środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Nie wzięli pieniędzy na seniorów

2017-07-06 12:00:00 (ost. akt: 2017-07-06 15:02:51)
Podpisanie umowy Senior Plus.

Podpisanie umowy Senior Plus.

Autor zdjęcia: archiwum

Radni powiatu kętrzyńskiego zrezygnowali z kilkuset tysięcy złotych dotacji na opiekę nad seniorami. Inni samorządowcy z chęcia przyjęli pieniądze na program Senior Plus.

Wojewoda Artur Chojecki podpisał niedawno umowy z 11 przedstawicielami samorządów miast i gmin na realizację tegorocznej edycji wieloletniego programu Senior Plus. Dzięki temu na opiekę nad osobami starszymi trafi do samorządów prawie 1,8 mln zł. Ponad 300 tysięcy złotych miał też dostać powiat kętrzyński na utworzenie klubu Seniora Plus i dziennego dom Senior Plus. Dzięki temu w powiecie przybyłoby 60 miejsc, gdzie seniorzy znaleźliby opiekę.

Tak się jednak nie stanie. Rada Powiatu Kętrzyńskiego zdjęła bowiem z porządku obrad majowej sesji projekt uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji Programu Wieloletniego Senior Plus. — To permanentne działanie na szkodę powiatu. Blokowane są inne inwestycje, choćby modernizacja szpitala czy dróg w powiecie — mówi Ryszard Niedziółka, starosta kętrzyński.

— Zarząd powiatu nie przedstawił nam pełnej informacji na temat kosztów, jakie wiązałyby się z utrzymaniem obu placówek, zasad rekrutacji podopiecznych czy ich dowozu — odbija piłeczkę Łukasz Wiśniewski, przewodniczący Rady Powiatu Kętrzyńskiego. — Nikt nie twierdzi, że placówki są niepotrzebne, ale, jako rada, musimy wybierać, co możemy zrobić w danym momencie, a bez wątpienia to byłoby kolejne obciążenie dla budżetu powiatu.

To, że program Senior Plus jest potrzebny, pokazuje demografia. Pod koniec 2015 roku wśród 38,4 mln Polaków mieliśmy przeszło 8,8 mln osób, które miały 60 albo więcej lat. Starzenie się naszego społeczeństwa to ogromne wyzwanie zarówno społeczne, gospodarcze, jak i organizacyjne. Według socjologów, w 2035 roku jedna czwarta polskiego społeczeństwa będzie w wieku emerytalnym, problem opieki nad osobami starszymi będzie więc rósł.

Rządowy program Senior Plus jest skierowany do samorządów już prowadzących, albo dopiero zamierzających otworzyć na swoim terenie domy lub kluby dziennego pobytu dla seniorów. Co najważniejsze, została wprowadzona dodatkowa możliwość utworzenia klubu Senior Plus oprócz dziennego domu dla osób starszych.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej na realizację programu Senior Plus przeznaczył w 2017 roku 30 mln zł. Na utworzenie dziennego domu samorząd może otrzymać do 300 tys. zł dotacji, zaś na utworzenie klubu – do 150 tys. zł.

Z takich specjalnych placówek będą mogły korzystać osoby powyżej 60. roku życia, nieaktywne zawodowo, które od poniedziałku do piątku będą mogły spędzać tam co najmniej 8 godz. dziennie, korzystać z pomieszczeń do wspólnych spotkań, ćwiczeń i relaksu. Seniorzy w tych placówkach będą mieć również zapewniony ciepły posiłek.

Dzięki dotacji z rządowego programu kluby Seniora Plus będą działać w Działdowie, Ełku, Świętajnie, Lubawie, Ostródzie i Rybnie. Wojewoda podpisał umowy z siedmioma samorządami na dofinansowanie działalności już funkcjonujących w gminach dziennych domów Senior Plus.

Andrzej Mielnicki

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. LZS #2307898 | 15 sie 2017 15:51

    W zamian mogli wziąć na juniorów.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages