Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

W 73. rocznicę Powstania Warszawskiego

2017-08-01 18:21:55 (ost. akt: 2017-08-01 19:55:30)

Autor zdjęcia: GwK

Tylko tego jednego dnia w roku punktualnie o godz. 17.00 w całej Polsce ruch zamiera i rozlega się dźwięk syren. To hołd oddany powstańcom. Warszawiakom, którzy 1 sierpnia 1944 roku postanowili stawić opór hitlerowskiemu najeźdźcy.

Powstanie Warszawskie ocenia się różnie. Ale czy było potrzebne czy też nie, nikt nie ma wątpliwości, że bohaterska postawa wlała w serce narodu polskiego ostatnią nadzieję na Wolność. Od pierwszego dnia walk Polacy stali na straconej pozycji, jednak opór jaki stawili zaskoczył samych Niemców. Mimo to warszawiacy bronili się aż do 3 października. Przez te 63. dni walk poległo ok. 16 tys. polskich żołnierzy, 20 tys. zostało rannych, zaś 15 tys. trafiło do niewoli. W tym czasie w samej tylko Warszawie w wyniku działań okupanta szacuje się, że zginęło od 150 tys. do 200 tys. ludności cywilnej. Miasto zaś uległo zniszczeniu.

W 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w godzinę "W" władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji pozarządowych, spółek miejskich i instytucji zebrały się na Placu Armii Krajowej, by złożyć powstańcom kwiaty i oddać należny im hołd. Uczestnicy apelu minutą ciszy uczcili też zmarłą w kilka dni wcześniej Krystyna Straczycka. Porucznik 3. Brygady Wileńskiej, żołnierz Podziemia Niepodległościowego. W okresie wojny współpracowała z konspiracyjnym ruchem Szarych Szeregów. Za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Niezłomnych, Orderem Przelanej Krwi za Ojczyznę oraz Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz organizacji kombatanckich. Miała 92 lata.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages