Poniedziałek, 23 listopada 2020. Imieniny Adeli, Felicyty, Klemensa

Na świętokrzyskim szlaku

2017-08-06 14:57:50 (ost. akt: 2017-08-06 15:00:11)

Czterdziestoosobowa grupa dzieci z gminy Kętrzyn spędziła dziesięć dni wakacyjnych na świętokrzyskim szlaku. Wypoczynek zorganizowało Stowarzyszenie Oświatowo-Kulturalne Gminy Kętrzyn.

Dzieci zakwaterowane zostały w Ośrodku Wypoczynkowym „Gołoborze” w Rudkach koło Nowej Słupi w pokojach z łazienkami i TV. Śniadania i kolacje serwowano w formie bufetu szwedzkiego, a obiady i podwieczorek do stolika. Wszystkie potrawy były świeże, smaczne i urozmaicone. Cały personel ośrodka wspólnie z wychowawcami dbał o zdrowie, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie dzieci.

Ośrodek jest świetnie zagospodarowany. Są tu boiska, plac zabaw, hale sportowe, sale taneczne z lustrami, salki na zajęcia grup i basen kryty. W czasie pobytu organizowano wycieczki autokarowe do najciekawszych miejscowości m.in. do Świętej Katarzyny, gdzie znajduje się klasztor bernardynek, cudowne źródełko, drewniana kapliczka św. Franciszka Kapliczka Żeromskiego oraz zachwycające Muzeum Minerałów i Skamieniałości, w którym zgromadzono minerały ze wszystkich stron świata. Ozdobą muzeum jest ekspozycja krzemienia pasiastego zbieranego na terenie województwa świętokrzyskiego.

W Tokarni dzieci zwiedziły Muzeum Wsi Kieleckiej, w którym odtworzono układ przestrzenny wsi Kielecczyzny od XVIII do połowy XX wieku. Jest to miejsce, w którym czas się zatrzymał. W Chęcinach uczestnicy kolonii zwiedzili ruiny zamku, który był rezydencją królowych i wdów królewskich. Mieszkała tu m.in. Królowa Bona. Ogromne wrażenie na uczestnikach zrobiła Jaskinia Raj, która została objęta ochroną jako rezerwat przyrody. O atrakcyjności tego miejsca stanowi bogata szata naciekowa, którą tworzą stalaktyty, stalagmity, stalagnaty (kolumny naciekowe), drapie, misy oraz będące światową rzadkością pizoidy (perły jaskiniowe - luźne nacieki kalcytowe w kształcie kulek). Długość jaskini wynosi 240 m, długość trasy turystycznej 180 m.

Z pewnością dzieci długo będą wspominać wjazd „ciuchcią” na Święty Krzyż i zejście pieszo z góry do Nowej Słupi. Obecnie Święty Krzyż Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego stanowi miejsce pielgrzymek. Dużo wrażeń dzieci miały po spotkaniu z dinozaurami w Bałtowskim Parku Jurajskim, który otwarto w 2004 roku. Zwiedzający park poruszają się po specjalnie przygotowanej trasie, przy której zlokalizowano ekspozycje nawiązujące tematycznie do poszczególnych okresów geologicznych. To prawdziwa podróż w czasie. Wzdłuż ścieżki dydaktycznej umieszczono 70 figur dinozaurów naturalnej wielkości.

W Oceanarium można przeżyć niezapomniane chwile. W czasie pobytu na kolonii dzieci mogły zwiedzić zabytki Kielc m.in. Kadzielnię, w której odbywa się Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej oraz w Zagnańsku dąb „Bartek” – jedno z najstarszych drzew w Polsce (według różnych źródeł ma 700-1200 lat). Oprócz wycieczek uczestnicy uczyli się pływać, brali udział w zajęciach sportowych, przyrodniczych, artystycznych, uczestniczyli w konkursach i zajęciach profilaktyczno-socjoterapeutycznych, bawili się na dyskotekach, nawiązywali nowe znajomości i przyjaźnie.

Dzieci były bardzo zadowolone i szczęśliwe oraz wdzięczne wszystkim, którzy tę kolonię zorganizowali m.in. wychowawcom: p. Stefanii Sobasz , p. Łucji Niewiadomskiej, p. Pawłowi Miklewiczowi, p. Janowi Rucinowi. W szczególny sposób dzieci dziękują za otrzymane dotacje uzyskane w ramach konkursów z Urzędu Gminy Kętrzyn, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kętrzynie, Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego z siedzibą w Olsztynie, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Kuratorium Oświaty w Olsztynie oraz Fundacji PZU i Fundacji PKO Banku Polskiego. Organizatorzy dziękują również p. Piotrowi Wiśniewskiemu, Prezesowi Zarządu Spółdzielni Pracy Produkcyjno-Handlowej „Majonezy” w Kętrzynie za przekazane produkty, z których zorganizowano wystawkę promującą Kętrzyn oraz rodzicom za gadżety.

Wiesława Syhłowyj, kierownik warsztatów

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages