Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Powiat ze „Złotym Runem”

2017-05-25 09:56:08 (ost. akt: 2017-05-25 11:38:42)

Autor zdjęcia: Karolina Janowicz

Samorząd w Polsce świętuje swoje 27. urodziny i właśnie z tej okazji najlepsze jednostki samorządu terytorialnego otrzymały „Złote Runo”. To nagroda za gospodarność, realizację najbardziej proinwestycyjnego budżetu w danym roku. Powiat kętrzyński okazał się najlepszy wśród wszystkich samorządów powiatowych.

– To lata autonomii mieszkańców wsi, miast, powiatów i regionów, czas samostanowienia o swoich sprawach: wydatkach, kierunkach rozwoju, sposobach rozwiązywania problemów – zauważa Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego i dodaje: – Idea samorządności jest z gruntu słuszna i godna szacunku – o sprawach lokalnych społeczności decydują jej przedstawiciele. Ludzie, którzy najlepiej rozumieją specyfikę potrzeb i problemów, bo ich doświadczają.

Powiat kętrzyński w 2016 roku przeznaczył najwięcej pieniędzy w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Spośród 19. powiatów wymienionych w rankingu samorządów powiatowych, jedynie nasz powiat przeznaczył na mieszkańca 288,97 zł. Na drugim miejscu znalazł się powiat nowomiejski – 223,72 zł/os. Reszta pozycji nie przekroczyła 184 zł/os.

Do kolejnego podium zabrakło naprawdę niewiele
Wydatki majątkowe jednostek samorządu terytorialnego, które wchodzą w skład powiatu kętrzyńskiego, w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły 672,08 zł, co dało nam 4. pozycję wśród powiatów z województwa warmińsko-mazurskiego. Jednak do podium zabrakło naprawdę niewiele – jednostki samorządu terytorialnego powiatu iławskiego, który zajął 3. miejsce w tym rankingu, na swojego mieszkańca wydały jedynie 15 zł więcej.

Informacje, na podstawie których podjęto decyzję o wyróżnieniach, zostały zawarte w broszurze „ZŁOTE RUNO 2016 Samorządy Województwa Warmińsko-Mazurskiego; Olsztyn, 23 maja 2017 r.”.
– Z biegiem lat będzie to ciekawy materiał do analiz i obserwacji rozwoju jednostek samorządu terytorialnego na Warmii i Mazurach” – podsumowuje Gustaw Marek Brzezin i zapowiada kolejne edycje „Złotego Runa”.

Źródło: SP/Karolina Janowicz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages