Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Dyrektor Gagacki: przyjemność sprawiają mi spotkania z czytelnikami

2017-05-27 13:43:35 (ost. akt: 2017-05-27 19:28:45)
Dyrektor Witold Gagacki z nagrodą dla najlepszej biblioteki Warmii i Mazur 2016 roku.

Dyrektor Witold Gagacki z nagrodą dla najlepszej biblioteki Warmii i Mazur 2016 roku.

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

— Najbardziej cieszą mnie zmiany w postawie pracowników, ich zaangażowaniu, sumienności, pomysłowości. To ludzie, z którymi można tworzyć nowoczesną bibliotekę — uważa Witold Gagacki. Z dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. W. Kętrzyńskiego, najlepszej biblioteki miejskiej Warmii i Mazur w 2016 roku rozmawiał Andrzej Adamiak.

W Pana ręce trafiło kolejne wyróżnienie. To dowód tego, że pracuje Pan dobrze na rzecz kętrzyńskiej biblioteki.
— Bibliotheca Bona 2016 wyróżnienie dla najlepszej biblioteki miejskiej Warmii i Mazur w 2016 roku. To wielki zaszczyt. Wraz z wszystkimi pracownikami biblioteki pracowaliśmy na to wyróżnienie od kilku lat. Mieliśmy już pierwsze miejsce ex aequo z Miejską Biblioteką Publiczną w Olsztynie w konkursie „Twój czas – Twoje Miejsce”. Tytuł Wojewódzki i Krajowy Bibliotekarz Roku. Jednak ten ostatni sukces to wyróżnienie dla całego miasta. Bez czytelników doceniających nasz trud, chętnie odwiedzających SWOJĄ BIBLIOTEKĘ, bez wsparcia ze strony władz miasta (wkład własny do projektów), bez pomocy organizacji pozarządowych, kętrzyńskich szkół - nie byłoby tej nagrody. To nasze wspólne osiągnięcie.

Przez kilka lat Pana pracy biblioteka zmieniła się bardzo mocno. Z czego jest Pan dumny najbardziej?
— Chyba rzeczywiście MBP w Kętrzynie złapała drugi oddech. Remont, nowoczesne wyposażenie i oprogramowanie biblioteczne, nowe, wykraczające poza standard usługi – to wszystko prawda i jestem z tego dumny. Ale najbardziej cieszą mnie zmiany w postawie pracowników, ich zaangażowaniu, sumienności, pomysłowości. To ludzie, z którymi można tworzyć nowoczesną bibliotekę. Biblioteka – to miejsce dla wszystkich ale nie dla każdego. Odkąd zrozumieliśmy co to znaczy wszystko stało się łatwiejsze.

Czytelnicy doceniają zmiany?
— Niech odpowiedzią na to pytanie będzie fakt, że jesteśmy jedną z dwóch bibliotek w naszym województwie, które odnotowują wzrost czytelnictwa. Muszę się przyznać, że wielką przyjemność sprawiają mi spotkania z czytelnikami. Te w bibliotece ale i te na ulicy, kiedy zupełnie nieznana mi osoba mówi, ze podoba jej się NASZA biblioteka, i że ma pomysł co można by jeszcze zrobić. Takie spotkania dodają skrzydeł i chęci do pracy.

To co zmienione to jedno, a drugie - plany. W głowie pewnie ich kilka jest?
— Właśnie złożyłem wniosek do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020. Biblioteka wnioskuje o dość pokaźną kwotę. Jeżeli uda się pozyskać te środki to podzielę się z państwem moim pomysłem. Wraz z Burmistrzem Panem Krzysztofem Hećmanem przygotowujemy dla mieszkańców Kętrzyna ale i okolicznych miejscowości na przyszły rok szereg imprez, których współgospodarzem będzie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Na dniach Burmistrz z Rektorem mają podpisać list intencyjny. Jesteśmy w trakcie realizacji trzech pozycji książkowych:
„ Ewangelicy w Kętrzynie -500 lat protestantyzmu” autorstwa Pastora Pawła Hause, wspaniałego tomiku wierszy „Nostalgie” autorstwa Stanisławy Łozińskiej ozdobionego reprodukcjami obrazów kętrzyńskiej malarki Zofii Lipskiej oraz książki zatytułowanej „Dziewięć wierszy miłosnych” Arno Holza. Planów tych w głowie i tych w realizacji jest sporo.

Co w najbliższym czasie warto będzie u Was zobaczyć?
— Najbliższy okres to wakacje. Jak zwykle biblioteka przygotowuje się do „Lata z Biblioteką”. Tradycją jest, że przygotowujemy dla dzieci i młodzieży, tych z Kętrzyna ale i przyjezdnych (kolonie) całą masę propozycji. Proszę wypatrywać plakatów. Zaraz po wakacjach czeka nas kolejna odsłona „Narodowego Czytania” – tym razem „Wesele” St. Wyspiańskiego. To spore wyzwanie. Jesienią zaprosimy mieszkańców Kętrzyna na spotkania autorskie. Kto będzie naszym gościem, okaże się jak zakończymy negocjacje (termin, cena). Sądzę, że będą Państwo zadowoleni.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Halinka #2254635 | 5.172.*.* 28 maj 2017 19:35

    Jestem pewna, że mieszkańcy Kętrzyna są dumni szczęśliwi, zadowoleni, że taki mądry wykształcony, pełen energii, sympatyczny, miły człowiek trafił do Kętrzyna i uratował upadającą bibliotekę.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages