Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Kto złotym sołtysem roku?

2018-02-12 12:00:00 (ost. akt: 2018-03-09 21:03:47)
Laureaci plebiscytu z ubiegłego roku. Jedna wielka sołecka rodzina

Laureaci plebiscytu z ubiegłego roku. Jedna wielka sołecka rodzina

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Rozkręca się nasz plebiscyt na SuperSołtysa 2018 roku. Po ponad tygodniu głosowania mamy już pierwszych liderów klasyfikacji, ale wciąż daleko do jej rozstrzygnięcia. Przypominamy, że głosować na swojego sołtysa możecie do 9 marca.

Naszym celem jest pokazanie jak ważną role pełnią w życiu swoich społeczności sołtysi. Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Takich najaktywniejszych liderów chcemy pokazać. Stąd pomysł na zorganizowanie plebiscytu na Najpopularniejszego Sołtysa.
Tytuł Super Sołtysa 2018 Powiatu Kętrzyńskiego otrzyma sołtys, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu. Kolejnym dwóm kandydatom zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa. Ilość głosów jest o tyle ważna, że może pomóc wywalczyć tytuł Super Sołtysa 2018 Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Nasz plebiscyt kończy się na dwa przed Dniem Sołtysa, które obchodzimy corocznie 11 marca.

Na "podium" w naszym powiecie rządzą dwie przedstawicielki gminy Srokowo. Gertruda Warno z Silca zajmuje pierwsze miejsce, a Małgorzata Dwulat z Wilczyn jest trzecia ex aequo z Jolantą Puczkowską z Frączkowa (fm. Barciany). Na drugiej pozycji plasuje się reprezentant gminy Reszel - Szymon Gałka z Pilca. My zaglądamy do gminy Barciany. Piotr Drozd, sołtys Silgin, najmniejszego sołectwa w gminie Barciany swoją funkcję sprawuje drugą kadencje z rzędu. Wcześniej sołtysem był też jego dziadek, tyle, że na terenie gminy Srokowo. Sołtys Drozd na brak pomysłów nie narzeka. Być może dlatego, że jest blisko ludzi, nie tylko w swoim sołectwie, ale w gminie. Pan Piotr jest radnym i jako radny poznaje potrzeby mieszkańców. Z tej racji spotyka się też z innymi sołtysami, a przez to poznaje bolączki mieszkańców innych sołectw.

— Jesteśmy najmniejszym sołectwem w gminie, ale pracy mamy naprawdę sporo — przyznaje sołtys Drozd, który razem z mieszkańcami dba o swoje sołectwo. W czynie społecznym wspólnymi siłami udało im się zrobić plac wypoczynkowo-rekreacyjny, na którym od sześciu lat odbywają się festyny i spotkania. Także prace remontowe w świetlicy wiejskiej wykonywane były po części społecznie i wspólnie. Sołectwo zamieszkują głównie osoby starsze, ale wszyscy mieszkańcy chcą „wyjść do świata”, poprawiać wizerunek wsi. W tym wiek im w ogóle nie przeszkadza.

Piotr Drozd wkłada w rozwój sołectwa Silginy sporo wysiłku. Jako sołtys dba nie tylko o ładny wizerunek wsi, lecz także o jej mieszkańców. — Jesienią 2016 mieliśmy przekroczone normy opadów o 300%. Zostało zalanych ponad 700 ha pól uprawnych i łąk. Dlatego wystąpiłem w naszym imieniu do wojewody o wsparcie finansowe — opowiada sołtys z Silgin. Podobnie było podczas powodzi w 2017 roku. W dniu Wszystkich Świętych, 1 listopada zamiast spędzać czas na grobach bliskich pomagał w zabezpieczaniu budynków mieszkalnych przed zalaniem. Cały czas zabiega w urzędach o poprawę stanu nawierzchni drogowych i melioracji okolicznych rzek. - Niestety nie zawsze przynosi to jakiś skutek. Czasami jestem już zmęczony opieszałością niektórych instytucji. Jednak nie mam zamiaru odpuszczać - dodaje Drozd. Jego zaangażowanie wynika także z tego, że to jest „jego wieś”, tu się urodził. A z takim sołtysem mieszkańcy Silgin mogą być spokojni. - Z prawdziwą dumą spojrzę na swoją pracę, kiedy w końcu zostanie zrobione coś, co zabezpieczy nas przed kolejnymi zalaniami pól czy dróg - stwierdza sołtys. W 2017 roku w naszym plebiscycie na szczeblu powiatu zajął trzecie miejsce.


W ubiegłym roku w głosowaniu czytelnicy Gazety Olsztyńskiej i Dziennika Elbląskiego. W naszym konkursie wzięło udział aż 620 kandydatów, z czego 318 to kobiety. Nasi Czytelnicy na swoich faworytów oddali prawie 61 000 głosów! Tytuł Super Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego otrzymał Jerzy Głowacki, sołtys Frygnowa (gm. Grunwald). W powiecie kętrzyńskim najwięcej głosów otrzymała Małgorzata Zubek z Kraskowa. Kto zdobędzie statuetkę w tym roku? Przekonamy się mniej więcej za miesiąc.

Wojciech Caruk / masz

Plebiscyt trwa od dnia 29.01. 2018 r. do 09.03.2018 roku czyli dwa przed Dniem Sołtysa, które obchodzimy corocznie 11 marca.

Za co cenicie swojego sołtysa? Napiszcie do nas: ketrzyn@gazetaolsztynska.pl .

http://gazetaolsztynska.pl/490132,Regulamin-Plebiscytu-na-Super-Soltysa-2018.html/

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages