Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Miasto wycina i zasadza drzewa

2017-12-23 12:00:00 (ost. akt: 2017-12-23 12:24:50)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Mieszkańcom miasta leży na sercu jego wygląd i ekologia. Dlatego często zauważają ubytki w miejskim drzewostanie. W 2017 roku w Kętrzynie "zniknęło" ok. 40 drzew. Jednak jak się okazuje, w ich miejscu pojawiają się nowe sadzonki.

- W parku przy ul. Szpitalnej ktoś wyciął potężne drzewo. Jest w tej chwili zwalone i rąbane przez kilku mężczyzn. Dziwi mnie to, bo to drzewo wygląda na zdrowe. Sprawdźcie, czy to nie jest coś nielegalnego - z taką informacją zadzwonił do nas jeden z naszych Czytelników. Rzeczywiście, w tym czasie doszło do usunięcia dębu bezszypułkowego. Osoby dokonujące jego usunięcia pracowały na zlecenie Urzędu Miasta posiadając do tego wszelkie niezbędne dokumenty i pozwolenia.

Decyzję o "wycince" na terenie Kętrzyna podejmuje Urząd Miasta w oparciu o odpowiednie zgody od Konserwatora Przyrody i Starostwa Powiatowego. Jak poinformował kętrzyński urząd w tym roku usunięto około 40 szt. drzew z uwagi na ich stan zdrowotny i bezpośrednie zagrożenie dla ludzi, mienia i ruchu drogowego. - W większości to
drzewa które mają ubytki próchnicze, posusz, zachwianą statykę, nie rokujące szans na przeżycie lub obumarły - informuje Karol Lizurej, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kętrzynie.

Usuwaniem zajmuje się głównie spółka miejska PGK "Komunalnik", jednak czasami są zatrudniane do tego zadania prywatne firmy. - Gmina Miejska Kętrzyn ma podpisaną umowę ze spółką komunalną Komunalnik, która usuwa wiatrołomy i inne drzewa powalone w wyniku silnych wiatrów. Czasami do wycinki drzew wymagany jest specjalistyczny sprzęt, wtedy miasto zleca odpłatnie usunięcie z wykorzystaniem metody alpinistycznej najczęściej na terenie cmentarza komunalnego.

Wycinka drzew zlecana jest również osobom prywatnym, które nie pobierają opłat za usługę jedynie zatrzymują pozyskane w wyniku wycinki drewno. Często mieszkańcy zwracają się z prośbą o usunięcie drzew z terenu miejskiego graniczącego z ich nieruchomością, jeśli stanowią one zagrożenie dla ich mienia. Wtedy takie osoby również otrzymują pozwolenie na usunięcie drzewa bez żadnych opłat - dodaje miejski rzecznik. W budżecie miasta co roku zabezpieczona jest kwota około 10 tyś zł z przeznaczeniem na usuwanie drzew.

- My nie prowadzimy masowego wycinania, tylko porządkujemy naszą przestrzeń. Chcemy wzorem innych miast, czy Kętrzyna z lat 20-tych i 30-tych pokazać piękno naszego miasta. Chcemy eksponować nasze coraz piękniejsze kamienice oraz podświetlić i ożywić nasze otoczenie - mówi Krzysztof Hećman, burmistrz Kętrzyna.

Jak się okazuje ilość usuniętych drzew jest niższa od ilości tych nowo posadzonych. W tym roku pojawiło się 160 nowych nasadzeń, w tym również w parku przy ul. Szpitalnej.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jatoja #2403823 | 89.228.*.* 23 gru 2017 19:59

  Gdzie jest Szpitalna w Kętrzynie?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. d #2403612 | 195.205.*.* 23 gru 2017 13:48

   Piękny śliczny bezrobotny Kętrzyn. Brawo burmistrz

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages