środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Wokół zamku zrobi się jarmarcznie i gwarno

2017-07-20 13:03:58 (ost. akt: 2017-07-20 10:10:45)
Na dziedzińcu powinno się zrobić gwarno i wesoło.

Na dziedzińcu powinno się zrobić gwarno i wesoło.

Autor zdjęcia: organizator

Od dwunastu lat na terenie kętrzyńskiego zamku i wokół niego odbywa Jarmark Średniowieczny na Świetego Jakuba. W lipcowe, podobno upalne dni, wśród straganów i wszelakich warsztatów rzemieślników, będzie czas by posłuchać średniowiecznej muzyki, ale też uczestniczyć w spektaklach, a nawet spróbować swoich sił w walkach rycerskich.

Coroczny Jarmark Średniowieczny na Świętego Jakuba teraz wystartuje już w piątek, 21 lipca. W upalne, lipcowe dni, wśród straganów i warsztatów rzemieślników, można będzie posłuchać średniowiecznej i tradycyjnej muzyki, uczestniczyć w przygotowanych specjalnie dla Państwa koncertach i spektaklach, a nawet spróbować swoich sił w walkach rycerskich. Organizatorzy oprócz zapewnienia czegoś dla ducha, nie zapomnieli przygotować także co nieco dla ciała. Na stoiskach przy zamku będzie można skosztować np. sery korycińskie, piwo regionalne, potrawy tatarskie i ciasta tureckie.

Szata ozdobą człowieka
Jedną z atrakcji tegorocznego jarmarku będzie pokaz mody średniowiecznej pt. „Szata ozdobą człowieka – o modzie i pięknie w średniowieczu”. Okazuje się, że w dobie średniowiecza ubiór nie tylko chronił przed nieprzyjaznym klimatem, ale także pozwalał zamanifestować społeczną pozycję noszącego, jego funkcję, stan, a nawet przynależność korporacyjną. Ludzie z tamtej epoki z ubiorów czynili również wyjątkowe nośniki dodatkowych treści, które chcieli przekazać. Średniowieczny uniwersalizm europejski w jakimś stopniu manifestował się własnie w ubiorze, co nie przeszkadzało jednak w tworzeniu lokalnych odrębności ujawniających specyfikę dworu, miasta czy regionu. W ramach pokazu zaprezentowane zostaną ubiory z XIV i XV stulecia pochodzące z Polski, Francji i Włoch.

Spektakl to czy kabaret
Przygotowany na tę specjalną okazję spektakl „Całkiem niedawno - czyli mroki Średniowiecza” oparty jest na krótkich, przewrotnych scenkach w stylistyce przedstawienia jarmarcznego, a czasem wręcz kabaretu, tyle że osadzonego w średniowiecznych realiach. Całkowicie fikcyjne krainy i bohaterowie przedstawiani są z satyrycznym zacięciem i bez dbałości o jakąkolwiek prawdę. Poza prawdą samego przedstawienia inteligentną zabawą, sytuacją i pointą. Troje aktorów wciela się w zmyślonych bohaterów, okraszając krótkie scenki śpiewem i grą na instrumentach, a wśród nich na lirze anglosaskiej i wikińskiej cytrze oraz mandoli. W spektaklu wyreżyserowanym przez Beatę Beling udział wezmą także Artur Beling i Mariusz Wasiewski.

Będzie coś dla (d)ucha
Na dziedzińcu zamkowym przez znaczną część jarmarku rozbrzmiewać będzie średniowieczna muzyka. Wśród wykonawców jest Schola Wegajty. Zespół ten działa niedaleko Olsztyna od 1994 roku. W jego skład wchodzą śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z 6 krajów europejskich. Schola zajmuje się rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, prezentacjami muzyczno-teatralnymi, badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego, antropologią kultury oraz edukacją i animacją teatralną, muzyczną i plastyczną. Ma w swoim dorobku 7 łacińskich średniowiecznych dramatów liturgicznych stanowiących kanon gatunku, prezentowanych w Europie. Poprzez łączenie twórczych sił i doświadczenia członków, Schola wypracowała unikalny i rozpoznawalny styl, oparty na tradycyjach warsztatu muzyczno-teatralnego. Członkowie Scholi Węgajty posługują się nietypowymi instrumentami, takimi jak lira korbowa, saz, ud, koboz, gardon, flety, szałamaja czy tarabuka.
Nieco inne instrumentarium wykorzystują muzycy z grupy In Taberna. Ta trójka dżentelmenów wywodzących się z Warmii i Mazur wykonuje utwory inspirowane muzyką celtycką oraz pieśni żeglarskie. Podczas swoich koncertów trio gra zarówno piękne, melancholijne melodie, jak i skoczne, taneczne utwory.

PROGRAM JARMARKU:
21.07 (piątek)
godz. 20.30 - otwarcie jarmarku: muzyka, fireshow i opowieści z muzyką (średniowieczne i niesamowite, uliczne, opowiadane z beczki albo w jurcie, o pielgrzymach, goliardach i zamkach).

22.07 (sobota)
godz. 10.00-18.00
- warsztaty rzemiosł (kowalski, garncarski, bicie monet, czerpanie papieru, kaligraficzny).
- targ rozmaitości.
- pokazy uzbrojenia rycerskiego - prezentacja gier i zabaw średniowiecznych, możliwość strzelania z łuku, rzutu nożem i toporem, walk rycerskich na broń sportową, inscenizacja obozu rycerskiego, pokazy walk rycerskich - Kętrzyńskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Militarnych Masuria.
11.00-13.00 - pokaz mody średniowiecznej Nomina Rosea.
13.00-16.00 - muzyka na dziedzińcu Serhij Petryczenko - lira korbowa.
17.00 – „Opowieści o cudach i cudownościach” - PARPARUSZA: Katarzyna Enemuo, Iwona Sojka, Maciej Góra.

23.07 (niedziela)
godz. 10.00-18.00
- warsztaty rzemiosł.
- targ rozmaitości.
- pokazy uzbrojenia rycerskiego, gry i zabawy średniowieczne Masuria Kętrzyn.
10.00-12.00 - muzyka na dziedzińcu Waganci Północy
13.00-16.00 - muzyka na dziedzińcu Serhij Petryczenko - lira korbowa
17.00 – „Całkiem niedawno czyli mroki średniowiecza” - spektakl Teatru Rozrywki Trójkąt
18.00-19.30 - „Pieśni szlaku Jakubowego i jego wędrowców” - Cantigas de Santa Maria, pieśni z Llibre Vermell Waganci Północy

24.07 (poniedziałek)
godz. 10.00-18.00
- warsztaty rzemiosł.
- targ rozmaitości.
- pokazy uzbrojenia rycerskiego, gry i zabawy średniowieczne Masuria Kętrzyn.
11.00-15.00 - muzyka na dziedzińcu Waganci Północy - Schola Węgajty
17.00 - opowieści „O Głupcach i Mędrcach” Katarzyna Jackowska et consortes.
19.00 - „Trubadurzy Chrystusa Pana” Schola Węgajty (Wolfgang Niklaus, Jacek Hałas, Serhii Petrychenko, Adam Cudak)
20.30 - Tańce na dziedzińcu Kapela Hałasów

25.07 (wtorek)
godz. 10.00-18.00
- warsztaty rzemiosł.
- targ rozmaitości.
- pokazy uzbrojenia rycerskiego, gry i zabawy średniowieczne Masuria Kętrzyn.
13.00-16.00 - muzyka na dziedzińcu Serhij Petryczenko, Kapela Hałasów
16.00-17.00 - Jakubowy stół biesiadny
17.00 - Koncert na zamknięcie In Taberna

WSTĘP NA WSZYSTKIE IMPREZY JARMARKU JEST BEZPŁATNY.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages