Etaż i jego opiekun bezkonkurencyjni

2017-07-15 09:50:14(ost. akt: 2017-07-15 11:04:50)

Autor zdjęcia: archiwum policji

Najlepszym policyjnym psem na Warmii i Mazurach jest Etaż. On i jego przewodnik st. asp. Czesław Ćwik na co dzień pracują w Komendzie Powiatowej Policji w Kętrzynie. W dniach 11-12 lipca na terenie zakładu Kynologii w Sułkowicach (woj. mazowieckie), odbyły się Wojewódzkie Eliminacje do XVII Kynologicznych Mistrzostw Policji.
W eliminacjach wzięły udział psy z garnizonu warmińsko-mazurskiego. Program zawodów obejmował rywalizację czworonogów w dwóch kategoriach. W kategorii psa do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz psa do wyszukiwania zapachów narkotyków. Psy musiały się wykazać z ogólnego posłuszeństwa oraz z pracy węchowej.

Czworonogi musiały m.in. znaleźć ukryte w pojazdach osobowych i bagażu próbki zapachowe, pokonać tor przeszkód i wykazać się prawidłowością poleceń podawanych przez swojego przewodnika. W klasyfikacji generalnej tytuł najlepszego psa policyjnego zdobył Etaż z przewodnikiem st.asp. Czesławem Ćwikiem z KPP Kętrzynie. Na drugim miejscu uplasował się pies Irda z sierż. szt. Przemysławem Łepkiem z KMP w Elblągu, a na najniższym stopniu podium stanął Her z asp. Mariuszem Krężelem, również z KMP w Elblągu.

Etaż okazał się najlepszym psem w kategorii wyszukiwania zapachu narkotyków, z kolei najlepszym psem w kategorii wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych został Her. Teraz zwycięzcy poszczególnych kategorii będą reprezentowali województwo warmińsko-mazurskie podczas XVII Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji, które odbędą się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach w dniach 5-8 września.

Etaż (prywatnie Nero) razem ze swoim przewodnikiem (wówczas aspirantem) Czesławem Ćwikiem dwa lata temu byli laureatami XV Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji.