Poniedziałek, 23 listopada 2020. Imieniny Adeli, Felicyty, Klemensa

Modlili się za ofiary Wielkiego Głodu

2017-11-27 07:44:19 (ost. akt: 2017-11-27 08:04:22)

Autor zdjęcia: Andrzej

W ostatnią sobotę listopada na Ukrainie obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933. O tym tragicznym wydarzeniu nie zapomniała również ukraińska społeczność powiatu kętrzyńskiego.

W sobotni wieczór tradycyjnie w wielu ukraińskich domach zapłonęły świece. Natomiast w niedzielę 26 listopada w intencji ofiar modlono się w cerkwiach.

Po mszy, w cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynie, odbył się koncert w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim pod kierownictwem Aleksandry Bzdel i Darii Kantor. Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać poezji i pieśni, które były poświęcone ofiarom Wielkiego Głodu. Za wzruszający występ młodym artystom i opiekunom podziękowali o. Mirosław Pidłypczak oraz przewodniczący Kętrzyńskiego Koła Związku Ukraińców w Polsce Andrzej Sydor

- Pamięć o tym tragicznym wydarzeniu jest naszym obowiązkiem. Oddaliśmy cześć wszystkim, którzy umierali z głodu, tylko dla tego że kochali swoją ziemię i cenili wolność. Z drugiej strony, powinniśmy również wyciągnąć wnioski z tej gorzkiej lekcji historii, aby podobne zdarzenia już więcej nie powtórzyły się. Musimy przezwyciężać nasze wady: skłonność do anarchii, kłótni czy kierowanie się egoizmem w życiu publicznym. Wróg nie zmienia się od wieków – to rosyjski szowinizm i imperializm, czego przykładem jest brutalna agresja Rosji przeciwko Ukrainie – powiedział Sydor.

Wielki Głód (Hołodomor) spowodował śmierć około 5 milionów ludzi na terenach wschodniej i centralnej Ukrainy. Był świadomie zaplanowany i przeprowadzony przez rosyjskich komunistów na czele z Józefem Stalinem. Celem sztucznie wywołanej klęski głodu było rozprawienie się z ukraińską wsią. Chłopi ukraińscy sprzeciwiali się bowiem przymusowej kolektywizacji rolnictwa.

Od głodowej śmierci ginęli nie tylko Ukraińcy. Dotknął on wszystkich jej mieszkańców: Rosjan, Greków, Żydów, Bułgarów, a także mniejszość polską. Jak twierdzi publicysta historyczny Piotr Zychowicz: ,,W trakcie Wielkiego Głodu ginęli również nasi rodacy. Według zakłamanych sowieckich danych polskich ofiar miało być 21 tys. Niezależni badacze mówią jednak o 60 tys. zagłodzonych, zamęczonych Polakach. Jest to liczba przerażająca, niemal trzykrotnie przekracza bowiem liczbę ofiar zbrodni katyńskiej.”.

Andrzej Sydor


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: UA

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages