Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Hindusi na "lewych" dokumentach trafili do ośrodka dla cudzoziemców

2017-08-22 15:07:17 (ost. akt: 2017-08-23 12:04:43)

Autor zdjęcia: W-MOSG

Czworo obywateli Indii przebywających nielegalnie na terytorium Polski zatrzymali funkcjonariusze placówki Straży Granicznej w Olsztynie. Legalny pobyt i pracę miały im zapewnić sfałszowane wizy, paszport i stemple kontroli granicznej z Belgii, Hiszpanii i Francji.

Hindusi przybyli do Warszawy z zachodu drogą lądową, a do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie trafili w celu wyrobienia sobie dokumentów pobytowych. Funkcjonariusze SG (w ramach współpracy z UW), 17 sierpnia przeprowadzili kontrolę legalności pobytu cudzoziemców, warunków wjazdu i pobytu na terytorium RP.

— W trakcie weryfikacji dokumentów, okazało się, że paszport, którym posługuje się 27-letni cudzoziemiec jest sfałszowany. Na stronie, gdzie znajduje się pasek odczytu maszynowego cyfra kontrolna jest przerobiona. Ponadto znamiona podrobienia nosi wiza znajdująca się w paszporcie oraz wjazdowy stempel francuskiej kontroli granicznej, który miał świadczyć o legalnym przekroczeniu granicy Schengen — mówi por. SG Mirosława Aleksandrowicz.

Okazało się, że 32 i 36-letni mężczyźni oraz 46-letnia kobieta również przedstawili sfałszowane wizy i wjazdowe stemple belgijskiej i hiszpańskiej kontroli granicznej. Jak tłumaczyli, zapłacili nieznanym pośrednikom w Indiach za paszport, wizę oraz bilet od 5 do 8 tys. EURO. Musieli dostarczyć tylko zdjęcia i pieniądze, a na gotowe dokumenty czekali od 10 dni do 5 miesięcy.

Kierując się względami ekonomicznymi, dostali się do Europy na sfałszowanych dokumentach. Po przybyciu do krajów UE, dowiedzieli się od swoich rodaków, że w Polsce można łatwo znaleźć pracę. W związku z powyższym przyjechali do RP. — Trzech mężczyzn i kobieta zostali zatrzymani, usłyszeli zarzuty zgodnie z art. 270 § 1 kodeksu karnego (posługiwanie się fałszywymi dokumentami) — informuje Mirosława Aleksandrowicz. Na wniosek Straży Granicznej Sąd Rejonowy w Olsztynie wydał postanowienie o umieszczeniu cudzoziemców od 18 sierpnia w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie i Białymstoku. Ponadto funkcjonariusze Straży Granicznej wobec obywateli Indii wszczęli postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania ich do powrotu do kraju pochodzenia.

Źródło: W-MOSG

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mk #2312332 | 89.228.*.* 23 sie 2017 09:39

    A gdzie tak naprawdę przekroczyli granicę zewnętrzną UE? Co to za twór ta UE skoro nie ma granic.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages