Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Uczniowie z Kętrzyna chcą uratować konie przed rzezią

2018-02-15 11:11:25 (ost. akt: 2018-02-15 11:17:21)
Wyniki kwesty poznamy w piątek

Wyniki kwesty poznamy w piątek

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Młodzież z Zespołu Szkół chce uratować konie skazane na rzeź podczas największego w Polsce targu w Skaryszewie. Rok temu uratowano klacz o imieniu Waza.

Podradomski Skaryszew od kilkuset lat znany jest z największych targów konnych, zwanych „Wstępami”. W ubiegłym roku wystawionych zostało prawie 400 koni, w tym 90 z przeznaczeniem do rzeźni. Wiele organizacji zabiega o uratowanie przynajmniej części z nich.

Do akcji włączyła się też młodzież z Kętrzyna. Wolontariusze z Zespołu Szkół prowadzą kwestę. — Ludzie chętnie wrzucają pieniądze — mówi Kamila, wolontariuszka.

Na Facebooku trwają też aukcje przekazanych przez darczyńców przedmiotów. Wynik zbiórki poznamy w piątek. — Z podobną akcją ruszyłam z przyjaciółmi rok temu. Teraz zaangażowałam naszych uczniów z klubu wolontariatu — mówi Agnieszka Frankowska, nauczycielka i inicjatorka kwesty.

W 2017 r. udało się uratować klacz o imieniu Waza, która po wykupie trafiła do stajni w Kątach koło Srokowa. — W tym roku nie wykupujemy bezpośrednio żadnego konia. Rok temu trafiła do nas Waza, później kupiłam innego. Na utrzymanie trzeciego, niestety, mnie nie stać. Zebranie pieniądze przekażemy organizacji, która skupuje konie ze Skaryszewa — dodaje Frankowska.

Do wczoraj z samych przelewów uzbierano 957 zł. Są też wpłaty gotówkowe, dojdzie również zbiórka ze szkół w Kętrzynie i Srokowie. — Rok temu za Wazę zapłaciliśmy 10 tys. zł. Handlarze, wiedząc, że wiele organizacji chce ratować konie, po prostu zawyżali ceny — dodaje nauczycielka.

Tegoroczny targ zaczyna się 19 lutego, ale sprzedaż koni na rzeź nieoficjalnie ruszy poza targową bramą już dzień wcześniej. Oficjalnie na targach nie będzie można kupić rzeźnych wierzchowców.
car
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (55) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. A czemu... #2450115 | 89.228.*.* 28 lut 2018 10:54

  ci uczniowie nie chcą ratować prosiaczków?Toż to takie piękne stworzenia,na ucywilizowanym "zachodzie" nawet mieszkają w domach,a my co?-nic?A w usa to nawet jednemu indykowi rocznie darują życie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. beatl68 #2442255 | 195.136.*.* 16 lut 2018 23:49

  Czytając komentarze wyśmiewające całą akcję i zaangażowanie młodzieży nasuwa się jedno pytanie, dlaczego nikt nie zaproponował pomocy osobie potrzebującej? Moim zdaniem, po takiej "lekturze", żadna akcja pomocy nie zostanie przyjęta pozytywnie przez innych. Wielu pisze głupoty, obraża, wyśmiewa działa innych. Bo tak fajnie komuś dowalić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Buła #2442252 | 5.172.*.* 16 lut 2018 23:45

   Uważam, że negatywna postawa oraz komentarze nie są na miejscu.... Zamiast cieszyć się, że młodzież z takim zaangażowanie pomaga w jaki kolwiek sposób to milion negatywnych komentarzy. Nie rozumiem tego!... A tak narzekanie, że siedzą przed komputerami, telefonami i nic nie robią oraz niczym się nie interesują....Ja również z dziewczynami w gimnazjum w Srokowie zorganizowałyśmy zbiórkę pieniędzy na ten sam cel. Akcja była spontaniczna. Siedząc na przerwie stwierdziłyśmy, że trzeba pomóc a nie siedzieć bezczynnie, każda pomoc się liczy nawet najmniejsza... Dzięki takim akcjom na pewno nie jedno życie końskie zostanie uratowane. Nikt nie został zmuszony, po prostu jesteśmy ludźmi mamy uczucia oraz serce które kocha i szanuje zwierzęta i takich ludzi się szanuje ! Jeżeli ktoś ma inne zdanie to powinien zostawić je tylko dla siebie... Obdarzając kogoś komentarzami nic się nie osiągnie.... Dlaczego nikt nie powie tego prosto w oczy tylko przez internet wygłasza swoje mądrości....? Po przez pisanie obraźliwych komentarzy wobec Pani Agnieszki na pewno nie za po przestanie pomocy dla zwierząt, ponieważ lubi to co robi. Ja osobiście jestem dumna z tego że są jeszcze ludzie na świecie dla których życie zwierząt ma znaczenie. Pozdrawiam :)

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. huzar #2442243 | 5.172.*.* 16 lut 2018 23:32

    Tyle koni przelało krew na polach bitew za naszą wolność... Chronimy żabki z czerwonej listy a za zabicie psa czy kota możemy pójść do więzienia.... Czy nie możemy humanitarnie konia uznać za istotę wyjątkową i obdarzyć ją szacunkiem i skreślić z listy zwierząt rzeźnych? Ta akcja ma głębszy sens... Popieram !!! p.s. konina jest taka sobie...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Agnieszka #2442215 | 5.172.*.* 16 lut 2018 22:51

    Jeszcze raz z całego serca dziękuję wspaniałej młodzieży za pomoc, jesteście cudowni♥ a od tych komentujących negatywnie naszą akcję nie mamy się czego spodziewać....nie szanują człowieka i jego pracy więc jak mają szanować zwierzę? brak słów na taką postawę, bądźcie bardziej życzliwi będzie Wam w życiu łatwiej, no chyba że jedynym Waszym priorytetem w życiu jest obrażanie i negowanie tego co inni robią,( oczywiście pisząc z anonimowego konta )to jedynie mogę Wam współczuć, pozdrawiam

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (55)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages