Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nakomiadach

2018-03-02 08:29:22(ost. akt: 2018-03-02 08:36:56)

Autor zdjęcia: Andrzej Sydor

Żołnierze Wyklęci stanowili polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Stawiali oni opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.
Walcząc zbrojnie z siłami nowego agresora, musieli także zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”.
Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „Żołnierzy Niezłomnych”. Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku. Po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski. 

 Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. Ponad 20 tysięcy żołnierzy zginęło bądź zostało zamordowanych w więzieniach NKWD i UB. Część wywieziono na Wschód, wielu skazano na kary pozbawienia wolności. W końcu lat 40. i na początku 50. ponad 250 tys. ludzi więziono i przetrzymywano w obozach pracy.

Sejm 3 lutego 2011 r. przyjął ustawę o upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych, której inicjatywę zgłosił w 2010 r. prezydent Lech Kaczyński. Pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypadał dokładnie w 60. rocznicę egzekucji na Rakowieckiej siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.  
W środę 1 marca w Szkole Podstawowej w Nakomiadach uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych. Odbyły się pogadanki oraz projekcja filmu.

Andrzej Sydor

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. A ilu #2452090 | 91.233.*.* 2 mar 2018 11:25

    A ilu zatłukli Ci "bohaterowie" ? Zeby ich prześladowano za to tylko że siedzieli w lesie przy ognisku , spiewali patriotyczne piosenki i się modlili to rzeczywiście byliby ofiarami. ale oni rozbijali urzędy , grabili sklepy , rozbijali posterunki milicji bili ,wieszali i rozstrzel;iwali ludzi i robili wszystko żeby przyupadkiem w rejonie ich działania nie zapanowała jakaolwiek stabilizacja po wojnie. za to byli likwidowani i skazywani. postepowali jak bandyci i byli traktowani jak nalezało się bandytom-zresztą w większości nimi byli.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5