środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Jest kasa na rozwój lokalny

2018-02-03 12:00:00 (ost. akt: 2018-02-05 08:12:20)
Burmistrz Korsz podpisał umowę na teren rekreacyjny w Glitajnach

Burmistrz Korsz podpisał umowę na teren rekreacyjny w Glitajnach

W Glitajnach plac sportowy, a w Reszlu instalacja fotowoltaiczna i stacja uzdatniania wody. To wszystko już nie długo powstanie w tych miejscowościach dzięki finansowemu wsparciu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.

23 stycznia Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa podpisała dwanaście umów z beneficjentami poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Łączna wartość zatwierdzonych projektów to 1 352 431,00 zł.

- Wśród beneficjentów trzynastą, wcale nie pechową umowę podpisałam z Wielobranżowym Przedsiębiorstwem Komunalnym w Reszlu - zauważyła Jaskulska.

Z ramienia spółki umowę podpisał prezes Marcin Bejnar. Wartość dofinansowania z działania 4.1 „Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych” Regionalnego Program u Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 wynosi 312 939,22 zł. Kwota ta pozwoli wybudować mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy do 40 kWp na oczyszczalni ścieków w Reszlu oraz stacji uzdatniania wody.

Gmina Korsze reprezentowana przez burmistrza Ryszarda Ostrowskiego zawarła umowę wartości 63 621,00 złotych. W ramach tego zadania wykonane zostaną: ścieżka sensoryczna, boiska do piłki siatkowej, piłki nożnej, ręcznej i koszykówki wraz z wyposażeniem. Zakupione zostaną dodatkowo bramki do piłki nożnej aluminiowe - przenośne, gabloty informacyjne aluminiowe z oświetleniem ledowym oraz tablice zawierające informacje o przyrodzie i historii regionu.

- Ta inwestycja jest nam potrzebna. W przyszłości planujemy modernizację stadionu MKS - u w Korszach i potrzebne będzie na ok. rok zastępcze boisko o przyzwoitym standardzie. Prace w Glitajnach zaczniemy już na wiosnę, żeby szybko skończyć. Tak na dobrą sprawę to już od kilku lat zachodzą tam zmiany dzięki działaniom sołtysa i mieszkańców. Małymi kroczkami już sporo zostało zrobione - cieszy się Ostrowski.

Wartość całkowita tego projektu to 99.986,96 zł.

- Łączna wysokość przyznanych środków na wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER w województwie warmińsko-mazurskim wynosi blisko 37 mln euro, z czego ponad 30 mln euro stanowi budżet Europejskiego Funduszu na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), zaś ponad 6 mln euro stanowią środki Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR). Dzięki tej pomocy beneficjenci mogą podjąć pracę w nowo otwartych przedsiębiorstwach, dynamicznie rozwijać swoją dotychczasową działalność gospodarczą, zadbać o zachowanie dziedzictwa lokalnego czy promować walory swojego obszaru zamieszkania, w tym produkty lub usługi lokalne – mówi Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa. – Do tej pory do Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego wpłynęło łącznie 717 wniosków o przyznanie pomocy (na kwotę ponad 89 mln złotych).

Większość wniosków to START-UP (rozpoczęcie działalności gospodarczej) oraz operacje inne niż podejmowanie działalności gospodarczej na kwotę blisko 86 mln złotych. Dwa wnioski złożono na projekty własne lokalnych grup działania na kwotę 100 tys. złotych, 26 wniosków na realizację projektów grantowych na kwotę ponad 3 mln złotych i 2 wnioski na projekty współpracy międzyregionalnej na kwotę ponad 375 tys. złotych. Do 23 stycznia zawarto z beneficjentami 317 umów o przyznaniu pomocy na łączną kwotę ponad 32,6 mln złotych.

Wojciech Caruk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknijPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. HALINA #2432811 | 31.0.*.* 3 lut 2018 19:18

  TAK PRZY OKAZJI MOŻE KTOŚ POMYŚLI I OCZYŚCI Z LIŚCI, GAŁĘZI I BŁOTA ŚCIEŻKĘ ROWEROWĄ Z DROGOSZ DO KORSZ

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages