Sobota, 18 sierpnia 2018. Imieniny Bogusława, Bronisława, Ilony

Rok Kętrzyńskiego rozpoczęty

2018-01-18 12:00:00 (ost. akt: 2018-01-18 07:09:10)
Wojciech Kętrzyński (w tej roli Józef Jabłoński) chętnie pozował do zdjęć z gośćmi wystawy

Wojciech Kętrzyński (w tej roli Józef Jabłoński) chętnie pozował do zdjęć z gośćmi wystawy

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

15 stycznia minęła 100. rocznica śmierci Wojciecha Kętrzyńskiego. Władze miasta upamiętniły ten fakt kilkoma wydarzeniami. Jednak to dopiero początek obchodów Roku Kętrzyńskiego, które potrwają jeszcze do listopada.

Urodził się 11 lipca 1838 roku jako Adalbert von Winkler. Zmarł 15 stycznia 1918 r. nie doczekawszy niepodległości Polski, o którą walczył m.in. w Powstaniu Styczniowym. Został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Pamięć Wojciecha Kętrzyńskiego uczczono, nadając w 1946 roku mazurskiemu miastu Rastenburg nazwę Kętrzyn. Z okazji przypadającej w tym roku 180. rocznicy urodzin i 100. rocznicy śmierci władze Kętrzyna postanowiły uhonorować patrona miasta uroczystymi obchodami Roku Kętrzyńskiego. 15 stycznia pod pomnikiem na Pl. Piłsudskiego spotkali się mieszkańcy, przedstawiciele parlamentu, zaproszeni goście, reprezentanci władz samorządowych miasta i powiatu, instytucji i zakładów pracy a także przedstawicie organizacji pozarządowych, placówek oświatowych oraz młodzieży szkolna i przedszkolaki. Delegacje złożyły kwiaty, a burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman przypomniał trudną drogę Kętrzyńskiego do polskości.

- To była z jego strony odwaga i niełatwy manifest. Ogromnym poświęceniem było przyznanie się w tamtych czasach, że jestem Polakiem, jestem Wojciechem Kętrzyńskim. Niech ten rok będzie okazją dla nas do przypomnienia, kim był nasz patron - powiedział Hećman.

Nie był to jedyny tego dnia element upamiętniający i przybliżający mieszkańcom postać Wojciecha Kętrzyńskiego. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w zamku otwarto wystawę „Wojciech Kętrzyński w rękopisach”. Prezentowane są na niej m. in.: rękopisy poezji, pamiętniki, osobiste notatki i dokumenty. Materiały pochodzą ze ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu oraz Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

- Warto zwrócić uwagę na elementy twórczej pracy Kętrzyńskiego, czyli wszystkie rękopisy, kaligrafię, przypisy itp. Zachęcam też do zapoznania się ze zdigitalizowanymi dziełami. To kilka tysięcy stron jego prac, które są dostępne na stronie internetowej miejskiej biblioteki. Czytajmy i słuchajmy opisów polskości Mazur - zachęca Krzysztof Hećman.

W sali rycerskiej zamku odbyło się sympozjum „Wojciech Kętrzyński – patron Kętrzyna. W stulecie śmierci i stulecie niepodległości”. Wydarzenia dały początek obchodom Roku Kętrzyńskiego.

- Przed nami jedna z najbardziej spektakularnych uroczystości, która odbędzie się 11 lipca. Wtedy usiądziemy na poświęconej mu ławeczce, która stanie w centrum miasta i wspólnie z patronem spojrzymy na ciągle rozwijający się Kętrzyn - informuje burmistrz.

W programie obchodów, który cały czas ewoluuje i wzbogaca się o spontaniczne pomysły można znaleźć m.in. wystawę fotografii, sympozja naukowe, konkursy. Wydana została również biografia Kętrzyńskiego autorstwa Stanisława Achremczyka oraz okolicznościowy kalendarz. Można w nim znaleźć współczesnego Wojciecha Kętrzyńskiego. Zdjęcia wykonał Andrzej Frankowski, a w rolę patrona wcielił się Józef Jabłoński stając się tym samym wizytówką obchodów.

- Potraktowałem to jako niesamowite wyróżnienie. Jest to dla mnie coś bardzo miłego i wyjątkowego, bo reprezentuję człowieka, który wiele znaczy dla Mazur i Polski - mówi Józef Jabłoński, na co dzień popularny artysta plastyk.

Wojciech CarukPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages