środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Prof. Achremczyk opowiedział o Kętrzynie sprzed dwóch wieków

2017-05-23 16:22:30 (ost. akt: 2017-05-23 15:32:06)

Autor zdjęcia: Urszula Tomczak

„Kętrzyn w XIX wieku” to kolejny z cyklu wykładów w ramach obchodów 660-lecia miasta. Poprowadził go prof. Stanisław Achremczyk - redaktor naukowy wydania książki „Kętrzyn – Dzieje miasta”.

Kętrzyn w skali prowincji stał się w XIX w. miastem mającym instytucje i rozwiązania gospodarcze, jakich mogło mu pozazdrościć wiele innych miasteczek, a liczni jego mieszkańcy przyczynili się do ożywienia poszczególnych obszarów życia społecznego i gospodarczego. (…) w Kętrzynie powstały zakłady i instytucje, które odgrywały istotną rolę w życiu gospodarczym całej prowincji. (…) Dużą rolę odgrywało także położenie geograficzne, stopień rozwoju komunikacji i infrastruktury. Z całą pewnością na kondycji gospodarczej miasta i powiatu niekorzystnie odbił się okres wojen napoleońskich. Wystąpiło wtedy wiele czynników niesprzyjających rozwojowi gospodarczemu: wzrost ubóstwa ludności, upadek handlu, a także regres w rolnictwie. (…)
Pomimo zauważalnych oznak industrializacji i modernizacji, należy stwierdzić, że życie gospodarcze Kętrzyna i powiatu uzależnione było przede wszystkich od rolnictwa
” - to krótki cytat z rozdziału książki „Kętrzyn – Dzieje miasta”, który chyba najlepiej obrazuje okres XIX w. na naszych terenach.

Książkę można wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej i w każdej jej filii na terenie miasta. A już za niecały miesiąc, 13 czerwca o godz. 11.00, w czytelni MBP kolejny wykład z cyklu „Kętrzyn – Dzieje Miasta”. Tym razem o okresie „Między wojnami” opowie dr Jan Chłosta.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Kto jest Kim - Kto.wm.pl

Stanisław Achremczyk

Ocena: 57.14% (7 głosów)

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages