środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Ostatnie trzy dni plebiscytu

2018-03-06 20:00:00 (ost. akt: 2018-03-09 21:03:09)
Tak wyglądały statuetki SuperSołtysa w ubiegłym roku

Tak wyglądały statuetki SuperSołtysa w ubiegłym roku

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Plebiscyt „SuperSołtysa 2018” powoli dobiega końca. Komu przypadnie ten laur? W ostatnim tygodniu umacnia się "żeńskie" podium. Głosowanie kończymy już w piątek o godz. 23.59. Wyniki poznamy niedługo podczas Wielkiej Gali.

W tym roku walka o tytuł SuperSołtysa 2018 w powiecie kętrzyńskim jest bardzo zacięta. Kolejny tydzień głosowania mija, a na podium cały czas rządzą kobiety. Na fotelu lidera utrzymuje się Gertruda Warno z Silca (gm. Srokowo) spychając na drugie miejsce Iwonę Kaszewską z sołectwa Ogródki (gm. Barciany). Trzecie miejsce zajmuje reprezentantka gminy Kętrzyn - Barbara Bukowska z Wilkowa. Tuż za podium też jest tłoczno. Nie odpuszczają m.in. Szymon Galka z Pilca (gm. Reszel), Małgorzata Dwulat z Wilczyn (gm. Srokowo), Regina Kuśmierowska z Parysa (gm. Korsze), Zenon Rutkowski z Kosakowa (gm. Srokowo), czy Izabela Anna Ptak z sołectwa Siemki (gm. Reszel). Oni czują oddech na plecach kolejnych konkurentów. Walka zapewne będzie trwała do samego końca, a ten jest coraz bliżej. Głosy możemy oddawać do 9 marca do godz. 23.59

Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom.
Sołtysi w historii Polski pojawili się w XII wieku. W tamtych czasach sołtys miał we wsi bardzo dużą władzę. Był na przykład sędzią. W odrodzonej Polsce (od 1990 roku) sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przez radę gminy.
Chociaż na wsi mieszka więcej mężczyzn niż kobiet, to ci pierwsi coraz częściej oddają władzę nad sobą w ręce pań. W Polsce jest tak już w 40% wsi.

Naszym celem jest pokazanie jak ważną role pełnią w życiu swoich społeczności sołtysi. Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Takich najaktywniejszych liderów chcemy pokazywać.
W ubiegłym roku w w konkursie Gazety Olsztyńskiej i Dziennika Elbląskiego wzięło udział aż 620 kandydatów, z czego 318 to były kobiety. Nasi Czytelnicy na swoich faworytów oddali prawie 61 000 głosów! Tytuł SuperSołtysa województwa warmińsko-mazurskiego otrzymał Jerzy Głowacki, sołtys Frygnowa (gm. Grunwald). W powiecie kętrzyńskim najwięcej głosów otrzymała Małgorzata Zubek z Kraskowa. Kto zdobędzie statuetkę w tym roku? Wkrótce się o tym przekonamy.

Za co cenicie swojego sołtysa? Napiszcie do nas: ketrzyn@gazetaolsztynska.pl .


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages