Czwartek, 26 kwietnia 2018. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Wilczym Szlakiem po kwaterze Hitlera

2017-07-06 18:00:00 (ost. akt: 2017-07-07 11:43:01)

Autor zdjęcia: GwK

Po kilku latach walki z dzierżawcą Lasy Państwowe w kwietniu tego roku przejęły z powrotem Wilczy Szaniec. Kompleks historyczny leżący nieopodal Kętrzyna w rękach leśników z dnia na dzień pięknieje. Od piątku, 7 lipca otwarty jest Wilczy Szlak - nowa turystyczna ścieżka, na której znajduje się mnóstwo atrakcji.

Już po przejęciu Wilczego Szańca pojawiły się zmiany przygotowujące obiekt do sezonu turystycznego. Oprócz prac, które wykonane były z myślą o bezpieczeństwie turystów, leśnicy zadbali o podniesienie atrakcyjności miejsca. Pojawiły się tablice informacyjno-ostrzegawcze, a sam obiekt w końcu swoim wyglądem zaczął przypominać prawdziwą turystyczną perełkę. Dyrektor Piotr Czyżyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie podkreśla, że co dzień w Wilczym Szańcu zachodzą pozytywne zmiany.

– Stąd dowodzono siłami niemieckimi w czasie II wojny światowej. Chcemy podkreślać, że tu właśnie podejmowano m.in. decyzje o tworzeniu obozów koncentracyjnych czy zniszczeniu Warszawy. W tym miejscu nastąpiła również nieudana próba zamachu na Hitlera – podkreśla nadleśniczy Zenon Piotrowicz. Od piątku jedną z atrakcji podkreślających te historyczne aspekty jest Wilczy Szlak, który ma być częścią Wielkiego Szlaku Leśnego. – Chcemy stworzyć w Polsce szlak, który tematycznie będzie związany z wilkiem – mówi Adam Pietrzak, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Na Warmii i Mazurach przy Nadleśnictwie Olsztynek istnieje już ośrodek rehabilitacji zwierzyny, którym sprawuje opiekę także nad wilkami.

Jednak w Gierłoży leśnicy nie chcą stawiać jedynie na przekaz historyczny. Niezwykłe ważnym atrybutem tego miejsca jest przyroda. – Te tereny objęte są programem Natura 2000. Mamy tu nietoperze, bobry, ptaki drapieżne i chcemy to wyeksponować – mówi Zenon Piotrowicz z Nadleśnictwa Srokowo. W kompleksie leśnym już teraz znajduje się około 30 km ścieżki rowerowej, która ma się jeszcze rozrastać. Natomiast w przyszłości ma się łączyć ze ścieżką Green Velo oraz dopiero powstającą Mazurską Pętlą Rowerową.

– Od momentu kiedy zaczęliśmy ewidencjonować turystów w ciągu dwóch i pół miesiąca przez kasę fiskalną przeszło ponad 100 tys. ludzi. Według naszych szacunków do końca sezonu, a więc do września przez obiekt powinno przewinąć się około 300 tys. turystów – mówi nadleśniczy. Wydaje się, że po kilku latach walki z dzierżawcą, który jedynie eksploatował Wilczy Szaniec obiekt ten dostaje właśnie nowe życie.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jakubek #2283752 | 11 lip 2017 10:38

  odbudować wilczy szaniec i Hećmana tam zameldować.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. I bar... #2281581 | 89.228.*.* 8 lip 2017 14:57

   I bardzo dobrze,nareszcie!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Utobis #2280894 | 176.221.*.* 7 lip 2017 14:09

   tablice ostrzegawcze = pozytywne zmiany no beka przedsiębiorstwo warte miliardy ( LP ) może pompować taką kasę w to miejsce że jak zechcą wybudują dla siebie nowy Wilczy Szaniec gdzie okopią się i będą ( LP ) miały swoją siedzibę! lasy już oszlabanowane , bramy do lasu itp. niczym wielki WYLCZY SZNIEC

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages