XXXIV Kaziuki Wilniuki - "Wileńszczyzna na Warmii"

2018-03-01 12:52:50(ost. akt: 2018-03-01 12:58:43)

Autor zdjęcia: kck kętrzyn

2 marca o godz. 17.00 w kętrzyńskiej Hali MOSiR przy ul. Kazimierza Wielkiego odbędzie się kolejna edycja popularnych "Kaziuków - Wilniuków".
Wystąpią:
- Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” (Litwa)
- Zespół etnograficzny „Łałymka” (Litwa)
- Trio Hanki z Połukni (Litwa)

Prowadzenie:
ANNA ADAMOWICZ – Ciotka Franukowa
DOMINIK KUZINIEWICZ – Wincuk Bałbatunszczyk z Pustaszyszek

Koncertom towarzyszy JARMARK WILEŃSKI z rękodziełem, regionalnymi potrawami, wydawnictwami.

Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” od blisko 30 lat jest filarem polskości na Litwie, którego mistrzostwo artystyczne podziwiają Polacy w wielu krajach świata. Założycielem zespołu jest śp. dr Jan Mincewicz, legenda życia polskiego na Ziemi Wileńskiej, nie tylko jako polityk ale też jako kompozytor którego pieśni znane są na całym świecie, stały się hymnem ludzi pochodzących z Wileńszczyzny a dziś rozsypanych po całym świecie. Po Jego śmierci kierownictwo zespołem przejęła Natalia Sosnowska, wieloletnia solistka oraz zawodowy dyrygent chóralny.Nowopowstały zespół etnograficzny „Łałymka” jest odkryciem życia kulturalnego Wileńszczyzny. Obrazki etnograficzne, które są w składzie jego repertuaru zadziwiają swoją autentycznością i ludowością. Kierownikami są etnograf Loreta Grygorowicz oraz Gustaw Jeruzale, etnograf, muzykolog ,prof. historii na Uniwersytecie Wileńskim.Trio Hanki z Połukni ma bardzo szeroki repertuar piosenkarski – zarówno pieśni patriotyczne, jak też o Ziemi Wileńskiej, w tym Ziemi Trockiej, skąd pochodzą. Wszystkie wykonawczynie są zawodowymi nauczycielkami muzyki w gimnazjach polskich oraz kierownikami innych dużych zespołów polskich.

Skład ekipy twórców ludowych
W składzie ekipy twórców ludowych są autentyczni mistrzowie ludowi, uznani na Litwie jako wybitni twórcy.Agata Granicka i jej matka Danuta Wiszniewska od lat prowadzą szkołę mistrzostwa plecenia palm wileńskich, znanych na świecie wyrobów, związanych ze świętowaniem Kaziuka oraz Niedzieli Palmowej. Ich palmy są znane na świecie, były eksponowane na Światowej Wystawie Expo, gdzie cieszyły się ogromnym powodzeniem. Agata Granicka jest wykładowczynią etnografii w Kolegium Rolnictwa i Biznesu w Wojdatach.Leokadia Szałkowska jest tytułowaną Mistrzynią Ludową Litwy, jej palmy prezentują inny styl tego unikatowego wyrobu ludowego, w którym przeważają „Wałeczki”, czyli „ruszczycówki”, od nazwiska ich odkrywcy i rozreklamowania na świecie Ferdynarda Ruszczyca . Jest zawodowym restauratorem dzieł sztuki. Leon Szałkowski jest znanym w Wilnie fotografikiem,prezentującym na kiermaszu kaziukowym fotografie starego Wilna i okolic podwileńskich.Mistrz wyrobów z drewna Michał Jankowski jest artystą ludowym rzeźbiarstwa z drewna, jego prace są również eksponowane na wystawach międzynarodowych, po czym częstokroć otrzymuje zamówienie na precyzyjne wyroby z różnych krajów. Danuta Lipska, malarka, wykładowczyni w szkole rysunków, znana jako malarka obrazów – widoków różnych zakątków Ziemi Wilenskiej. Jest prezesem Towarzystwa Plastyków Polskich na Litwie „Elipsa”, działające w Wilnie od 25 lat.

Obrazek w tresci

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5