Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Kruszewiec: 60-lecie szkoły podstawowej

2017-05-30 16:41:53 (ost. akt: 2017-05-30 17:14:10)

– Jestem dumny, że jestem absolwentem tej szkoły - tak rozpoczął swoje jubileuszowe przemówienie wójt gminy Kętrzyn Paweł Bobrowski. – Zostawiłyśmy w tej szkole część siebie. A ona jest częścią nas - to z kolei słowa wieloletniej dyrektor szkoły Wiesławy Syhłowyj.

Szkoła w Kruszewcu powstała w roku szkolnym 1956/1957. Była wtedy filią SP nr 2 w Kętrzynie. W pierwszym roku istnienia liczyła trzy klasy z 63 uczniami. Pierwszymi nauczycielkami były Janina Szerszeń i Weronika Olejniczak. Od 1 września 1957 r. szkoła stała się placówką samodzielną, do której uczęszczało już 102 uczniów. Jej kierownikiem została Alicja Rataj.

Od początku grono pedagogiczne szkoły postawiło sobie i uczniom wysoką poprzeczkę. Świadczą o tym liczne nagrody zdobyte w konkursach, olimpiadach i festiwalach. Obchody świąt i rocznic narodowych, wspaniałe programy artystyczne, realizacja projektów i programów grantowych oraz sukcesy w zawodach sportowych wpisały się już na dobre w tradycję miejscowej podstawówki.

W sobotę 27 maja na terenie szkoły odbyły się uroczystości poświęcone 60-leciu powstania placówki. Wśród zaproszonych gości obecni byli m. in.: wójt gminy Kętrzyn Paweł Bobrowski, przewodniczący Rady Gminy Andrzej Sienkiewicz, inspektor oświaty Anna Abramowicz, przewodnicząca komisji oświaty Teresa Juchniewicz, proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Karolewie Kazimierz Żuchowski, dyrektor ZS w Wilkowie Jarosław Charkot, p.o. dyrektora SP w Biedaszkach Anna Kołakowska, dyrektor ZSCKR w Karolewie Jan Mickiewicz, sołtys Kruszewca Józef Urbanowicz oraz radni.

Witając uczestników dyrektor szkoły Olga Wanago powiedziała, że wśród jej absolwentów są naukowcy, księża, nauczyciele, lekarze, samorządowcy, misjonarze, prawnicy i przedsiębiorcy. – Mam nadzieję, że wszyscy absolwenci są szczęśliwymi ludźmi – podkreśliła. Podziękowała też samorządowcom, rodzicom, uczniom, nauczycielom, pracownikom obsługi oraz sołectwu Kruszewiec za przygotowanie spotkania.

– Jestem dumny, że jestem absolwentem tej szkoły – tak swoje przemówienie rozpoczął wójt gminy Kętrzyn Paweł Bobrowski. W dalszej jego części podziękował dyrektorowi Oldze Wanago oraz pracownikom za trud i wysiłek związany z rozwojem placówki oraz procesem nauczania i wychowania dzieci i młodzieży. Życzył dalszych sukcesów.

W imieniu byłych nauczycieli: Genowefy Czepiel, Leontyny Abramowicz, Elżbiety Błaszczak i Stanisławy Kozakiewicz głos zabrała wieloletnia dyrektor szkoły Wiesława Syhłowyj. – Nikt z nas tutaj obecnych, nie przechodzi koło tej szkoły obojętnie. Zostawiłyśmy w niej część siebie. A ona jest częścią nas – stwierdziła W. Syhłowyj.

– Czuję się zaszczycona zaproszeniem na jubileusz 60 - lecia mojej szkoły. Mówię mojej, bo tutaj rozpoczęłam swoją edukację w 1956 roku – powiedziała Genowefa Czepiel. – Potem pracowałam przez 36 lat. Szkoła zawsze była otwarta dla dzieci, rodziców i środowiska.

Na uczestników obchodów czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Część artystyczno-rozrywkowa rozpoczęła się polonezem w wykonaniu uczniów klasy szóstej. Na scenie swoje umiejętności wokalne prezentowali wychowankowie niemal wszystkich klas. Przed publicznością wystąpiła formacja taneczna break-dance Piotrka Frąckiewicza. Odbył się też pokaz i nauka Zumby w wykonaniu Karola Tomczaka. Czas umilał występ zespołu ,"Kejs Band”. Chętni mogli przenieść się w odległe czasy średniowiecza i podziwiać walki rycerzy i tańce w wykonaniu rycerstwa z Roty Zaciężnej Strażnicy Sensburg z Mrągowa.

Zainteresowaniem, szczególnie najmłodszych, cieszył się przyjazd pojazdów służb mundurowych, a także przybycie braci motocyklowej z Jackiem Jaświnem na czele. Przygotowano też liczne konkurencje sportowe dla dzieci i rodziców oraz pokazy sekcji zapaśniczej pod kierownictwem Łukasza Szmyda.

Nie zapomniano również o smakołykach. Odbył się kiermasz ciast a na głodnych czekała grochówka i gorące kiełbaski. Chętni mogli nabyć pamiątkowe znaczki, kubki i płyty z historią szkoły.

Andrzej Sydor

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages