Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

Guber wylał, strażacy walczą z żywiołem

2017-10-30 16:58:05 (ost. akt: 2017-10-30 16:59:53)
Strażacy walczą nie tylko z nadmiarem wody, ale też z poprzewracanymi przez wichurę drzewami.

Strażacy walczą nie tylko z nadmiarem wody, ale też z poprzewracanymi przez wichurę drzewami.

Autor zdjęcia: PSP Kętrzyn

29 i 30 października na terenie powiatu kętrzyńskiego wystąpiły bardzo silne porywy wiatru połączone z intensywnymi opadami deszczu. Zjawiska te przysporzyły wiele pracy strażakom i służbom komunalnym.

Zobacz także: Strażacy walczą z Grzegorzem Porywisty wiatr przewrócił drzewo na trasie Reszel - Kocibórz Orkan Grzegorz i towarzyszące mu zjawiska atmosferyczne uderzyły w Polskę z impetem. W samym woj. warmińsko - mazurskim bez prądu jest ok 3,5 tys. osób....
Tylko w niedzielę i w poniedziałek do godz. 12.00 strażacy interweniowali na terenie powiatu 24 razy.
- Nasze działania polegały głównie na wypompowaniu wody z zalanych obiektów, piwnic i posesji, a także na usuwaniu powalonych i nadłamanych gałęzi oraz konarów drzew utrudniających ruch lub stwarzających zagrożenie. Tego typu działania prowadziliśmy m.in. w miejscowościach Skandawa, Frączkowo, Kętrzyn, Kruszewiec, Siniec, Korsze, Wielewo, Reszel, Szczeciniak, Muławki, Błogoszewo, Srokowo, Parys, Niedziałki, Pożarki, Nowa Różanka, Garbnik, Michałkowo, Duje, Pilec - wylicza bryg. Szymon Sapieha, rzecznik prasowy i jednocześnie Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie.
Strażacy wszystkie konary, gałęzie i drzewa starali się usuwać na bieżąco z zatarasowanych dróg i chodników oraz wypompowywać wodę z zalanych obiektów. W działaniach tych wykorzystane były piły mechaniczne, liny ratownicze, wyciągarki samochodowe i specjalistyczne pompy.
- Liczba zgłoszeń jest dosyć duża więc jesteśmy zmuszeni "kolejkować" te zdarzenia. Pierwszeństwo mają sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu, a także mieniu o jak największej wartości, pozostałe nazwijmy mniejsze lub drobniejsze zagrożenia muszą poczekać - informuje Sapieha.
Dodatkowo problemów przysporzyła rzeka Guber i jego dopływy. Poziom wody został przekroczony o 70 cm. Efektem są tysiące hektarów pól i drogi zalane wodą.
- Najtrudniejszą sytuację odnotowaliśmy w rejonie Drogosze - Kolwiny, jednak do zalań i podtopień doszło niemal na całej długości rzeki - mówi rzecznik.
Każda z gmin na terenie powiatu została dotknięta kataklizmem. Łącznie w działaniach ratowniczych związanych z usuwaniem skutków nawałnicy udział brało ponad 100 strażaków zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu kętrzyńskiego, w tym z OSP Reszel, OSP Drogosze, OSP Barciany, OSP Korsze, OSP Srokowo, OSP Skandawa i OSP Karolewo.
Funkcjonariusze niosą pomoc nie tylko na terenie powiatu kętrzyńskiego. 29 października na polecenie Warmińsko – Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie w związku z gwałtownym przyborem wód na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg oraz niekorzystnymi prognozami hydrologicznymi strażacy całego województwa warmińsko – mazurskiego zostali postawieni w stan podwyższonej gotowości operacyjnej.
- Na mocy tego rozkazu pięciu naszych strażaków wyjechało na pomoc mieszkańcom z terenu powiatu elbląskiego - poinformował Z-ca Komendanta PSP w Kętrzynie.
Rozkazu zobowiązał poszczególne Komendy w tym również kętrzyńską do utrzymania w pełnej sprawności technicznej pojazdów i sprzętu ratowniczo – gaśniczego, zapewnienia wymaganej obsady wszystkich pojazdów gaśniczych i specjalnych, zapewnienia zabezpieczenia operacyjnego powiatów, zwłaszcza poprzez zwiększoną gotowość sił i środków OSP, zapewnienia kompletnego wyposażenia wytypowanych jednostek w odpowiedni sprzęt ratowniczy (pompy pływające i pompy szlamowe, wodery, piły do drewna, łańcuchy, prowadnice, środki łączności, itp.), wzmocnienie służb, wprowadzenie dodatkowych dyżurów domowych polegających na pozostawaniu w tzw. pełnej dyspozycji.

- Dla zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego mieszkańców naszego powiatu wstrzymaliśmy udzielanie czasu wolnego po służbie, ograniczyliśmy do minimum udzielanie urlopów, ściągnęliśmy na dodatkowe służby strażaków z "wolnego" - dodaje Sapieha.

Wojciech CarukPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages