Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Zmusił policję do pościgu. Nowe przepisy są bezlitosne

2017-07-03 14:14:37 (ost. akt: 2017-07-03 14:49:11)

Autor zdjęcia: Archiwum KO

Zgodnie z nowymi przepisami do 5. lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Nie posiadał on także uprawnień do kierowania, które stracił już wcześniej. 43-latek został zatrzymany i trafił do policyjnej celi.

Obowiązujące od 1 czerwca przepisy kodeksu karnego próbę uniknięcia policyjnej kontroli drogowej określają jako przestępstwo. Przepis mówi jasno, że „kierowca, który świadomie zmusi Policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo wydanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenie pojazdów na okres od roku do 15 lat”.

— Wcześniej takie nieodpowiedzialne zachowanie na drodze było traktowane jako wykroczenie — tłumaczy Ewelina Piaścik z KPP w Kętrzynie. Groził za nie jedynie mandat lub w przypadku skierowania sprawy do sądu – grzywna. Według rzecznik kętrzyńskiej policji te nowe, surowsze przepisy to reakcja na zagrożenia w ruchu drogowym, jakie niesie za sobą ucieczka przed policją. — Takie zachowania niejednokrotnie prowadziły do zagrożenia życia bądź zdrowia pozostałych uczestników ruchu drogowego oraz szkód w mieniu — mówi mł. asp. Ewelina Piaścik.

O konsekwencjach prawnych za niezatrzymanie się do kontroli według nowych przepisów będzie mógł się przekonać mieszkaniec Kętrzyna, który widząc oznakowany radiowóz policyjny gwałtownie przyśpieszył i zaczął początkowo uciekać ulicami miasta, lekceważąc sygnały świetlne i dźwiękowe. Mężczyzna kierujący Fiatem Sieną pędził po wąskich i krętych drogach w kierunku Biedaszek, a następnie w kierunku miejscowości Filipówka Kolonia. Tam, chcąc uniknąć policyjnej kontroli wjechał w jedną z posesji, na której został zatrzymany.

— Oprócz tego, że 43-latek nie posiadał uprawnień do kierowania, podczas ucieczki popełnił szereg innych wykroczeń. Wyprzedzał na łuku drogi inne pojazdy naruszając znak P-4 „linia podwójna ciągła”, a także zjeżdżał na przeciwległy pas ruchu zmuszając inne pojazdy do zjechania na pobocze — informuje Ewelina Piaścik. Zatrzymany mężczyzna noc spędził w policyjnym areszcie. Za popełnione przestępstwo nie zatrzymania się do kontroli grozi mu kara pozbawienia wolności do 5 lat. Mężczyzna nie uniknie również odpowiedzialności za szereg wykroczeń, które popełnił.

Źródło: KPP

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mama #2278983 | 178.36.*.* 4 lip 2017 21:43

    Uciekal, bo moze sie bal, ze go potraktuja paralizatorem?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages