Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

39 milionów na inwestycje

2018-01-07 08:00:00 (ost. akt: 2018-01-07 17:56:11)
Radni miejscy podjęli uchwałę budżetową większością głosów.

Radni miejscy podjęli uchwałę budżetową większością głosów.

Autor zdjęcia: ktk

28 grudnia kętrzyńscy radni podjęli decyzję o budżecie miasta na 2018 rok. Będą fundusze na realizację inwestycji. Kontrowersje wzbudził fakt zaciągnięcia kolejnego kredytu. Zadłużenie Kętrzyna wzrośnie do 30 milionów złotych.

Uchwała została podjęta zdecydowaną większością głosów. Szesnastu radnych było za, dwoje przeciw, a troje wstrzymało się od głosu. Przyszłoroczny budżet zakłada dochody miasta na poziomie 110, 3 mln złotych, a wydatki – 127,3 mln zł. Deficyt ma być pokryty z kredytu, dzięki czemu zadłużenie wzrośnie planowo do 29% dochodów. Środki przeznaczane na inwestycje to ponad 39 mln. zł., co stanowi około 36% dochodów miasta. W planie finansowym na 2018 rok znalazły się m.in.: budowa nowych dróg, budowa przedszkola przy ulicy Wierzbowej, termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 1, renowacja kętrzyńskiego zamku wraz z jego otoczeniem, przebudowa stadionu przy ulicy Bydgoskiej, zagospodarowanie terenu Górki Poznańskiej, budowa pomostu na kętrzyńskim jeziorku czy adaptacja pomieszczeń na mieszkania socjalne przy ul. Chrobrego.
Opinie na temat zaproponowanego przez burmistrza Kętrzyna budżetu były podzielone.
– Krzysztof Hećman będzie budował, budował i budował. Niemal w każdej części Kętrzyna. Trzeba budować, ale patrząc na to, co do tej pory burmistrz zbudował, jestem na nie – powiedziała Wioletta Czech.Zdaniem radnej przykłady niegospodarności Krzysztofa Hećmana to budowa przedszkola przy ul. Wierzbowej i stadionu miejskiego. W obu przypadkach koszty inwestycji zostały zwiększone. Podobnego zdania był Rafał Rypina, który do przykładów swojej koleżanki dodał planowaną na przyszły rok przebudowę targowiska miejskiego oraz termomodernizację przedszkola "Puchatek", które ma zostać zlikwidowane. – Zadłużenie miasta wzrośnie do 30 milionów złotych, czyli dwukrotnie – podsumował Rypina.

Zdaniem radnego Romualda Budrewicza dług jest na bezpiecznym poziomie.
– Kiedy mieszkańcy będą protestować przeciwko zbyt dużemu zadłużeniu? Wtedy, gdy miejski dług będzie widoczny z zwiększających się podatkach i opłatach lokalnych. Kętrzyn ma te podatki i opłaty na poziomie najniższym w województwie. Tak samo będzie i w przyszłym roku – wyjaśniał radny.

Roczna obsługa długu wyniesie w przyszłym roku 1,4 mln zł., a w kolejnych latach nie więcej niż 2 miliony.
– Obsługa obejmuje również poręczenia dla miejskich spółek, które też prowadzą inwestycje. Życzę rządowi takich wskaźników budżetowych, jakie ma w tej chwili miasto Kętrzyn. Państwo potrzebuje trzech rocznych budżetów, by spłacić całe zadłużenie sięgające ponad bilion złotych. Kętrzyn potrzebuje na spłatę swoich długów 1/3 rocznego budżetu miasta – mówił podczas sesji burmistrz Krzysztof Hećman.

Miasto w tym roku pozyskało z funduszy zewnętrznych prawie 19 milionów złotych. Romuald Budrewicz podziękował wszystkim osobom z miejskiego urzędu, które przyczyniły się do tego sukcesu.
– Gdyby nie te pieniądze, jak wyglądałyby nasze inwestycje w przyszłym roku? A tych inwestycji jest dwadzieścia i są to pozycje ważne pod względem strategicznym – mówił radny.

Wojciech Caruk


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. o #2413273 | 91.219.*.* 8 sty 2018 22:08

  matematyk

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ? ? ? #2411849 | 89.228.*.* 7 sty 2018 14:18

   Czyli przeinwestowanie i bankructwo miasta?Albo horrendalne podwyżki co,wody,wywózki śmieci....To nastąpi,bo matematyki nie da się oszukać!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Brajan kielbasa #2411710 | 89.228.*.* 7 sty 2018 10:59

    36 milionów , bo siwy przytuli klasycznie 10%

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages