Czwartek, 21 lutego 2019. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Bo to się bierze z wyobraźni

2017-12-03 14:00:00 (ost. akt: 2017-12-03 15:35:20)
Ks. Kazimierz Franciszek Żuchowski: Żyjemy w małej społeczności, która się integruje. I remont kościoła razem zrobimy, i grilla

Ks. Kazimierz Franciszek Żuchowski: Żyjemy w małej społeczności, która się integruje. I remont kościoła razem zrobimy, i grilla

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Setki kandydatur, dużo ciepłych uzasadnień, tysiące głosów. Nasi czytelnicy z sympatią przyjęli naszą akcję „Proboszcz i Parafia Roku 2017”. Na redakcyjną skrzynkę wciąż napływają kolejne zgłoszenia gospodarzy parafii z regionu.

Dobry, uczynny, skromny — tak o swoich proboszczach najczęściej piszą parafianie. Codziennie do naszej reakcyjnej skrzynki wpadają kolejne kandydatury. Jedną z ostatnich jest ks. Kazimierz Franciszek Żuchowski z parafii św. Stanisław Kostki w Karolewie.

„To człowiek skromny, wrażliwy, z poczuciem humoru ,oddany swojej parafii i wiernym — czytamy w e-mailu. — Od lat organizator Inscenizacji Bitwy pod Wopławkami, Orszaku Trzech Króli, obchodów Dnia św. Marcina i wielu innych. Zaprzyjaźniony z wieloma rodzinami, dziećmi i instytucjami. Jest inspiracją dla wielu młodych ludzi. Pod jego okiem działa scholka dziecięca. Ma w sobie dużo empatii i zrozumienia dla ludzi, czego efektem jest pomoc, której nigdy nie odmawia”.

Skąd w nim taka energia i pomysłowość? — To kwestia wyobraźni — odpowiada proboszcz. — Wypracowałem ją w dzieciństwie, czytając dużo książek. Pochłaniałem jedną dziennie. Kiedy zbliżała się 700 rocznica bitwy pod Wopławkami, pomyślałem, że warto by coś zrobić. A że był i pomysł, i chętni ludzie...


Ks. Kazimierz jest kapłanem od 1976 roku. — Moi parafianie są zaangażowani i chętni do działania — mówi. — Żyjemy w małej społeczności, która się integruje. I remont kościoła razem zrobimy, i grilla.
Jak proboszczowi udaje się zjednać parafian? — Takie mówienie z ambony, to mówienie do nikogo — odpowiada. — Trzeba bezpośrednio zwracać się do konkretnego człowieka. Zwykle wierni są chętni do pomocy. Rzadko się zdarza. żeby ktoś odmówił.

Nasza akcja „Proboszcz i Parafia Roku 2017” potrwa do 18 grudnia. Wtedy mija termin zgłaszania kandydatur (o godz. 8). Zgłaszani mogą być wyłącznie proboszczowie i parafie z województwa warmińsko-mazurskiego. Przez parafię rozumiemy każdą chrześcijańską wspólnotę religijną, a przez proboszcza nie tylko księży rzymskokatolickich, ale też innych duchownych chrześcijańskich.

Zgłoszenia mona przesyłać na adres: redakcja@gazetaolsztynska.pl. Uzasadnienia zgłoszonych kandydatur mile widziane.
Tytuł „Proboszcz i Parafia Roku 2017” otrzymają proboszcz i parafia, którzy uzyskają największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów. W powiatach, gdzie będzie zgłoszonych 7 i więcej proboszczów/parafii, organizator może wyłonić laureatów powiatowych. Koszt jednego sms-a — 1,23 zł z VAT.

Aleksandra Tchórzewska
a.tchorzewska@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages