Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Legendy i kolędy po kętrzyńsku

2017-12-29 07:00:00 (ost. akt: 2017-12-29 07:38:44)
Uczestnicy projektu otrzymali m.in. puzzle z ilustracjami z książki.

Uczestnicy projektu otrzymali m.in. puzzle z ilustracjami z książki.

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Już nieraz mogliśmy się przekonać, że osoby niepełnosprawne to ludzie z pasją i często niesamowitym talentem. Kolejnym dowodem jest inicjatywa Stowarzyszenia "STO", dzięki której powstała książka z legendami i płyta z kolędami.

Podopieczni Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci i Dorosłych Niepełnosprawnych Umysłowo i Ich Rodzin "STO", a zarazem uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Kętrzynie sięgnęli po długopisy i kredki, by napisać i namalować bajki. Do współpracy zaprosili Środowiskowy Dom Samopomocy i Warsztat Terapii Zajęciowej. Wspólnie napisali legendy o Kętrzynie. Mijający rok był ku temu dobrą okazją. Miasto obchodziło uroczyście jubileusz 660 - lecia nadania praw miejskich.
Prace nad książką koordynowała Monika Szymańska. - To jest nasza druga książka. Pierwsza nosiła tytuł "Chcecie bajki, oto bajka". Teraz postanowiliśmy napisać coś specjalnie na urodziny miasta. Pomysły na legendy są wyłącznie inwencją twórczą autorów i są czasami naprawdę zaskakujące. Bajki te są piękne w swojej prostocie i takie powinny być. Tak widzą świat i nasze miasto autorzy - mówi pomysłodawczyni.
- To tylko i wyłącznie och kreatywność. My udzieliliśmy jedynie pomocy technicznej, edytorskiej. Kreatywność i wyobraźnia uczestników projektu to jest coś, co sprawiło, że te legendy powstały. Dla nas też były zaskoczeniem, ale też dużą radością i wzruszeniem podczas czytania - mówi Alina Koleśnik - Nykiel, prezes stowarzyszenia "STO". Dodatkową niespodzianką są puzzle z ilustracjami z książki.
Z okazji Bożego Narodzenia i jubileuszu miasta powstała też w ramach projektu "Kętrzyn w oczach niepełnosprawnych" płyta z kolędami. "Kętrzyńskie kolędowanie" zaskakuje tym, że oprócz znanych kolęd znalazły się tam też piosenki świąteczne związane z Kętrzynem. Nad realizacją tego pomysłu czuwali Monika Grudzińska i Jacek Kwiatkowski. - Wymagało to dużo pracy, ale też sprawiło ogromną frajdę. Pracując 15 lat w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym śpiewam z dziećmi i młodzieżą. To oni zainspirowali mnie do tego, żeby nagrać taką płytę. Wcześniej zrobiliśmy coś podobnego z autorskimi piosenkami o naszym mieście. Teraz są kolędy, ale też kolejne utwory związane z Kętrzynem. Autorami słów są nasi podopieczni. Stroną muzyczną i realizatorską zajął się Jacek Kwiatkowski. Nic na tej płycie nie jest udawane. Nie ma żadnych przekłamań. Wszystko jest szczere, prawdziwe i pełne emocji. Nie dążyliśmy do muzycznej perfekcji, ale chcieliśmy uchwycić wrażliwość i pasję naszych wykonawców - informuje Monika Grudzińska.

Podsumowanie projektu odbyło się 19 grudnia w sali kinowo - widowiskowej Kętrzyńskiego Centrum Kultury. Obecny na uroczystości burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman nie krył radości i wzruszenia widząc zaangażowanie i pasję młodych ludzi. - W takich chwilach człowiek zdaje sobie sprawę z wartości życia, które jest cudem. Zapraszam was wszystkich do tego, abyśmy pięknie razem żyli. Zachęcam też do udziału z waszymi pomysłami w przyszłorocznych obchodach Roku Wojciecha Kętrzyńskiego i setnej rocznicy odzyskania niepodległości - zwrócił się do zebranych na sali włodarz.

Wojciech Caruk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages