Polska Straż Graniczna dzisiaj to marka znana w Europie

2017-06-03 12:39:22(ost. akt: 2017-06-03 10:40:43)
— Służba w Straży Granicznej stwarza możliwość zdobycia nowych umiejętności oraz pogłębienia wiedzy i doświadczenia w różnych dziedzinach — mówi płk SG Tomasz Semeniuk.

— Służba w Straży Granicznej stwarza możliwość zdobycia nowych umiejętności oraz pogłębienia wiedzy i doświadczenia w różnych dziedzinach — mówi płk SG Tomasz Semeniuk.

Autor zdjęcia: archiwum WMOSG

— Jesteśmy nowoczesną formacją, która bezwzględnie i błyskawicznie reaguje na rzeczywiste zagrożenia bezpieczeństwa RP, a także na zmiany zachodzące w Europie i świecie, które wpływają na nasze bezpieczeństwo — mówi płk SG Tomasz Semeniuk. Z komendantem Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej rozmawiamy w przeddzień obchodów 26. rocznicy powołania formacji.
Panie Komendancie, ile dzisiaj różni Straż Graniczną od… Wojsk Ochrony Pogranicza?
— Ustawą z dnia 12 października 1990 r. została powołana jednolita, umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony granicy państwowej, kontroli ruchu granicznego oraz zapobiegania i przeciwdziałania nielegalnej migracji czyli Straż Graniczna. Pół roku później Minister Spraw Wewnętrznych zarządzeniem z dnia 16 maja 1991 rozformował WOP.
Odpowiedź Na pytanie mogłoby być krótkie – różni nas 26 lat, ponad ćwierć wieku.

W czasach tak szybkiego rozwoju technicznego to przepaść, dla prostego zobrazowania proszę przypomnieć sobie jak wyglądały odbiorniki TV w roku 1990 i dzisiaj. Nakładając naszą formację na rozwój techniki oraz całkowitą zmianę systemu ochrony granicy stosowaną w WOP-ie - fizyczną i w SG – techniczną, to nie będzie niewłaściwym jeżeli powtórzę się, że naprawdę dzieli nas przepaść.
Analizując równocześnie dokonane w tym czasie zmiany zadań i uprawnień to zdecydowanie należy stwierdzić, że WOP był organizacją o charakterze wojskowym natomiast Straż Graniczna jest nowoczesną służbą o charakterze graniczno - migracyjnym posiadającą pełne spektrum uprawnień do realizacji zadań zawartych w art. 2 Ustawy o Straży Granicznej.

Czy zwrot „pogranicznik” w przypadku funkcjonariusza SG jest nieprawidłowy?
— Zwrot „pogranicznik” nie jest stosowany w ustawie o Straży Granicznej, jednakże tak potocznie nazywa się funkcjonariusza Straży Granicznej. Osobiście nie mam nic przeciwko takiemu zwrotowi.

Straż Graniczna obchodzi właśnie swoje 26-lecie. Jakby Pan podsumował ten czas?
— Od czasu powołania Straży Granicznej przeszliśmy, przechodzimy i jestem przekonany, że w dalszym ciągu dotknie nas wiele zmian. Jesteśmy nowoczesną formacją, która bezwzględnie i błyskawicznie reaguje na rzeczywiste zagrożenia bezpieczeństwa RP, a także na zmiany zachodzące w Europie i świecie, które wpływają na nasze bezpieczeństwo.

Najważniejsze wydarzenia to z całą pewnością przystąpienie RP do Unii Europejskiej i strefy Schengen. To wówczas wschodnia granica Rzeczypospolitej Polskiej stała się granicą zewnętrzną UE. Tym samym system ochrony granic został w istotny sposób dofinansowany. Dzisiaj sprzęt którym dysponuje SG to urządzenia, o których wcześniej mogliśmy tylko pomarzyć, są to wieże obserwacyjne, samochody wyposażone w kamery do obserwacji zarówno w dzień i w nocy. Nasobne gogle termowizyjne i noktowizyjne, czy drony. Tak to wszystko służy do ochrony granicy państwowej i powiem, że jest to może większa część użytkowanej przez nas techniki, natomiast to nie wszystko, jednak o pozostałej technice nie mogę mówić. Oczywiście urządzenia samoczynnie nie zatrzymują migrantów, sprawców przestępstw, nie ujawniają kradzionych pojazdów czy przemycanych wyrobów tytoniowych. Do obsługi tych urządzeń potrzebny jest wyszkolony funkcjonariusz.

Przypomnę, że ten oddział powstał od podstaw jako nowa jednostka organizacyjna w której służyło niewielu funkcjonariuszy. Obecnie w strukturze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej jest 11 placówek, które obsługują 4 przejścia drogowe, 2 kolejowe, 1 lotnicze. W oddziale służy 1400 funkcjonariuszy. Chciałbym zwrócić uwagę, że funkcjonariusz SG, to nie tylko ten, który dokonuje odprawy w przejściu granicznym, weryfikując autentyczność paszportu wbijając stempel, to tylko stereotyp. Dzisiaj funkcjonariusze realizują wiele ustawowych zadań na terytorium całego kraju, a od kilku lat także w państwach członkowskich Unii Europejskiej i pozostałych państwach kontynentu europejskiego.

Polska Straż Graniczna dzisiaj to marka znana w Europie. Jesteśmy wskazywani jako przykład właściwie zorganizowanej służby granicznej, która jako jedna z niewielu jest w stanie w krótkim czasie przygotować się i stawić do realizacji zadań w każdym miejscu zewnętrznej granicy Unii. Tak więc w dzisiejszej dobie kryzysu migracyjnego odgrywamy szczególną rolę w systemie bezpieczeństwa Europy. Pomagaliśmy i pomagamy Węgrom, Słowenii, Bułgarii, Grecji, Włochom i przede wszystkim Macedonii. Ochrona granicy państwowej RP nie polega na pilnowaniu znaków granicznych. Jest to bardzo złożony proces, to działania prewencyjne, graniczne, migracyjne i operacyjno – śledcze realizowane nie tylko na terytorium RP.

Podsumowując to czas przeogromnych przemian w strukturach, zadaniach, a przede wszystkim przewartościowaniu systemu ochrony granicy państwowej.

Niedawno Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej obchodził też rocznicę urodzin swojego patrona. jakimi dzisiaj cechami powinni wyróżniać się funkcjonariusze SG?
— Stefan Wiktor Paweł Pasławski – gen. bryg. Wojska Polskiego, Naczelny Inspektor Straży Granicznej, pierwszy Komendant Główny Straży Granicznej oraz wojewoda białostocki i stanisławowski to Człowiek, dla którego patriotyczne wzorce wyznaczały kierunek działania. Tak, chciałbym, żeby wszyscy funkcjonariusze, Ci którzy już służą i Ci którzy wejdą w nasze szeregi strzegli tak jak generał Pasławski, dobrego imienia służby, honoru i godności, a także przestrzegali dyscypliny służbowej i nie zapominali, że nosząc mundur mamy zobowiązania wobec ojczyzny.

Nasza służba to przede wszystkim kontakt z drugim człowiekiem, a wobec tego powinna nas funkcjonariuszy cechować wysoka kultura osobista oraz poczucie ogromnej odpowiedzialności za siebie, kolegów, służbę i państwo. Służba w SG zakłada bezwarunkowość podejmowanych przez nas działań i bardzo często powoduje konieczność występowania przeciwko innym ludziom, wobec tego umiejętność zachowania się równocześnie z szacunkiem do siebie i innych osób jest niezbędna.

Każdemu funkcjonariuszowi życzę, by słowa etyki zapadły głęboko w sercach, bo to one pozwolą realizować zasady i normy zapisane na sztandarach Straży Granicznej „Bóg-Honor-Ojczyzna”.

A co należy zrobić, żeby wstąpić w Wasze szeregi?
— Służba w Straży Granicznej stwarza możliwość zdobycia nowych umiejętności oraz pogłębienia wiedzy i doświadczenia w różnych dziedzinach. Daje stabilne warunki pracy i szansę zawodowego rozwoju. Poszukujemy ludzi komunikatywnych, kreatywnych w działaniu, zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa publicznego.

Każdy kandydat musi przejść dwuetapowe postępowanie kwalifikacyjne. Pierwszy to formalności związane ze złożeniem dokumentów, zaświadczeń i ich weryfikacją. Później odbywa się wstępna rozmowa kwalifikacyjna, badania psychologiczne i badanie psychofizjologiczne, tzw. wariograf. Drugi etap obejmuje egzamin przed powołaną niezależną komisją w ośrodku szkolenia Straży Granicznej, składający się z testu pisemnego z zakresu wiedzy ogólnej, ze znajomości języka obcego, sprawności fizycznej, rozmowy kwalifikacyjnej.

Procedura kwalifikacyjna kończy się badaniami lekarskimi określającymi zdolność kandydata do służby.
Osoby, które pozytywnie ukończą procedurę kwalifikacyjną, zasilą szeregi Straży Granicznej i po ślubowaniu oraz kilkumiesięcznym szkoleniu zostaną skierowani do bezpośredniej ochrony granicy w Placówkach Straży Granicznej Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG.

Wasze święto już pojutrze, 4 czerwca - jakie atrakcje czekają na mieszkańców w związku z uroczystościami 26. rocznicy powołania Straży Granicznej?
— Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach 26. rocznicy powołania SG. Warto zobaczyć nasze uroczystości, które rozpoczną się Mszą Świętą w Bazylice Św. Jerzego w Kętrzynie o godzinie 10.00. Około godziny 11.00 nastąpi przemarsz orkiestry reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, pocztów sztandarowych, kompanii honorowej, pododdziałów, wyróżnionych funkcjonariuszy na Plac im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie rozpoczną się o godzinie 11.30 uroczystości. W trakcie przedsięwzięcia zaplanowano, m. in. Występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, pokaz walki wręcz żołnierzy 15 GBZ oraz pokaz sprzętu Straży Granicznej, a także prezentacja pojazdów i uzbrojenia wojsk: amerykańskich, brytyjskich, rumuńskich i oczywiście naszych polskich.

A czego moglibyśmy życzyć Wam jako mieszkańcy terenów przygranicznych?
— Wytrwałości i skuteczności w działaniach.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ren #2260518 | 37.47.*.* 5 cze 2017 18:53

    I wymagania z kosmosu wzięte...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. MwnW #2259451 | 188.146.*.* 4 cze 2017 11:23

    Tylko szkoda, że pensja byle jaka...

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5