środa, 20 lutego 2019. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Głosuj z nami na Super Sołtysa

2018-02-06 17:02:13 (ost. akt: 2018-03-09 21:03:54)
Statuetkę Super Sołtysa 2017 odebrała Małgorzata Zubek z sołectwa Kraskowo. Kto odbierze ją w tym roku?

Statuetkę Super Sołtysa 2017 odebrała Małgorzata Zubek z sołectwa Kraskowo. Kto odbierze ją w tym roku?

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Można powiedzieć, że urząd sołtysa jest równie stary jak państwo polskie, ponieważ pojawił się u nas już w czasach pierwszych Piastów. Sołtysi w ciągu wieków mieli większe i mniejsze uprawnienia. Sprawowali nawet władzę sądowniczą.

Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom. O współpracy z mieszkańcami dużo dobrego mówi Renata Mendala z sołectwa Siniec. — Sołtys sam niewiele może. Na szczęście ja mam wokół siebie przyjaciół — mówi pani Renata. Potwierdzeniem tego mogą być też słowa sołtysa Kosakowa, Zenona Rutkowskiego. który powiedział, że: — Ja nic sam bym nie zrobił. To ludzie są tak zorganizowani.

Sołtysi w historii Polski pojawili się w XII wieku. W tamtych czasach sołtys miał we wsi bardzo dużą władzę. Był na przykład sędzią. W odrodzonej Polsce (od 1990 roku) sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przez radę gminy. Chociaż na wsi mieszka więcej mężczyzn niż kobiet, to ci pierwsi coraz częściej oddają władzę nad sobą w ręce pań. W Polsce jest tak już w 40% wsi. W powiecie kętrzyńskim ta tendencja jest jeszcze mocniejsza. Na przykład w gminie Korsze proporcje rozkładają się pół na pół, a w sąsiedniej gminie Barciany panie rządzą sześcioma sołectwami, a panowie tylko trzema.

Naszym celem jest pokazanie jak ważną role pełnią w życiu swoich społeczności sołtysi. Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Takich najaktywniejszych liderów chcemy pokazać. Stąd pomysł na zorganizowanie plebiscytu na "Najpopularniejszego Sołtysa".

Tytuł "Super Sołtysa 2018" Powiatu Kętrzyńskiego otrzyma sołtys, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu.Kolejnym dwóm kandydatom zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa. Plebiscyty na Super Sołtysa 2018 danego powiatu odbywają się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Sołtys, który uzyska największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów w całym regionie otrzyma tytuł: Super Sołtysa 2018 województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego.

Plebiscyt trwa od dnia 29.01. 2018 r. do 09.03.2018 roku czyli dwa przed Dniem Sołtysa, które obchodzimy corocznie 11 marca.

Za co cenicie swojego sołtysa? Napiszcie do nas: ketrzyn@gazetaolsztynska.pl .

http://gazetaolsztynska.pl/490132,Regulamin-Plebiscytu-na-Super-Soltysa-2018.html/

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages