Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Prywatki, muzea i rycerze czekają na nas w weekend

2017-05-19 20:06:45 (ost. akt: 2017-05-19 16:00:04)
Gwiazdą wieczoru na dożynkach w gminie Braniewo będzie znany piosenkarz Wojciech Gąssowski

Gwiazdą wieczoru na dożynkach w gminie Braniewo będzie znany piosenkarz Wojciech Gąssowski

Autor zdjęcia: www.wojciechgassowski.pl

To może być naprawdę gorący weekend. I już nie chodzi nawet o samą pogodę, ale o ilość i jakość wydarzeń, które nas czekają. Miłośnicy zwiedzania mogą odwiedzić zamki w Reszlu i Kętrzynie, a smaczku mogą tutaj dodać rycerze, którzy na polach pod Wopławkami ponownie skrzyżują swoje miecze w inscenizacji „bitwy stulecia”.

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów swoje atrakcje przygotował reszelski Zamek. W sobotę w godz. 18-23 w tamtejszej galerii odbędzie się szereg atrakcji. Emilia Maryniak oprowadzi zwiedzających po wystawie „Rozplataj mój umysł dłużej niż trzy dni”, a Janusz Połom pokaże galerię fotografii „Za kurtyną lasu”. Nie zabraknie programów skierowanych osobno do dzieci i dorosłych. Dla najmłodszych warsztaty z rzeźby z tektury, w nawiązaniu do instalacji E. Maryniak, a także pejzaż warmiński inspirowany przyrodą w fotografii Janusza Połoma. Z kolei dorośli będą mogli poznać tajniki fotografii artystycznej oraz wziąć udział w quizie na temat sztuki współczesnej.

Tego samego dnia Noc Muzeów odbędzie się także w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Tegoroczny program kętrzyńskiej Nocy Muzeów wpisuje się w cykl odbywających się właśnie spotkań Akademii 660-lecia miasta. Tym razem oprócz tradycyjnego już nocnego zwiedzania z przewodnikiem, organizatorzy przygotowali wernisaż wystawy o historii zamku, wykłady związane z tematyką wystawy oraz koncert arii z oper Wolfganga Amadeusza Mozarta. A dla najmłodszych i najstarszych – rodzinny quest z historią zamku w tle.

Po raz pierwszy w muzealnych salach pojawią się eksponaty, które udało się odzyskać podczas badań archeologicznych prowadzonych przez lata na terenie zamku. To głównie ceramika i kafle, które dotąd nie były pokazywane. Eksponaty pochodzą przede wszystkim z XIX wieku. To na tę okoliczność Marta Wojciechowska, pracownica muzeum przygotowała wykład o kaflach. Natomiast Mariusz Wyczółkowski poprowadzi wykład „Nie od razu zamek zbudowano – przeszłość zamku w świetle badań archeologicznych”. — Myślę, że uda nam się pokazać jak ten zamek wyglądał kiedyś, jak się zmieniał, kształtowało się społeczeństwo — mówi kustosz Muzeum im. W. Kętrzyńskiego.

Zanim przewodnicy ruszą ze zwiedzającymi po muzealnych salach, ci będą mieli okazję poczuć prawdziwy klimat rycerskiego stanu, a przede wszystkim zobaczyć siódmą już inscenizację Bitwy pod Wopławkami. Ale najpierw od godz. 10.00 śmiałkowie, którzy wezmą udział w kilku konkurencjach, zmagać się będą na Placu Turniejowym za kościołem św. Stanisława Kostki w Karolewie, gdzie odbywać się będą turnieje na miecz i tarczę (jeden na jednego), bohurt (3 na 3) oraz turniej łuczniczy. Konkurencje te cieszą się wielką popularnością nie tylko samych zawodników, ale przede wszystkim wśród publiczności.

Ci, którzy nie czują klimatu muzealnych sal czy szczęku żelastwa mogą cały dzień spędzić w kętrzyńskim amfiteatrze. Również w sobotę odbywać się tam będzie Kętrzyński Dzień Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej. Program imprezy promującej aktywne formy spędzania czasu wypełnią przede wszystkim organizacje pozarządowe, działające na terenie naszego powiatu. Nie powinno zabraknąć artystycznych atrakcji i niezastąpionej na takie okazje grochówki. Dzień z organizacjami pozarządowymi uświetni występ Wojciecha Gąssowskiego, który zapewne ze sceny nie omieszka zapytać „gdzie się podziały tamte prywatki?”.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages