Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Komec stawia na fotowoltaikę

2017-08-10 11:11:25 (ost. akt: 2017-08-10 11:12:01)

Autor zdjęcia: Marek Szymański

Komec, odpowiadający za ciepłownictwo w Kętrzynie, coraz odważniej stawia na odnawialne źródła energii (OZE). Miesiąc temu spółka postawiła dwie własne elektrownie fotowoltaiczne. Dziś mówi się już o trzeciej.

Większa z elektrowni usytuowana jest obok kotłowni przy ul. Rynkowej, a jej panele doskonale widać z Alei Pileckiego. Jej maksymalna wydajność to 40 kW na dobę, co stanowi połowę zapotrzebowania kotłowni. Druga o wydajności 4 kW to minielektrownia znajdująca się na terenie kotłowni przy ul. Mazurskiej.

Są dwie, będzie trzecia
— Fotowoltaika jest obecnie najbardziej innowacyjną a zarazem ekologiczną technologią produkcji energii elektrycznej — mówi Eugeniusz Lotek, w Komecu odpowiedzialny właśnie za sprawy związane z pozyskiwaniem odnawialnych źródeł energii. Ale rozwój OZE wynika także z dyrektyw Unii Europejskiej, która zleciła Polsce zwiększenie udziału OZE. Nasz kraj ma do 2020 roku produkować do 15 % energii pochodzącej z tzw. źródeł odnawialnych.
Inwestycja w dwie elektrownie fotowoltaiczne kosztowała spółkę komunalną ponad 175 tys. zł (cena netto), z czego wkład własny Komecu wynosił 45 %, zaś pozostałe 55 % pochodziło ze środków unijnych. — Planujemy uruchomienie jeszcze jednej elektrowni o wydajności 40 kW, co zaspokoi w okresie letnim nasze zapotrzebowanie na energię w kotłowni przy ul. Rynkowej — mówi Eugeniusz Lotek.

Podzielą się ciepłem
Poważne plany związane z OZE spółka ma także w związku z zakupionym budynkiem dawnego „Ruchu”, który ma stać się główną siedzibą Komecu. — Chcemy, by ten budynek był wizytówką miasta na wjeździe od strony Mrągowa i stanowił bazę do rozwoju nowych działalności Spółki — mówi Eugeniusz Lotek.
W budynku przy ul. Dworcowej znajdować się będzie także siedziba KTBS. Nowa siedziba Komecu ma być centrum OZE, z planami usług w tym zakresie dla całego powiatu. Oprócz tego ma się tam znajdować warsztat, sklep, w którym będą dostępne systemy OZE , kotły i inne akcesoria związane z działalnością spółki oraz pogotowie gazowe. Budynek, który w chwili obecnej poddawany jest renowacji ma być zaopatrywany w energię elektryczną i ciepło przy pomocy OZE. — Chcemy tu zastosować pompy ciepła i fotowoltaikę, jednocześnie rozbudowując naszą sieć ciepłowniczą, której w tym rejonie brakuje — mówi prezes Komecu Andrzej Degórski. Spółka w tym celu zbuduje przyłącze ciepłownicze, które pozwoli na zasilanie w ciepło siedziby Komecu i położonego nieopodal zamku oraz stworzy możliwość dostawy ciepła sąsiadującym budynkom.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. proszę #2305429 | 77.247.*.* 10 sie 2017 21:04

    przedstawić rachunek ekonomiczny, to pic na wodę i zarobek .......................

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages