Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Lekcje historyczne strzałem w 10

2018-02-04 14:00:00 (ost. akt: 2018-02-05 08:06:19)
Dzieci i młodzież poznają m.in. historię cmentarzy z czasów I wojny światowej.

Dzieci i młodzież poznają m.in. historię cmentarzy z czasów I wojny światowej.

O tym, że warto poznawać swoją historię nikogo przekonywać nie trzeba. Jednak sztuką jest przekazywać taką wiedzę w sposób przystępny dla innych. Z inicjatywą lekcji historycznych wychodzi Powiatowy Dom Kultury w Kętrzynie.

Popularny "Czerwony Tulipan" już od pewnego czasu zajmuje się organizacją multimedialnych prelekcji dotyczących historii powiatu kętrzyńskiego, opracowanych na potrzeby młodzieży szkolnej. Z oferty skorzystać mogą także członkowie różnych organizacji i stowarzyszeń działających na terenie powiatu. Dzięki tej inicjatywie chętni mogą poznać historię ziemi kętrzyńskiej, poznać dwory i pałace, kościoły gotyckie. Dowiedzą się też więcej o działaniach w okresie I wojny światowej i cmentarzach wojennych czy historii rastenburskich Żydów.

Dodatkowo, uczniom szkół i stowarzyszeniom na terenie miasta, Powiatowy Dom Kultury proponuje jeszcze tematy związane z Wojciechem Kętrzyńskim i historią Kętrzyna, zarówno tą do 1945 roku, jak też późniejszą

- Dysponujemy odpowiednio przygotowaną salą w naszej siedzibie przy ul. Pocztowej 13. Istnieje też możliwość organizowania według życzenia prelekcji w poszczególnych szkołach - informuje Marlena Szypulska, dyrektor PDK "Czerwony Tulipan".
Tematykę lekcji i godziny należy uzgadniać telefonicznie (89)752-35-08 lub przez e-mail: tadeusz.korowaj@czerwonytulipan.ketrzyn.pl

- W miesiącu styczniu, aż do ferii zimowych, Tadeusz Korowaj prowadził prelekcje z uczniami wszystkich klas IV – VII ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. S. Moniuszki w Kętrzynie. Tematem prelekcji był „Wojciech Kętrzyński – patron miasta”, którego 100. rocznica śmierci przypadała 15 stycznia. Oprócz tego w najbliższym czasie, już 7 lutego w auli TWP przy ul. Asnyka 10 słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchają wykładu na temat „Historii kętrzyńskich Żydów” - dodaje Szypulska.
- Te lekcje to moim zdaniem strzał w "dziesiątkę". Uczniowie są zaskoczeni, że mamy tak bogatą historię. Nie zdawali sobie z tego sprawy. Takich rzeczy nie dowiedzą się w domu czy nawet w szkole.Tematem rastenburskich Żydów zainteresowały się niemal wszystkie klasy ze "starego ogólniaka". Młodzież na takich spotkaniach bardzo aktywnie reaguje na nowe informacje, które do nich trafiają - zachęca Tadeusz Korowaj.
- Zapraszamy inne szkoły i stowarzyszenia do skorzystania z oferty Powiatowego Domu Kultury. W najbliższym czasie zaprezentowana będzie multimedialna prezentacja albumu „Zabytkowe obiekty sakralne powiatu kętrzyńskiego”, wydanego przez Starostwo Powiatowe. Termin prelekcji ogłoszony zostanie na stronie Powiatowego Domu Kultury - zachęca Marlena Szypulska.

Wojciech Caruk

fot. Archiwum PDK

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages