Czwartek, 14 grudnia 2017. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Zabetonowane przedszkole na palach

2017-11-26 08:00:00 (ost. akt: 2017-11-26 10:56:23)
W tym miejscu w 2018 roku stanie przedszkole i żłobek wraz z Ogrodem Jordanowskim

W tym miejscu w 2018 roku stanie przedszkole i żłobek wraz z Ogrodem Jordanowskim

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Kamień węgielny pod budowę przedszkola przy ul. Wierzbowej został oficjalnie wmurowany. Budowa trwa i niestraszne jej warunki pogodowe. Jednak jak się okazuje opady deszczu i podmokły teren sprawiły budowlańcom trochę problemów.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod przyszłe przedszkole i żłobek odbyła się 15 listopada. Udział w niej wzięli m.in. poseł Sejmu RP i przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak - Kamysz, Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz przedstawiciele lokalnych władz i mieszkańców.

- Tym kamieniem chcemy pokazać Kętrzyn przyszłości, jako miasto naszych marzeń, oczekiwań i potrzeb - mówił podczas ceremonii Krzysztof Hećman, burmistrz Kętrzyna.

Istotę tej inwestycji podkreślił też były minister pracy i polityki socjalnej. - To jest właśnie przykład kontynuacji rozpoczętej kilka lat temu polityki społecznej. Jestem dumny z radnych i mieszkańców Kętrzyna. Trzymam kciuki, żeby wykonawcy zakończyli swoje prace jak najszybciej i bez opóźnień, bo harmonogram jest mocno napięty. Lepszego, żywego pomnika na 100 - lecie polskiej niepodległości nie możecie dać. To pokazanie kierunku, w którym jako kraj zmierzamy - powiedział Władysław Kosiniak - Kamysz.

Jak zapewnia inwestor, czyli Miasto Kętrzyn do tej pory prace przebiegają zgodnie z planem. Jednak teren dawnego bagna przysporzył trochę trudności wykonawcom budowy. - Do tego dołożyła się deszczowa pogoda. Pierwszy etap, czyli palowanie mamy już zakończony. Teraz będziemy wylewać płytę - mówi Tomasz Słowikowski z Zakładu Ogólnobudowlanego Słowikowscy z Gołdapi.

Do wzmocnienia gruntu użyto 300 pali 8-9 metrowych, które zatopiono w ziemi. Dodatkowo dla utwardzenia wylano tysiące ton betonu. Tylko w ciągu jednego dnia przed uroczystością było to 300 metrów sześciennych. -Tu są torfy, a grunt nośny jest na poziomie siedmiu metrów w głąb. Pale przechodzą przez torf do gruntu. Uporaliśmy się z tym. Technologicznie jesteśmy w stanie tą budowę ogarnąć, jednak wiele zależy od pogody. Przetarg był trochę za późno ogłoszony. W maju byśmy inaczej do tego podchodzili, a teraz każdy dzień jest dla nas ważny - dodaje Słowikowski.

Wartość inwestycji wynosi 11,5 mln złotych. Miasto Kętrzyn 10 października br. otrzymało dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na maksymalną możliwą kwotę 755 tys złotych. Celem głównym projektu było utworzenie nowych miejsc przedszkolnych oraz żłobkowych z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań przyjaznych dla ich użytkowników; wsparcie nowej infrastruktury edukacji przedszkolnej; wdrożenie oferty edukacyjnej uwzględniającej rozwój kompetencji kluczowych u dzieci; stworzenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych oraz zwiększenie bezpieczeństwa dzieci uczestniczących w edukacji przedszkolnej poprzez zastosowanie odpowiednich systemów prewencyjnych. Miasto zamierza także złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach rządowego programu Maluch+.

W wyniku realizacji projektu docelowo powstanie sześć oddziałów przedszkolnych, w tym dwa integracyjne oraz dwa oddziały żłobkowe, do których uczęszczać będzie łącznie 200 dzieci. Będzie to budynek parterowy wraz z poddaszami użytkowymi o łącznej powierzchni 2046 metrów kwadratowych.

W budynku będzie znajdowało się osiem sal zajęciowych, biblioteka, szatnie, trzy sale tematyczne, pomieszczenia administracyjne oraz sala gimnastyczna o powierzchni 117m2.

Wojciech Caruk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Kto jest Kim - Kto.wm.pl

Krzysztof Hećman

Ocena: 29.41% (17 głosów)

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. @ Olek #2397536 | 46.182.*.* wczoraj, 22:26

  jak zyją ci biedniludzie na Żuławach w Holandii , Wenecji ... już dawno powinni poumierać, komentarz dno

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ola #2397527 | 192.36.*.* wczoraj, 22:17

  głupi komentarz ,głupie wnioski, podaj dowody i porozmawiamy po wybudowniu przedszkola

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Olek #2397066 | 5.172.*.* wczoraj, 13:38

  współczuję dzieciom,którzy będą przebywać w przedszkolu zbudowanym na bagnie. Trzeba być głupim lub głupimi, żeby dzieciom zafundować takie przedszkole, przedszkole na bagnie , na palach dlugości 7 m, (a więc tego mokradła jest 7 m w głąb ziemi) na grubym betonie. Jak myślicie czy bagno wyparuje, czy wycieknie bokiem? Jakby nie patrzył ono tam jest. Czy nasze dzieci będą zdrowe? Dobrze, że Powiat wyremontował Oddział Dziecięcy w Szpitalu Powiatowym będą miały gdzie się leczyć- czego osobiście nikomu nie życzę. Tylu magistrów, inżynierów i wszyscy podpisali się pod dokumentacją budowy przedszkola na bagnie, Jednym słowem przyćmiło im umysły na chwilę, po latach spojrzą na to inaczej. wstyd im będzie bo ich nazwiska tam będą, a ludzie są pamiętliwi.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. budowa #2388543 | 171.25.*.* 1 gru 2017 23:08

  obiektów budowlanych na terenach podmokłych o słabych gruntach, typu : torfy, muły, jest często spotykaną technologią posadowienia budynków i budowli, nikt nie kwestionował szkodliwości takich budynków, propangadziści pis schowajcie sie pod bagno

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (8)

  1. A gdyby tak #2388012 | 89.228.*.* 1 gru 2017 15:01

   Gdyby tak jeszcze zamontować złote klamki,to inwestycja zamknęłaby się w okrągłej kwocie 12 mln.Byłoby git,jak u szejków naftowych.PS,kawał:czemu wycierasz szyby szmatą zwilżoną naftą,pyta jedna blondynka drugą?A bo słyszałam,że będę bogata,jak będę miała szyby naftowe!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (18)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages