Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Kętrzyn się zapada

2017-08-09 14:43:35 (ost. akt: 2017-08-10 20:06:42)

Z analizy Polskiej Akademii Nauk wynika, że 122 polskim miastom grozi zapaść cywilizacyjna i marginalizacja. Duże nasilenie problemów społeczno-gospodarczych zdiagnozowano także w Kętrzynie, który zajmuje niechlubne czwarte miejsce w Polsce.

Według analiz Polskiej Akademii Nauk największe nasilenie problemów społeczno-gospodarczych w Polsce mają miasta Prudnik, Hajnówka oraz w Bartoszyce, Kętrzyn i Przemyśl.

Problemy z jakimi borykają się te miasta dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, rozpad więzi społecznych, a także patologie.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP autor analizy prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, niezależnie od metody i przyjętych wskaźników, a tych stosowano nawet kilkanaście, grupa najbardziej zagrożonych miast była niezmienna.

Prezes Unii Miasteczek Polskich Wojciech Długoborski zauważył, że dla niektórych miast problemem bywa nawet zapewnienie wkładu własnego do inwestycji unijnych. - Jeżeli te miasta są pozbawione przemysłu, firm, zakładów pracy, które mogłyby dawać miejsca pracy mieszkańcom, trudno się dziwić, że następuje migracja. Stagnacja postępowała, bo te miasta nie miały potencjału, kapitału – zaznaczył.

Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach zidentyfikowanych przez prof. Śleszyńskiego.

źródło: Kurier PAP

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ha ha #2304510 | 79.184.*.* 9 sie 2017 19:29

  Jaki pan, taki kram. Ciekawe co na to nasz burmistzr?

  Ocena komentarza: warty uwagi (36) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (12)

  1. Pilipd #2304448 | 89.228.*.* 9 sie 2017 18:07

   Philips Kętrzyn _ 500 pracujacych Ukraińców

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Mariusz #2304334 | 89.228.*.* 9 sie 2017 15:54

   "Z analizy Polskiej Akademii Nauk wynika, że 122 polskim grozi zapaść, marginalizacji i kryzys." Możecie objaśnić, bo za grzyba nie rozumiem?

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (-1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages