Piątek, 3 lipca 2020. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Narodowe Czytanie w Czerwonym Tulipanie

2017-11-23 12:00:00 (ost. akt: 2017-11-23 13:11:02)
W filmie chętnie wzięli udział m.in. pracownicy Starostwa Powiatowego

W filmie chętnie wzięli udział m.in. pracownicy Starostwa Powiatowego

Autor zdjęcia: PDK "Czerwony Tulipan"

Powiatowy Dom Kultury "Czerwony Tulipan" w Kętrzynie po raz drugi włączył się w akcję "Narodowego Czytania". Tegoroczną ogólnopolską kampanię propagującą czytelnictwo uświetniono filmem, który niedawno miał premierę w internecie.

"Narodowe czytanie” to ogólnopolska akcja wspólnego czytania wielkich dzieł polskiej literatury, zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP. W tym roku lekturą akcji wybraną w internetowym głosowaniu było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Powiatowy Dom Kultury "Czerwony Tulipan" również włączył się do tej kampanii nie tylko poprzez czytanie, ale też realizację produkcji filmowej. - Chcieliśmy to zrobić inaczej, niż przed rokiem i stworzyć coś, co będzie żyło po zakończeniu akcji. Stąd pomysł, żeby zrobić film i zaprosić do niego znane, ważne i lubiane osoby z naszego powiatu - mówi Paweł Wagner z "Czerwonego Tulipana".

Udział wzięli przedstawiciele wielu zawodów z całego powiatu - samorządowcy, reprezentanci służb mundurowych, dyrektorzy domów kultury, czy artyści. Efektem przedsięwzięcia jest 12 minutowy film, w którym wystąpili m.in. Elżbieta Błażejewska - lekarz pediatra w roli Radczyni, st. bryg. Zbigniew Borys - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, który wcielił się w rolę Czepca, Stanisław Tołwiński – prezes Aeroklubu Krainy Jezior jako Poeta oraz wiele innych, znanych osób.
W tym gronie znalazł się też reprezentant "Gazety w Kętrzynie". - Akcja Powiatowego Domu Kultury to propozycja inna niż wszystkie. Fajnie, że ktoś na to wpadł. A ja przy tej okazji miałem jeszcze raz do czynienia z radiowym klimatem, którego czasami mi brakuje - mówi dziennikarz Marek Szymański do niedawna pracujący w "Gazecie w Kętrzynie", a obecnie w "Kurierze Mrągowskim". Jeszcze wiosną miał swoją autorską audycję w nieistniejącym już, a prowadzonym przez PDK Radiu Barcja.
Jak zauważa nasz redaktor, takie akcje mają swój sens i są interesującym doświadczeniem. - Czytanie "Wesela" to ciekawe przeżycie, choćby dlatego, że polszczyzna wiele się zmieniła od tamtego czasu - dodaje.
Radości z realizacji udanego pomysłu nie kryje szefowa PDK.
– Zaangażowaliśmy się w ten projekt pragnąc, by efekt końcowy przyniósł satysfakcję także naszym partnerom wcielającym się w poszczególne role. Ucieszył nas również fakt, że na naszej stronie facebook'owej film polubiła Kancelaria Prezydenta RP - mówi Marlena Szypulska, dyrektor Powiatowego Domu Kultury "Czerwony Tulipan" w Kętrzynie.

Film można obejrzeć na profilu Powiatowego Domu Kultury na facebooku: www.facebook.com/pdkketrzyn lub kanale Czerwonego Tulipana na YouTube. Jest również dostępny na stronie naszej gazety www.ketrzyn.wm.pl .

Wojciech CarukPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages