Niedziela, 21 października 2018. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Dziś proces księdza oskarżonego o pedofilię. Jego ofiarami miały być małe dziewczynki

2017-06-21 08:41:18 (ost. akt: 2017-06-21 08:54:32)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Dziś (21.06) w Kętrzynie odbędzie się kolejny dzień procesu księdza Jarosława M., oskarżonego o napastowanie dzieci. Prokurator zarzucił mu dziewięć przestępstw. Ofiarami duchownego miały paść dziewczynki poniżej piętnastego roku życia.

Proces księdza Jarosława M. rozpoczął się pod koniec kwietnia. Na początku ksiądz nie przyszedł do sądu, pojawił się tylko jego obrońca. Ksiądz pojawił się dopiero w drugim dniu procesu, w maju. Wtedy powiedział, że nie przyznaje się do zarzutów stawianych mu przez prokuraturę. Odmówił także składania wyjaśnień.

Śledztwo w jego sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce. Akt oskarżenia trafił do sądu tuż po świętach Bożego Narodzenia 2017 roku. Mężczyzna usłyszał dziewięć zarzutów.
— Chodzi o dopuszczenie się oraz usiłowanie dopuszczenia się tzw. innej czynności seksualnej łącznie wobec ośmiu małoletnich poniżej piętnastego roku życia. Do zdarzeń objętych aktem oskarżenia dochodziło w latach 1997-1998 oraz w roku 2011 i 2012 — mówi Elżbieta Łukasiewicz, rzeczniczka ostrołęckiej prokuratury.

Ksiądz miał zaczepiać dziewczynki w Kętrzynie, okolicach Ornety i innych miejscowościach, gdzie był proboszczem. O niepokojącym zachowaniu księdza już kilka lat temu informowała śledczych dyrektorka jednej ze szkół podstawowych, która nabrała wobec niego podejrzeń.

Dzieci opowiedziały jej o podejrzanym zachowaniu duchownego między innymi podczas wspólnych wyjazdów na wakacje. Miał je wtedy dotykać w miejsca intymne, na przykład w trakcie nauki pływania. Miał je także zachęcać do tego, aby się przed nim rozbierały i kąpały. Sprawą dwa razy zajmowała się kętrzyńska prokuratura. I dwa razy śledztwo umarzała. Prokurator uzasadniał wtedy swoją decyzję „brakiem znamion czynu zabronionego”. Dodawał, że ksiądz może i zachowywał się nieetycznie, ale to za mało, żeby uznać, że popełnił przestępstwo.

Dopiero po nagłośnieniu sprawy przez media na polecenie przełożonych sprawą zajęła się jednostka w Ostrołęce. Tym razem śledztwo zakończyło się aktem oskarżenia. Jak mówi Elżbieta Łukasiewicz, prokurator miał do dyspozycji zarówno akta ze śledztwa kętrzyńskiego, jak i nowe dowody, które udało się w tej sprawie zebrać.

Proces, jak każdy w tego typu sprawach, toczy się za zamkniętymi drzwiami. Sąd uznał, że jawność rozprawy mogłaby obrażać dobre obyczaje i naruszyć ważny interes prywatny.

Ksiądz Jarosław M. decyzją Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Warmińskiej przestał być proboszczem. Ma także zakaz pracy z dziećmi i z młodzieżą. Z kolei prokurator zabronił mu kontaktowania się z pokrzywdzonymi dziewczynkami i ich rodzicami.

— We wtorek sąd przesłuchał dziewięcioro świadków, mieszkańców parafii, w której pracował oskarżony, oraz biegłego z zakresu informatyki , który wydał opinię dotyczącą komputera oskarżonego. Trzech świadków nie stawiło się w sądzie, dlatego zostaną oni przesłuchani w późniejszym terminie — mówi sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie.
Dzisiaj sąd chce przesłuchać kolejnych czterech świadków oraz biegłego psychologa.
mk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czy ??? #2278179 | 104.223.*.* 3 lip 2017 22:43

  piśdzielce nie umieją zachowywać się przyzwoicie????

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. poczekaj!!! #2278173 | 193.15.*.* 3 lip 2017 22:27

  pisdzielce do szamba i za kraty

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Tfuj #2277076 | 89.228.*.* 2 lip 2017 09:29

  Swoich to uniewinniał były prezydent wywodzący się z PO-srańców,a POsrańskie sądy były bardzo łagodne dla swoich,to było.A co będzie,to chyba POsrańcy wiedzą,bo mają pełne gacie ze strachu,co widać,słychać i czuć!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. już wiadomo #2272543 | 193.201.*.* 24 cze 2017 23:03

  dlaczego pisdzielce chcą przejąć sądy, będą uniewinniac swoich jak prezydent

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Jaśka #2271817 | 88.156.*.* 23 cze 2017 21:26

   "....po Świętach Bożego Narodzenia 2017..." czy coś mi umknęło, bo nie zauważyłam, że święta już w tym roku były....

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (31)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages