Czwartek, 21 lutego 2019. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Miasto po zielonej stronie mocy?

2017-12-09 12:00:00 (ost. akt: 2017-12-09 22:45:57)
W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele miejskich instytucji

W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele miejskich instytucji

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

6 grudnia w Kętrzynie odbyła się konferencja pod hasłem „Modernizacja energetyczna budynków z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii”. Burmistrz Kętrzyna poinformował o pomocy dla osób wymieniających instalacje ogrzewające.

W ostatnich latach nasz kraj realizując postanowienia unijne, stara się ograniczać proces degradacji środowiska naturalnego. Dlatego coraz większą wagę przywiązuje się do zagadnień związanych m.in. z odnawialnymi źródłami energii. Właśnie tej tematyce poświęcona była konferencja zorganizowana przez kętrzyńską spółkę „KOMEC”. Udział w niej wzięli przedstawiciele władz samorządowych województwa, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, CEZ ESCO Polska sp. z o.o. oraz przedstawiciele samorządów gmin powiatu kętrzyńskiego.

– Jesteśmy spółką energetyczną i powinniśmy się zajmować takimi tematami. W skali kraju i województwa zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii jest zauważalne. Jednak spacerując po Kętrzynie czy po naszym powiecie raczej ciężko to dostrzec. Dlatego uważam, że trzeba to propagować, informować i zachęcać do tego typu rozwiązań. To się będzie przekładać na jakość naszego życia. W wielu miejscach w Kętrzynie sytuacja jest nieciekawa jeśli chodzi o czystość powietrza. My chcemy to zmieniać – mówi Andrzej Degórski, prezes KEC KOMEC.
Miasto już teraz korzysta z odnawialnych źródeł energii. - W tym roku wykonaliśmy dwie instalacje fotowoltaiczne przy wsparciu finansowym z dotacji unijnej. 30 listopada złożyliśmy wnioski dotacyjne na kolejne instalacje i pompy cieplne, które będą ogrzewały przyszłą siedzibę naszej spółki i KTBS-u w budynku po tzw. dawnym "RUCH-u" przy ul. Dworcowej - informuje Degórski.
Na tym jednak nie koniec. Burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman zadeklarował podczas konferencji pomoc finansową dla osób, które zdecydują się na zmianę systemu ogrzewania domów z wykorzystaniem urządzeń ograniczających emisję dwutlenku węgla. – Na początek w ramach pomocy planujemy kwotę 50 tysięcy. Od stycznia rozpoczniemy przyjmowanie wniosków, a od 1 kwietnia KOMEC i kilka innych podmiotów przystąpią do ich realizacji, łącznie z późniejszym serwisowaniem urządzeń. Jeśli ilość wniosków przekroczy kwotę 50 tys. zł. to ją po prostu zwiększymy. Zachęcam wszystkich w ten sposób do przejścia na "zieloną stronę mocy" - poinformował włodarz miasta.

Podczas konferencji poza głównym tematem związanym z modernizacją budynków z zastosowaniem pomp ciepła poruszano między innymi tematy związane z: polityką samorządu województwa dotyczącej ochrony powietrza oraz programami wspierającymi odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną. Temat ogrzewania budynków za pomocą pomp cieplnych jest bliski Spółdzielni Mieszkaniowej "Pionier" w Kętrzynie. - Jesteśmy zainteresowani tym tematem. Złożyliśmy już wnioski o dotacje z konkursu i czekamy niecierpliwie na jego rozstrzygnięcie, które miało nastąpić we wrześniu tego roku, ale zostało przesunięte na marzec 2018 - mówi Arkadiusz Książek, prezes spółdzielni i uczestnik konferencji.

Wojciech Caruk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. -Zielona strona mocy- #2394512 | 176.221.*.* 9 gru 2017 18:04

    Czas zastosować - ZSM-przy tych składnikach kosztów ciepłej wody w największym odbiorcą jakim jest SM Pionier gdzie ono wynosi zimna woda 7,14 zł + podgrzanie 28,87 zł co daje 36,01 zł/m . Kieruje to do nowo powołanych specjalistów , bo konkurencja to widzi to inaczej .

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages