środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Dwa miliony na kształcenie zawodowe

2017-12-21 12:00:00 (ost. akt: 2017-12-21 15:57:30)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Wsparcie szkół i pracodawców w kontekście kształcenia zawodowego młodzieży to temat konferencji, w której wzięli udział m.in. Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty i przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W Centrum Kształcenia Praktycznego w Kętrzynie 14 grudnia odbyła się konferencja na temat rozwoju szkolnictwa zawodowego w Powiecie Kętrzyńskim pt.: „Wsparcie szkół i pracodawców w kontekście kształcenia zawodowego młodzieży”. Gośćmi konferencji byli: Krzysztof Marek Nowacki - Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, Grzegorz Smoliński - Prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wraz z Wiceprezes Małgorzatą Sobieską zu Schwarzenberg oraz Krzysztof Kamiński - Prezes firmy Alnea, którzy są autorami Programu „Laboratorium”. Konferencję otworzył Wicestarosta, Michał Krasiński, który podkreślił, że jednym z priorytetów powiatu kętrzyńskiego jest rozwój szkolnictwa zawodowego i dążenie do współpracy szkół różnych szczebli w zakresie kształcenia młodzieży oraz wsparcie kadrowe przedsiębiorców. - Nasz region ma najwyższe bezrobocie w kraju. Mamy problem z fachowcami i odpowiednio wykształconymi pracownikami. Dlatego takie konferencje są potrzebne, abyśmy mogli rozmawiać o tych problemach, wymieniać się doświadczeniami. W świetle zachodzących w szkolnictwie zmian kształcenie zawodowe leży nam na sercu - mówi Michał Krasiński. Dowodem na to jest informacja, którą podzielił się starosta dzień później. Powiatowe Centrum Edukacyjne w Kętrzynie otrzymało dofinansowanie na Modernizacje infrastruktury kształcenia zawodowego w ramach konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko Mazurskiego na lata 2014-2020. Chodzi tu o kwotę 1 832 321, 00 zł. Prezes Warmińsko - Mazurskiej Strefy Ekonomicznej przypomniał, że już w przyszłym roku cały kraj, a co za tym idzie również powiat kętrzyński stanie się wielką strefą ekonomiczną. - Takie jest założenie nowej koncepcji premiera Morawieckiego. Obecnie limit strefy to 25 tys. ha, a w pierwszym kwartale 2018 roku ma się to zmienić. Będziemy wtedy zachęcać przedsiębiorców z powiatu kętrzyńskiego do zainteresowania naszymi zaletami. Mamy mnóstwo firm, nie tylko zachodnich gigantów, ale też podmiotów polskich, które dzięki strefie się rozwinęły. Na 35 wydanych zezwoleń 28 to firmy z polskim kapitałem. Ważne jest to, że nie będzie już żmudnej procedury wprowadzania gruntów do strefy - mówi Grzegorz Smoliński.

Szans dla powiatu w strefie ekonomicznej upatruje również wicestarosta. - Cały powiat będzie jedną wielką strefą ekonomiczną. Tereny uzbrojone pod rozwój przedsiębiorczości mamy w pobliżu dróg wojewódzkich. My już od roku walczymy z biurokracją, żeby stworzyć takie miejsce przy drodze w kierunku Giżycka, w które chcemy zainwestować. Mam nadzieję, że to nam się uda. Zyska na tym Kętrzyn, ale też i pozostałe gminy. Musimy dbać, żeby to się rozwijało w sposób zgodny z prawem i przejrzysty, żeby nie doszło do sytuacji podobnej z Korsz (sprawa zakładu ZAP Sznajder Baterien - przyp. red.) - stwierdza Michał Krasiński

Tematem konferencji była też II edycja Programu Wspomagania Uczniów w Wyborze Zawodu „Laboratorium”, w którym udział zadeklarowały m. in. szkoły z Powiatu Kętrzyńskiego. - Celem programu jest pomoc młodym ludziom w wyborze ścieżki kształcenia. Daje możliwość odwiedzenia zakładów pracy w pobliżu miejsca zamieszkania. Okazuje się, że zakłady wdrażające nowe technologie są wokół nas i czekają na nowych pracowników. Program objął w tym roku cztery powiaty, ale jeśli będzie dalej takie zainteresowanie, to w przyszłym roku rozszerzymy go na całe województwo - informuje Krzysztof Kamiński, prezes firmy Alnea. Projekt skierowany jest do uczniów gimnazjów i szkół podstawowych oraz pracodawców, a jego celami są wsparcie uczniów w wyborze zawodu oraz poznanie rzeczywistego środowiska pracy, czemu mają służyć wycieczki zawodoznawcze. - My pomagamy w tym, aby takie wycieczki odbywały się w firmach funkcjonujących w obrębie naszej strefie. W pierwszej edycji programu w takich wycieczkach udział wzięło ok. 1000 uczniów - dodaje Grzegorz Smoliński.

Wojciech Caruk

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zbych #2402559 | 89.228.*.* 21 gru 2017 16:15

    Cukrownia to klucz do rozwoju innych zakladów i rolnictwa.2 miliony co one znaczą z 5 milionami na polac zabaw w mieście.Jak okaże się,że będzie trzeba go oświetlić to trzeba bedzie dorzucić dalsze 2 miliony.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages