środa, 15 sierpnia 2018. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Warsztaty filmowe w Nakomiadach

2017-11-19 15:29:22 (ost. akt: 2017-11-20 19:48:14)

Autor zdjęcia: Andrzej Sydor

- Poznałem tutaj wielu wspaniałych ludzi. Cieszę się, że mogłem z wami pracować – mówi Eugeniusz Grodziejuk, który prowadził w Nakomiadach czterodniowe warsztaty filmowe.

W piątek 17 listopada zakończyły się czterodniowe warsztaty filmowe prowadzone przez Studio Filmowe EGoFilm z Warszawy, w ramach programu operacyjnego ,,Edukacja Kulturalna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warsztaty prowadzili: mistrz animacji, szef i pomysłodawca projektu ,,Akademia Filmowa EGoFilm” Eugeniusz Gordziejuk, artysta plastyk i reżyser filmów animowanych Wiesław Zięba oraz operator montażysta Mariusz Sklejka.

Sfinalizowaniem tego przedsięwzięcia było spotkanie w świetlicy wiejskiej w Nakomiadach, którą opiekuje się Anna Drzewiecka. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kętrzynie Marta Szmyd przywitała uczniów, licznie przybyłych rodziców i mieszkańców wsi. Wśród zaproszonych gości obecni byli sołtys Tomasz Wyszomirski i przewodnicząca Rady Rodziców Emilia Jackiewicz.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nakomiadach Olga Wanago przedstawiła obecnym prowadzących zajęcia z młodzieżą - to osoby zasłużone i wielokrotnie nagradzane w dziedzinie produkcji filmów dla dzieci.

-Ten zawód wymaga cierpliwości, wytrwałości i opanowania warsztatu. Pamiętam, iż prace nad jednym kilkuminutowym odcinkiem ,,Reksia” w latach osiemdziesiątych trwały od trzech do pięciu miesięcy – powiedział Wiesław Zięba odpowiadając na pytanie dotyczące pracy animatorów.

- Poznałem tutaj wielu wspaniałych ludzi. Cieszę się, że mogłem z wami pracować. Widziałem wasze zaangażowanie. Mam nadzieję, że wielu z was odkryło w sobie pasję tworzenia animacji i w przyszłości zostanie znanymi twórcami filmów animowanych. A jest to odpowiedzialna profesja. Filmy dla dzieci nie tylko bawią, ale są również czynnikiem modelującym zachowanie dziecka – powiedział Eugeniusz Gordziejuk.

Na zakończenie podziękował wszystkim osobom, a w szczególności Oldze Wanago za pomoc w realizacji projektu i osobisty wkład w tworzeniu dekoracji do filmu. Następnie uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe dyplomy, karykatury i rysunki.

Na zakończenie odbyła się projekcja czterech filmów. Jako pierwszy został zaprezentowany obraz ,,Legenda” zrealizowany przez uczniów. Owoc wielu godzin wspólnej i wytężonej pracy. Przedstawił on historię tragicznej miłości, która rozegrała się w miejscowym pałacu. Drugi to film dokumentalny o manufakturze w Nakomiadach, przedstawiający proces ręcznego wytwarzania ceramiki. Trzeci to swoisty reportaż z przebiegu zajęć - wykonywania scenografii, tworzenia figurek i poznawania tajników animacji. Z kolei czwarty ukazał pracę profesjonalistów realizujących serial animowany ,,Żubr Pompik” emitowany na kanale TVP ABC.

Andrzej Sydor

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages