Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Uczniowie z Nakomiad uczcili rocznicę stanu wojennego

2017-12-15 10:02:46 (ost. akt: 2017-12-15 08:10:55)

Autor zdjęcia: Andrzej Sydor

36 lat temu w Polsce rozpoczął się stan wojenny. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, a gen. Wojciech Jaruzelski poinformował w porannym wystąpieniu radiowym o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju.

Celem wojskowej akcji była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, rozpoczętych w sierpniu 1980 roku. W ogromnej operacji milicyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tysięcy żołnierzy, 30 tysięcy milicjantów, 1750 czołgów i 1900 wozów bojowych. 

31 grudnia 1982 r. stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych.

O kolejnej rocznicy stanu wojennego nie zapomnieli uczniowie Szkoły Podstawowej w Nakomiadach. Wspólne z panią Joanną Przewódzką zorganizowali wystawę poświęconą tym tragicznym wydarzeniom. Następnie odbyły się pogadanki, projekcje filmów dokumentalnych oraz wspólne słuchanie piosenek Jacka Kaczmarskiego. Wychowankowie mieli także okazję zapoznać się z oryginalną ,,bibułą”, kartkami na mięso oraz publikacjami z drugiego obiegu.

Andrzej SydorCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages