środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Największe jasełka ponownie w powiecie

2018-01-05 12:00:00 (ost. akt: 2018-01-05 08:17:54)
W 2016 roku Orszak Trzech Króli po raz pierwszy zawitał do Karolewa.

W 2016 roku Orszak Trzech Króli po raz pierwszy zawitał do Karolewa.

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

6 stycznia w Święto Trzech Króli już po raz dziesiąty w Polsce Orszak Trzech Króli wyruszy do stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka. Barwny Korowód pojawi się również ponownie w Kętrzynie, Reszlu i Karolewie.

Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz za granicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze - zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.W 2015 roku Orszak przeszedł w ponad 300 polskich miejscowościach i kilkudziesięciu miastach zagranicznych
Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.
W Kętrzynie już po raz piąty Orszak wyruszy o 6 stycznia o godz. 12.30 z Placu Armii Krajowej.
Wyjątkowy charakter będzie miał korowód w Karolewie. Na jego czele pojawi się egzotyczne zwierzę, jakim jest lama. - To jest impreza, która integruje ludzi. Jesteśmy w kraju bardzo podzieleni, więc ważna jest każda okazja do bycia razem. W Orszak angażuje się wiele osób. Do tego trzeba pamiętać o aspekcie religijnym i kulturalnym. Niewątpliwie atrakcją naszego Orszaku będzie lama. Ciekawostką będzie też jeden z żołnierzy ubrany w pełną zbroję rzymską - zdradza ks. kan. Kazimierz Żuchowski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Karolewie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 nabożeństwem w kościele parafialnym
Karolewski Orszak przemaszeruje już pod raz drugi, podobnie jak ten, który przejdzie ulicami Reszla. - Myślę, że nasze widowisko jest najlepsze w okolicy, ponieważ jest w dużej części fabularyzowane. Mamy doświadczenia z podobnych wydarzeń plenerowych i u nas nie jest to tylko zwykły Orszak, ale trzy odrębne spektakle, które finalnie łączą się w całość. Będzie mnóstwo kostiumów i dekoracji. Trasa jest taka sama, jak w ubiegłym roku. Jest jednak trochę różnic inscenizacyjnych - informuje Artur Galicki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Reszlu. Tam Orszak wyruszy o godz. 13.00 z parkingów przy szkołach na ulicach Konopnickiej, Chrobrego i Łukasińskiego.

Wojciech Caruk


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages