9 marca 2018 roku.

Autor zdjęcia: Fot. materiały organizatora

Plebiscyt „SuperSołtysa 2018” powoli dobiega końca. Komu przypadnie ten laur? W ostatnim tygodniu umacnia się "żeńskie" podium. Głosowanie kończymy już dzisiaj o godz. 23.59. Wyniki poznamy niedługo podczas Wielkiej Gali.

W tym roku walka o tytuł SuperSołtysa 2018 w powiecie kętrzyńskim jest bardzo zacięta. Kolejny tydzień głosowania mija, a na podium cały czas rządzą kobiety. Na fotelu lidera utrzymuje się Gertruda Warno z Silca (gm. Srokowo), a na drugim Iwona Kaszewska z sołectwa Ogródki (gm. Barciany). Trzecie miejsce zajmuje reprezentantka gminy Kętrzyn - Barbara Bukowska z Wilkowa. Tuż za podium też jest tłoczno. Nie odpuszczają m.in. Szymon Gałka z Pilca (gm. Reszel), Regina Kuśmierowska z Parysa (gm. Korsze), Zenon Rutkowski z Kosakowa (gm. Srokowo), Małgorzata Dwulat z Wilczyn (gm. Srokowo), Stefan Oleksiewicz z Bobrowa (gm. Barciany), Izabela Anna Ptak z sołectwa Siemki (gm. Reszel) czy zamykająca czołową "dziesiątkę" Jolanta Puczkowska z Frączkowa (gm. Barciany). Oni czują oddech na plecach kolejnych konkurentów. Walka zapewne będzie trwała do samego końca, a ten jest coraz bliżej. Głosy możemy oddawać jeszcze dzisiaj, 9 marca do godz. 23.59. Co zmieni się jeszcze w ciągu najbliższych kilkunastu godzin? Czy w ostatniej chwili pojawi się jakiś "czarny koń" plebiscytu? Która z gmin umieści najwięcej swoich sołectw w naszym "TOP 10"? W tej chwili przodują Barciany i Srokowo, które są reprezentowane przez trzy sołectwa.

Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom.
Sołtysi w historii Polski pojawili się w XII wieku. W tamtych czasach sołtys miał we wsi bardzo dużą władzę. Był na przykład sędzią. W odrodzonej Polsce (od 1990 roku) sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przez radę gminy.
Chociaż na wsi mieszka więcej mężczyzn niż kobiet, to ci pierwsi coraz częściej oddają władzę nad sobą w ręce pań. W Polsce jest tak już w 40% wsi.

Naszym celem jest pokazanie jak ważną role pełnią w życiu swoich społeczności sołtysi. Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Takich najaktywniejszych liderów chcemy pokazywać.
W ubiegłym roku w w konkursie Gazety Olsztyńskiej i Dziennika Elbląskiego wzięło udział aż 620 kandydatów, z czego 318 to były kobiety. Nasi Czytelnicy na swoich faworytów oddali prawie 61 000 głosów! Tytuł SuperSołtysa województwa warmińsko-mazurskiego otrzymał Jerzy Głowacki, sołtys Frygnowa (gm. Grunwald). W powiecie kętrzyńskim najwięcej głosów otrzymała Małgorzata Zubek z Kraskowa. Kto zdobędzie statuetkę w tym roku? Wkrótce się o tym przekonamy.

Za co cenicie swojego sołtysa? Napiszcie do nas: ketrzyn@gazetaolsztynska.pl .


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages