Poniedziałek, 23 listopada 2020. Imieniny Adeli, Felicyty, Klemensa

Mieszkania nie mają przekonań politycznych

2017-06-18 09:54:39 (ost. akt: 2017-06-18 10:02:15)

Autor zdjęcia: Dorota Wróblewicz

Członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej "Pionier" wybrali nową Radę Nadzorczą. O wyborach, nowej radzie i planach spółdzielni porozmawialiśmy z Arkadiuszem Książkiem, prezesem SM "Pionier".

- Wybory do Rady Nadzorczej Spółdzielni już za nami. Kiedy Rada przystąpi do pracy?
- W piątek 9 czerwca odbyło się piąte i ostatnie z częściowych Walnych Zgromadzeń członków naszej spółdzielni. W poniedziałek 12 czerwca miało miejsce Prezydium Walnych Zgromadzeń, w których uczestniczyli przewodniczący i sekretarze poszczególnych zebrań. Na tym spotkaniu podsumowano oficjalnie wyniki wszystkich głosowań, w tym również głosy oddane na poszczególnych kandydatów do Rady Nadzorczej. Tego samego dnia Rada Nadzorcza ukonstytuowała się, co oznacza, że jej członkowie wybrali spośród siebie trzyosobowe prezydium, którego zadaniem jest organizowanie pracy Rady. W jego skład weszli: Sławomir Piskorz – Przewodniczący Rady, Tomasz Lenkowski – Zastępca Przewodniczącego oraz Ewa Dziekońska-Piłat – Sekretarz. W drugiej połowie czerwca planowane jest pierwsze robocze posiedzenie Rady.

- Frekwencja na Walnych Zgromadzeniach była Pana zdaniem zadowalająca?
- Oczywiście mogłaby być ona lepsza. W zebraniach wzięło udział łącznie 535 osób spośród blisko 5,5 tys. członków spółdzielni. To blisko 10 % uprawnionych do głosowania. W poprzednich wyborczych walnych w roku 2014 udział wzięło 425 członków spółdzielni. To bolączka wszystkich organizacji, w których obowiązują zasady demokracji. A Spółdzielnia to zrzeszenie ludzi, które obok celów gospodarczych realizuje również cele społeczne. Z tego powodu niezwykle ważne jest zaangażowanie jej członków.

- Wyniki zaskoczyły chyba część obserwatorów, bo najwięcej głosów uzyskał całkowity nowicjusz, Piotr Zalewski.
- Spółdzielczość rządzi się swoimi prawami. Dla wielu osób, które jej nie znają, zasady te mogą być niezrozumiałe. Przede wszystkim spółdzielcy angażujący się i uczestniczący w zebraniach chcą spokoju. Nie chcą się kłócić. Umieją oddzielić kwestie swoich przekonań politycznych, które oczywiście każdy ma prawo mieć własne, od potrzeby zgodnego działania w interesie ogółu. Często przytaczam powiedzenie, że „Mieszkania nie mają przekonań politycznych”. Dobry wynik zarówno tego, jak i kilku innych kandydatów nie posiadających doświadczenia w pracy w organach spółdzielni, jest tego dowodem. Osoby starsze, których odsetek wśród uczestników zebrań był przeważający, postawiły na ludzi młodych i dających ich zdaniem rękojmię zaufania.

- Obawiał się Pan przed wyborami, że może dojść do "upolitycznienia" rady?
- Rzeczywiście wśród kandydatów były osoby zaangażowane politycznie. Nie ma w tym nic złego, o ile potrafimy oddzielić politykę od spraw gospodarczych ważnych dla mieszkańców. Konieczna jest przy tym umiejętność szukania rozwiązań satysfakcjonujących wszystkie strony.

- Co dalej? Jakie najważniejsze zadania stoją przed nowymi członkami Rady?
- Z pewnością konieczne jest szybkie wdrożenie się do nowych obowiązków. Zadaniem Rady Nadzorczej jest kontrola i nadzór nad działalnością spółdzielni. Wymaga to poznania zarówno stanu zasobów spółdzielni, czyli poszczególnych osiedli i ich potrzeb, jak też spółdzielczych procedur. Pozwoli to członkom Rady Nadzorczej w sposób kompetentny rozwiązywać spółdzielcze problemy.

- Przy okazji wyborów mieszkańcy zgłaszali wiele wniosków i pomysłów?
- Z uwagi na dość obszerny porządek obrad i główny punkt programu, jakim były wybory do Rady Nadzorczej, tym razem wielu wniosków nie złożono. Staramy się jednak utrzymywać stały kontakt z mieszkańcami. Do dyspozycji mieszkańców są zarówno osiedlowe administracje, jak i Zarząd Spółdzielni.

- Jakie plany inwestycyjne ma przed sobą „Pionier”?
- Kontynuujemy termomodernizację budynków – to główne zadanie. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia w tym zakresie. Chcemy sięgać po nowe rozwiązania, w szczególności po odnawialne źródła energii. Jeden ze złożonych przez spółdzielnię wniosków został w tym miesiącu pozytywnie zweryfikowany i uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Oczekujemy na weryfikację kolejnych dwóch wniosków złożonych w marcu br. Poza tym będziemy koncentrować swoje działania na sukcesywnym remontowaniu spółdzielczych bloków i upiększaniu ich otoczenia.

Rozmawiał Andrzej Adamiak

Skład Rady Nadzorczej wybranej na kadencję 2017 – 2020:
Dziekońska-Piłat Ewa Piastowskie
Krawczyk Stanisław Reszel
Lenkowski Tomasz Korsze
Lisowski Leszek Piastowskie
Michalczyk Lucyna Sikorskiego
Piskorz Sławomir Moniuszki
Skórka Henryk Piastowskie
Ścibek Tadeusz Moniuszki
Zalewski Piotr Reszel

Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Pionier” w Kętrzynie składa serdeczne podziękowania ze udział w pracach Rady Nadzorczej w kadencji 2014-2017:
Pani Dagmarze Iwaniuk
Pani Halinie Piaseckiej
Pani Ewie Dziekońskiej-Piłat
Pani Elżbiecie Guz
Panu Marianowi Karusewiczowi
Panu Tadeuszowi Kot
Panu Stanisławowi Krawczykowi
Panu Jerzemu Krasińskiemu
Panu Tadeuszowi Ścibek

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ona #2269069 | 37.47.*.* 19 cze 2017 20:17

    Do Rady nie weszła pani Dagmara I. ? Jestem zaskoczona

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages