środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Miał namawiać dziewczynki kąpieli i rozbierania się w jego obecności. Ksiądz z Garbna znowu przed sądem

2017-12-07 17:21:38 (ost. akt: 2017-12-07 16:48:33)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: GwK

Sprawa księdza skazanego przez sąd w Kętrzynie na dwa lata więzienia za dopuszczenie się tzw. innych czynności seksualnych wobec dziewczynek poniżej 15. roku życia może wrócić na wokandę. Ten wyrok zaskarżyła ostrołęcka prokuratura.

Sprawa księdza Jarosława M. — przypomnijmy ciągnie się już od 2012 roku. Wtedy to zawiadomienie o tym, że ówczesny proboszcz parafii w Garbnie mógł dopuścić się tak zwanych innych czynności seksualnych wobec uczennic, złożyła dyrektorka tamtejszej szkoły.
Duchowny miał namawiać dziewczęta między innymi do kąpieli i rozbierania się w jego obecności. W trakcie wakacyjnej nauki pływania ówczesny proboszcz miał dotykać dziewczynki w intymne miejsca.


Sam proboszcz zarzekał się, że nie miał złych intencji, a jego postawa mogła po prostu zostać źle odebrana. Śledztwo umorzono jeszcze w 2012 roku. Prokuratura nie znalazła dowodów na to, że zachowania księdza miały charakter seksualny. Wykonana opinia psychologiczna potwierdziła, że ówczesny proboszcz parafii w Garbnie nie wykazuje skłonności pedofilskich.

Temat powrócił w 2014 roku, kiedy w tej sprawie pojawiły się nowe wątki. Mówiło się wówczas m.in. o zdarzeniach z poprzedniej parafii księdza, w której także miało dochodzić do podobnych sytuacji. Śledztwo w jego sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce. Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Kętrzynie. Mężczyzna usłyszał łącznie dziewięć zarzutów.

— Chodzi o dopuszczenie się oraz usiłowanie dopuszczenia się tzw. innej czynności seksualnej łącznie wobec ośmiu małoletnich poniżej piętnastego roku życia. Do zdarzeń objętych aktem oskarżenia dochodziło w latach 1997-1998 oraz w roku 2011 i 2012 — mówiła wówczas Elżbieta Łukasiewicz, rzeczniczka ostrołęckiej prokuratury.

W październiku tego roku w tej sprawie zapadło postanowienie. [Autor cytatu]— Dwa lata bezwzględnego pozbawienia wolności, pięcioletni zakaz przebywania w miejscach związanych z edukacją i wychowywaniem osób małoletnich do 18 roku życia, zakaz kontaktowania się z czterema pokrzywdzonymi oraz pokrycie części kosztów procesu. — Taki wyrok odczytał sędzia Jarosław Walentynowicz z Sądu Rejonowego w Kętrzynie w sprawie księdza Jarosława M. [/quote]

Dwa spośród stawianych oskarżeń przedawniły się, natomiast w przypadku trzech innych sąd uniewinnił oskarżonego nie dopatrując się w zarzucanych czynach znamion przestępstwa. Cztery oskarżenia wystarczyły jednak, żeby sąd w Kętrzynie wydał wyrok skazujący.

Teraz Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce po raz kolejny wkracza akcji. O wniesieniu apelacji poinformowała ponownie rzecznik Elżbieta Łukasiewicz, która podkreśliła, że prokuratura nie zgadza się z postanowieniami Sądu Rejonowego w Kętrzynie i dlatego zaskarżyła go na niekorzyść oskarżonego.

— Proces toczył się z wyłączeniem jawności, dlatego też uzasadnienie apelacji Prokuratury Okręgowej także nie może być ujawnione — poinformowała media Elżbieta Łukasiewicz.

Informację o wpłynięciu apelacji potwierdza Sąd Okręgowy w Olsztynie.
Dodajmy, że ksiądz Jarosław M. decyzją kurii metropolitalnej archidiecezji warmińskiej przestał być proboszczem. Już wcześniej miał zakaz pracy z dziećmi i z młodzieżą. Dalsze postępowanie wobec oskarżonego zgodnie ze wskazaniami Kongregacji Nauki Wiary ma podjąć metropolita warmiński. Ale to dopiero po ogłoszeniu prawomocnego wyroku sądu.
ms
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jak to ? #2411546 | 199.249.*.* 6 sty 2018 22:32

  winny jest ksiądz

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kto ? #2407073 | 204.85.*.* 30 gru 2017 21:12

  jest winny , ksiądz katolicki czy innowiercy ? fakt jest faktem

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. nie rozumiem #2407012 | 89.234.*.* 30 gru 2017 19:26

  jaki jednostronny artykuł, ksiądz popełnił przestępstwo i zostało to opisane ( nie ufoludki )

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. allo,allo... #2405888 | 89.228.*.* 29 gru 2017 09:45

  Wiem o czym jest artykuł,ale jest on jednostronny.Skoro redaktor tak uwielbia pisać o grzechach duchownych,to może o rabinach też by coś napisał,o pastorach,dyrygentach słowików(a co z nim:siedzi czy nie?).Proponowałbym podejść liberalnie do innych duchownych,nie tylko księży...poniał?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ole,ole #2405617 | 94.142.*.* 28 gru 2017 19:30

   artykuł jest o księdzu katolickim, przypominam

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (28)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages