Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Międzynarodowe warsztaty z zakresu Zintegrowanego Zarządzania Granicami

2018-01-20 11:11:17 (ost. akt: 2018-01-20 12:47:04)

Autor zdjęcia: cssg

W dniach od 15 do 19 stycznia 2018 r. Centrum Szkolenia Straży Granicznej było organizatorem międzynarodowych warsztatów z zakresu Zintegrowanego Zarządzania Granicami (IBM). Na zaproszenie kierownictwa Centrum i głównego organizatora – Zakładu Granicznego, udział w przedsięwzięciu wzięli przedstawiciele formacji granicznych z Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier oraz Polski.

Warsztaty skierowane były do przyszłych oficerów Straży Granicznej RP oraz studentów Fińskiej Akademii Ochrony Wybrzeża i Granic oraz funkcjonariuszy na stanowiskach kierowniczych średniego szczebla dowodzenia służb granicznych z wyżej wymienionych Państw Członkowskich UE, odpowiedzialnych za ochronę zewnętrznej granicy lądowej.

Głównym celem warsztatów było doskonalenie znajomości unijnego modelu Zintegrowanego Zarządzania Granicami (IBM) i stanu wprowadzania go w Państwach Członkowskich, zapoznanie z unijnymi przepisami w zakresie organizowania i prowadzenia ewaluacji Schengen oraz rozwijanie warsztatu uczestników do działań z zakresu kontroli i nadzoru nad bieżącym wykonywaniem zadań przez narodowe formacje chroniące granicę zewnętrzną w poszczególnych krajach. Koncepcja spotkania zakładała połączenie części teoretycznej z praktyczną. W części teoretycznej prelegentami warsztatów byli przedstawiciele formacji odpowiedzialnych za ochronę granic wyżej wymienionych państw, w tym Komendy Głównej Straży Granicznej oraz uczestnicy misji ewaluacyjnych. Część praktyczna, związana z działaniami kontrolnymi, realizowana była w granicznych jednostkach organizacyjnych Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG. W roli moderatorów warsztatów wystąpili przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Głównej Straży Granicznej, tutejszego oddziału Straży Granicznej i Centrum Szkolenia SG.

Uczestników międzynarodowych warsztatów w siedzibie Centrum powitał i otworzył spotkanie, Zastępca Komendanta Centrum Szkolenia SG płk SG Mirosław Doroszkiewicz. Natomiast ostatniego dnia z gośćmi spotkał się Komendant Centrum, płk SG Andrzej Prokopski, który podkreślił znaczenie planowania, organizowania i pełnienia służby granicznej z punktu widzenia bezpieczeństwa publicznego. Komendant Centrum podziękował uczestnikom za pięć dni intensywnych obrad, zaangażowanie i otwartość w dyskusji oraz chęć dzielenia się z innymi uczestnikami doświadczeniami i wiedzą, zarówno w obszarze funkcjonowania komponentów modeli zintegrowanego zarządzania granicami w krajach, które były reprezentowane na spotkaniu w Kętrzynie, jak i w zakresie organizacji i prowadzenia misji ewaluacyjnej Schengen.

Autor: AWZ/Foto: EM, AT


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages