Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Barciany: Ukraińcy poznawali nasz samorząd

2017-06-20 21:52:51 (ost. akt: 2017-06-20 22:26:32)

Autor zdjęcia: Andrzej

- Cieszymy się, że mieliśmy okazję odwiedzić naszych przyjaciół z gminy Barciany. Jesteśmy wdzięczni za serdeczne przyjęcie. Zapoznaliśmy się z działalnością samorządu gminnego. To cenna wiedza, bo trwa u nas proces decentralizacji władzy - mówi przewodniczący delegacji z rejonu kołomyjskiego Ihor Dowirak.

W niedzielę w miejscowym amfiteatrze odbył się "Festiwal Kultur”. - Ideą festiwalu jest integracja ludności posiadającej różne korzenie. Pokazanie, że ludzkość jest jedną wielka rodziną. Inicjując tę imprezę przybliżamy w formie artystycznej współistnienie kultur naszej gminy - powiedziała otwierając to kulturalne wydarzenie dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Barcianach Iwona Turko. Uczestniczyła w nim także delegacja z Ukrainy, którą zaprosił wójt Ryszard Kozyra. W jej skład wchodzili przedstawiciele Peczeniżyńskiej Rady Wiejskiej Zjednoczonej Wspólnoty Terytorialnej (odpowiednik naszej gminy) na czele z przewodniczącym Ihorem Dowirakom.

Ze swojej strony Ihor Dowirak podziękował wójtowi za zaproszenie. Podkreślił, iż pomimo sporej odległości między naszymi jednostkami administracyjnymi, współpraca trwa a przedłużona w ubiegłym roku umowa partnerska jest realizowana. Życzył wszystkim miłej zabawy.

- Poprzez wspólne występy polskich i ukraińskich zespołów chcielibyśmy pokazać, że potrafimy żyć w zgodzie i wspólnie spędzać wolny czas. A różnorodność tylko nas wzbogaca – powiedziała z kolei współorganizatorka przedsięwzięcia, przewodnicząca koła Związku Ukraińców w Polsce w Gęsikach Lida Łojko.

Na scenie wystąpiły bandurzystki z Ukrainy pod kierownictwem Mychajła Hryńkowa, "Pieckowianie” z Piecek, "Suzirjaczko” z Olsztyna, "Basibabki” z Barcian, "Gorące Serca” z Bartoszyc oraz zespół "Wodohraj” z Węgorzewa. Festiwal zorganizował Gminny Ośrodek Kultury oraz koła ZUwP w Gęsikach i Krelikiejmach.

W poniedziałek goście z Ukrainy odwiedzili Urząd Gminy, gdzie zapoznali się z jego funkcjonowaniem. Spotkali się tam z wójtem Ryszardem Kozyrą, radnymi oraz kierownikami referatów. Omówiono plany dalszej współpracy. Delegacja z Ukrainy odwiedziła szkoły, w których działają punkty nauczania języka ukraińskiego. Podczas wizyty doszło również do spotkania z przedstawicielami kętrzyńskiego koła ZUwP.

- Cieszymy się, że mieliśmy okazję odwiedzić naszych przyjaciół z Gminy Barciany. Jesteśmy wdzięczni za serdeczne przyjęcie i szczerą gościnę. Zapoznaliśmy się z działalnością samorządu gminnego. Dla nas jest to cenna wiedza, tym bardziej, że trwa u nas proces decentralizacji władzy. Pewne rozwiązania, które sprawdziły się u was, chcielibyśmy wprowadzić w naszej wspólnocie. W tym miejscu chciałbym podziękować sekretarzowi gminy Annie Tereszko za zorganizowanie naszego przyjazdu. Wiem, ze włożyła w to wiele wysiłku. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie kontynuowana – powiedział na zakończenie pobytu przewodniczący delegacji Ihor Dowirak.

Andrzej Sydor

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: UA

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages