Czwartek, 21 lutego 2019. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Zabetonowane przedszkole na palach

2017-11-26 08:00:00 (ost. akt: 2017-11-26 10:56:23)
W tym miejscu w 2018 roku stanie przedszkole i żłobek wraz z Ogrodem Jordanowskim

W tym miejscu w 2018 roku stanie przedszkole i żłobek wraz z Ogrodem Jordanowskim

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Kamień węgielny pod budowę przedszkola przy ul. Wierzbowej został oficjalnie wmurowany. Budowa trwa i niestraszne jej warunki pogodowe. Jednak jak się okazuje opady deszczu i podmokły teren sprawiły budowlańcom trochę problemów.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod przyszłe przedszkole i żłobek odbyła się 15 listopada. Udział w niej wzięli m.in. poseł Sejmu RP i przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak - Kamysz, Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz przedstawiciele lokalnych władz i mieszkańców.

- Tym kamieniem chcemy pokazać Kętrzyn przyszłości, jako miasto naszych marzeń, oczekiwań i potrzeb - mówił podczas ceremonii Krzysztof Hećman, burmistrz Kętrzyna.

Istotę tej inwestycji podkreślił też były minister pracy i polityki socjalnej. - To jest właśnie przykład kontynuacji rozpoczętej kilka lat temu polityki społecznej. Jestem dumny z radnych i mieszkańców Kętrzyna. Trzymam kciuki, żeby wykonawcy zakończyli swoje prace jak najszybciej i bez opóźnień, bo harmonogram jest mocno napięty. Lepszego, żywego pomnika na 100 - lecie polskiej niepodległości nie możecie dać. To pokazanie kierunku, w którym jako kraj zmierzamy - powiedział Władysław Kosiniak - Kamysz.

Jak zapewnia inwestor, czyli Miasto Kętrzyn do tej pory prace przebiegają zgodnie z planem. Jednak teren dawnego bagna przysporzył trochę trudności wykonawcom budowy. - Do tego dołożyła się deszczowa pogoda. Pierwszy etap, czyli palowanie mamy już zakończony. Teraz będziemy wylewać płytę - mówi Tomasz Słowikowski z Zakładu Ogólnobudowlanego Słowikowscy z Gołdapi.

Do wzmocnienia gruntu użyto 300 pali 8-9 metrowych, które zatopiono w ziemi. Dodatkowo dla utwardzenia wylano tysiące ton betonu. Tylko w ciągu jednego dnia przed uroczystością było to 300 metrów sześciennych. -Tu są torfy, a grunt nośny jest na poziomie siedmiu metrów w głąb. Pale przechodzą przez torf do gruntu. Uporaliśmy się z tym. Technologicznie jesteśmy w stanie tą budowę ogarnąć, jednak wiele zależy od pogody. Przetarg był trochę za późno ogłoszony. W maju byśmy inaczej do tego podchodzili, a teraz każdy dzień jest dla nas ważny - dodaje Słowikowski.

Wartość inwestycji wynosi 11,5 mln złotych. Miasto Kętrzyn 10 października br. otrzymało dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na maksymalną możliwą kwotę 755 tys złotych. Celem głównym projektu było utworzenie nowych miejsc przedszkolnych oraz żłobkowych z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań przyjaznych dla ich użytkowników; wsparcie nowej infrastruktury edukacji przedszkolnej; wdrożenie oferty edukacyjnej uwzględniającej rozwój kompetencji kluczowych u dzieci; stworzenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych oraz zwiększenie bezpieczeństwa dzieci uczestniczących w edukacji przedszkolnej poprzez zastosowanie odpowiednich systemów prewencyjnych. Miasto zamierza także złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach rządowego programu Maluch+.

W wyniku realizacji projektu docelowo powstanie sześć oddziałów przedszkolnych, w tym dwa integracyjne oraz dwa oddziały żłobkowe, do których uczęszczać będzie łącznie 200 dzieci. Będzie to budynek parterowy wraz z poddaszami użytkowymi o łącznej powierzchni 2046 metrów kwadratowych.

W budynku będzie znajdowało się osiem sal zajęciowych, biblioteka, szatnie, trzy sale tematyczne, pomieszczenia administracyjne oraz sala gimnastyczna o powierzchni 117m2.

Wojciech Caruk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nie #2411565 | 185.220.*.* 6 sty 2018 22:58

  bedzie konkretów , bo takich nie ma

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. @ olek #2406419 | 79.172.*.* 29 gru 2017 20:58

  może jakieś konkrety, badania,, ekspertyzy ??? czy tylko słowotok

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kris #2401276 | 176.10.*.* 19 gru 2017 21:18

  do Olek, dobre

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. @ Olek #2397536 | 46.182.*.* 13 gru 2017 22:26

  jak zyją ci biedniludzie na Żuławach w Holandii , Wenecji ... już dawno powinni poumierać, komentarz dno

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

  1. Ola #2397527 | 192.36.*.* 13 gru 2017 22:17

   głupi komentarz ,głupie wnioski, podaj dowody i porozmawiamy po wybudowniu przedszkola

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (28)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages