Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Syndyk zajął się Wilczym Gniazdem

2017-11-29 16:00:00 (ost. akt: 2017-11-29 15:45:48)
Wilczy Szaniec co roku przyciąga turystów z całego świata

Wilczy Szaniec co roku przyciąga turystów z całego świata

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Sąd Rejonowy w Olsztynie oficjalnie ogłosił upadłość spółki „Wilcze Gniazdo”, która w ostatnich latach dzierżawiła teren byłej kwatery Hitlera w Gierłoży. Na wypłaty zobowiązań czeka 19 wierzycieli, w tym m.in. Lasy Państwowe.

Spółka „Wilcze Gniazdo” Joint-Venture z siedzibą w Olsztynie złożyła do Sądu Rejonowego w Olsztynie Wydziału V Gospodarczego wniosek o ogłoszenie upadłości.
Sąd postanowieniem z dnia 16 listopada podjął pozytywną decyzję. - Z wniosku dłużnika, a także ze sprawozdania tymczasowego nadzorcy sądowego wynika, że spółka jest niewypłacalna, ponieważ nie reguluje swoich zobowiązań wobec wierzycieli. Natomiast jej majątek powinien wystarczyć na koszty postępowania oraz częściowe zaspokojenie wierzycieli - informuje sędzia Agnieszka Żegarska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Ze wstępnego oszacowania tymczasowego nadzorcy pod kątem kosztów procesowych wynika, że dłużnik posiada nieruchomości o szacunkowej wartości 2 mln zł, na których są ustanowione zabezpieczenia w postaci hipotek na kwotę około 2,4 mln zł, a także ruchomości o wartości 20 tys. zł oraz zgromadzone środki pieniężne w kwocie 40 tys. zł. To powinno zabezpieczyć koszta procesu sądowego. Spółka „Wilcze Gniazdo” obecnie nie prowadzi działalności gospodarczej, a kwota jej zobowiązań wobec 19 wierzycieli wynosi blisko 1,6 mln zł.
Tym samym postanowieniem Sąd wyznaczył syndyka oraz wezwał wierzycieli upadłego do zgłaszania sędziemu-komisarzowi wierzytelności w terminie 30 dni od ukazania się obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Syndykiem został radca prawny Radosław Matys, który poinformował, że obecnie przystępuje do objęcia majątku upadłego i wykona tak zwany spis z inwentarza. W dalszej kolejności rzeczoznawca oceni wartość majątku spółki. Wierzyciele sami zgłaszać będą swoje roszczenia, ale w przypadku udokumentowanych zapisów w księgach rachunkowych syndyk będzie o nich powiadamiał.

Jedną z instytucji zgłaszających roszczenie są Lasy Państwowe. Spółka Wilcze Gniazdo zarządzała Wilczym Szańcem w Gierłoży k. Kętrzyna od 2012 roku. Dzierżawa miała trwać 20 lat. W 2015 Lasy Państwowe wypowiedziały umowę, m.in. z powodu niepłacenia czynszu i nie wywiązywania się z umowy. Jednak dopiero w tym roku leśnikom udało się skutecznie przejąć obiekt. Zaległości finansowych niestety do tej pory nie odzyskali. Dawna kwatera wojenna Adolfa Hitlera znajduje się obecnie w zarządzaniu Nadleśnictwa Srokowo.
— Liczyłem na to, że komornik zdąży coś odzyskać z tych długów na naszą korzyść. Niestety, spółka umiejętnie to blokowała poprzez szereg odwołań, czy skarg na komornika. Nasze roszczenia wynoszą 4,5 mln. zł., które są już na wyrokach sądowych. Są jednak jeszcze takie, które wyroków nie mają. Mam nadzieję, że syndykbędzie tą masę upadłej spółki dzielił sprawiedliwie i szybko, żebyśmy chociaż część tych długów odzyskali — mówi Zenon Piotrowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo.

Wojciech Caruk

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. CBA #2395168 | 151.80.*.* 10 gru 2017 21:58

  kto pozwolił na podpisanie umowy z tą spółka ??? i za ile ????

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ufff... #2386442 | 89.228.*.* 30 lis 2017 07:41

  Nareszcie koniec tuskowej prywatyzacji,czyli szkodnictwa.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages