środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Rewolucyjne zmiany w powiecie

2018-02-27 08:00:00 (ost. akt: 2018-03-02 08:19:11)
Zmiany w Zarządzie Powiatu to efekt wniosku złożonego przez Klub Radnych PSL.

Zmiany w Zarządzie Powiatu to efekt wniosku złożonego przez Klub Radnych PSL.

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Czwarta próba, tym razem udana. Ryszard Niedziółka nie jest już starostą. Przy tej okazji wymieniono cały skład Zarządu Powiatu. Nowym włodarzem został Jarosław Pieniak, dotychczasowy koalicjant Niedziółki.

Zobacz także: Chcą odwołać starostę Losy Ryszarda Niedziółki na stanowisku starosty ważą się już po raz czwarty. Powraca sprawa odwołania Ryszarda Niedziółki z funkcji Starosty Kętrzyńskiego. Z takim wnioskiem wystąpili radni z Klubu PSL. W plebiscycie "Gazety Olsztyńskiej"...
Wniosek był rozpatrywany podczas nadzwyczajnej sesji 25 stycznia. Decyzją radnych został skierowany do rozpatrzenia przez Komisję Rewizyjną. Ta wiosek zaopiniowała pozytywnie.Sesja odwoławcza odbyła się 26 lutego.

Zgodnie z przepisami aby "zdjąć" Niedziółkę ze stanowiska wymagane jest było 3/5 głosów ustawowej większości rady. W przypadku radnych powiatu kętrzyńskiego chodziło o proporcję większościową 12:7. Czwarta próba zakończyła się sukcesem wnioskodawców. Ryszard Niedziółka został odwołany w głosowaniu tajnym. Popierający go radni odmówili wzięcia udziału.
- Nie chcę teraz tego komentować. Za dużo w tym emocji. Ja się rozliczę z tego, co zrobiłem. Myślę, że dokonania tych trzech lat są większe niż w poprzedniej kadencji. Widać handlowanie wchodzi tutaj w sposób bardzo brutalny. Już wiadomo, kto będzie starostą - powiedział tuż po głosowaniu Niedziółka. Były starosta zastanawia się nad dalszą pracą na rzecz powiatu w roli radnego. - Zobaczymy. Czas pokaże. Być może wrócę do biznesu - dodaje.

Radni postanowili jeszcze tego samego dnia powołać nowego starostę. Zgłoszono na to stanowisko tylko jedną kandydaturę. Uznanie w oczach większości rajców zdobył Jarosław Pieniak z SLD, do niedawna koalicjant Ryszarda Niedziółki. Część radnych nie wzięła udziału w głosowaniu, lub wyraziła swój sprzeciw.
- Mój ojciec by się w grobie przewrócił, gdyby się dowiedział, że poparłem SLD - powiedział Waldemar Kuczyński.
Nowo wybrany starosta podziękował za okazane mu zaufanie.
- Dziękuję też mojemu poprzednikowi za dotychczasową współpracę. Będę kontynuował dobrą politykę poprawy sytuacji szpitala i dróg powiatowych. Zamierzam nawiązać ściślejszą współpracę z burmistrzami i wójtami naszego powiatu - zadeklarował po ogłoszeniu wyników Jarosław Pieniak.

Co było przyczyną przejścia Pieniaka na stronę dotychczasowej opozycji?
- To nie ja zmieniłem stronę barykady, tylko zarząd Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Partia, która za mną stoi wycofała poparcie dla starosty i zarządu. Zobowiązała mnie do współpracy z opozycyjną "jedenastką". Decyzja wynikała z oceny dotychczasowej oceny pracy. Funkcjonowanie w "ósemce" po stronie starosty spotykało się z ciągłymi problemami. Ja jestem otwarty na współpracę z wszystkimi radnymi i liczę na ich konkretną i merytoryczną krytykę. Wszystko dla dobra powiatu - odpowiada nowy starosta.

Radości nie kryją radni, którzy do tej pory bezskutecznie podejmowali próby odwołania Ryszarda Niedziółki.
- To zdecydowanie sukces. Po dzisiejszych zmianach oczekujemy jeszcze lepszej pracy. Uzasadnienie do złożonego przez nas wniosku wskazywało, że nie mamy już zaufania do starosty i zarządu. A jeśli nie ma zaufania, to nie ma współpracy - stwierdza Aneta Pietrzyk - Hornicka, przewodnicząca Klubu Radnych PSL.

Zdaniem Michała Kochanowskiego cała sytuacja jest niepotrzebna.
- Mamy sześć miesięcy do wyborów. Zmiana starosty i zarządu oznacza dla powiatu szereg perturbacji. Można było poczekać z tym do wyborów. Uważam, że robienie tego w czasie kampanii wyborczej jest bardziej decyzją polityczną niż programową. Za chwilę będziemy musieli głosować nad wnioskiem o absolutorium dla zarządu za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Chociaż wniosek dotyczy poprzedniego zarządu to pod głosowanie zostanie poddany ten obecny. Nowy starosta będzie odpowiadał za wykonanie budżetu, którego nie wykonywał - ocenia radny.

W podobnym, a nawet bardziej dosadnym tonie wypowiada się Teresa Prokop. - To może się tylko dziać w naszym Kętrzynie. Wiadomo, że stoi za tym burmistrz Krzysztof Hećman. To walka polityczna, bo zbliżają się wybory. Myślę, że pan Pieniak został "kupiony" na stanowisko starosty i tak jak już kiedyś bywało, długo miejsca na tym stołku nie zagrzeje. Straci na tym jego partia i on sam jako człowiek. Szkoda najbardziej byłego starosty i ludzi, bo "głowy się posypią". Z tego co wiem dyrektor szpitala już nosi się z zamiarem odejścia, a wraz z nim odejdą lekarze - twierdzi radna. Dodaje również, że Niedziółka w swoją pracę wkładał dużo siły i serca. - Przeżyłam już kilku starostów, więc mam porównanie - twierdzi Prokop.

Na tej samej sesji radni powołali nowy skład Zarządu Powiatu. Oprócz starosty Jarosława Pieniaka znaleźli się w nim wicestarosta Zbigniew Olenkowicz oraz członek Dagamara Iwaniuk. Nowy Zarząd odwołał dotychczasowego skarbnika Iwonę Kozłowską, powierzając tą funkcję Annie Kulickiej.

Wojciech Caruk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (44) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. aaa....... #2472334 | 83.9.*.* 27 mar 2018 22:42

  To nie są rewolucyjne zmiany. To są żałosne zmiany. Ta sytuacja ma charakter polityczny i wskazuje na niepoważne zachowanie radnych. Szkoda , że w samorządzie powiatu dzieją się takie rzeczy, Dziecinada.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Dobro społeczne jest najważniejsze #2465173 | 83.6.*.* 18 mar 2018 08:27

  Władza wyraźnie zdobyta układaniem klockow przed wyborami. Oparta na porachunkach wicestarostow. Kto z reporterow odwazy sie zaproponować im teraz konfrontacje przed kamera? Najgorszy rodzaj władzy to ten z drugiego rzędu, za nic nie odpowiadac a kręcic.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Czytelnik #2460888 | 83.6.*.* 12 mar 2018 22:33

  Co raz blizej wyborow.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Co dalej? #2459996 | 89.228.*.* 12 mar 2018 09:19

  Rewolucyjne zmiany w powiecie?-a jakie to zmiany?Oprócz zmiany siedzeń pod tyłkami kilku osób coś się zmieni?Stangret ten sam,tylko kto inny zaprzężony do zaprzęgu:rewolucjonista z założenia czyli eseldowiec,ale co to da powiatowi albo miastu?Stangretowi da satysfakcję,dopiął swego,ale co dalej?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ciociolina #2458149 | 197.231.*.* 9 mar 2018 22:53

  w powiecie cichosza

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (44)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages