Piątek, 22 czerwca 2018. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Kętrzyńscy policjanci potrafią przyjść z pomocą

2017-05-17 12:00:14 (ost. akt: 2017-05-17 11:18:17)

Autor zdjęcia: archiwum KWP

Osiemnaście drużyn policyjnych z regionu warmińsko-mazurskiego wzięło udział w wojewódzkich eliminacjach do „V Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy”. Laureatem zawodów została drużyna Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie, ale wysoko uplasowała się też reprezentacja Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie.

Rywalizacja rozpoczęła się sprawdzianem wiedzy teoretycznej. Policjanci przystępujący do tego etapu zmagań, musieli udzielić odpowiedzi na 30 pytań zawartych w teście wiedzy. Po pierwszym etapie, na prowadzenie wysunęła się reprezentacja Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie, tuż za nią uplasowała się reprezentacja Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach - drużyna, która w zeszłym roku zwyciężyła.

Drugi etap zmagań polegał na sprawdzeniu umiejętności praktycznych. Uczestnicy zawodów musieli zaprezentować umiejętności udzielając pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Zadanie praktyczne, opracowane według założeń programowych przygotowanych przez Szkołę Policji w Słupsku, było oceniane przez funkcjonariuszy Zespołu Medycznego Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie. Uczestnicy eliminacji musieli podjąć interwencję na miejscu zdarzenia, gdzie na przejeździe kolejowym pociąg potrącił mężczyznę. Zadanie do wykonania dla par policyjnych polegało na ocenienie funkcji życiowych osoby poszkodowanej i udzieleniu pierwszej pomocy medycznej m.in. poprzez opatrzenie mocno krwawiących ran przy użyciu zestawów ratunkowych R – 1. Dodatkowo, funkcjonariusze musieli powiadomić i współpracować z innymi służbami oraz w sposób właściwy zabezpieczyć miejsce zdarzenia.

W przerwie na ogłoszenie wyników klasyfikacji ogólnej, Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Olsztynie przeprowadził zajęcia związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej w strefie szczególnie niebezpiecznej. Instruktorzy SPAP-u, krok po kroku, zaprezentowali i przeprowadzili zajęcia warsztatowe m.in. z zakresu tamowania masywnych krwawień i krwotoków. Tym samym, udzielając cennych podpowiedzi i porad wpisujących się w zakres lokalnego doskonalenia zawodowego.

Zwieńczeniem całodniowych zmagań było wręczenie przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie insp. Tomasza Klimka pamiątkowych dyplomów i nagród pieniężnych laureatom Wojewódzkich Eliminacji Zawodów Ratowników Policyjnych. Ostatecznie zwycięzcą zawodów została drużyna z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie (st. sierż. Paweł Piskorz, post. Marta Szczepkowska), drugie miejsce przypadło reprezentantom z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach (mł. asp. Piotr Bajno, sierż. szt. Krzysztof Szymczukiewicz) , natomiast na trzecim miejscu uplasowała się reprezentacja Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie (sierż. szt. Krzysztof Kwiecień, st. sierż. Kamil Dudyński). Insp. Tomasz Klimek na zakończenie zawodów pogratulował uczestnikom wiedzy i umiejętności oraz podziękował organizatorom za profesjonalne przygotowanie zawodów.

Tradycyjnie jak co roku, wojewódzkie eliminacje stanowią wstęp dla laureatów zawodów, którzy w dniach 30 maja – 1 czerwca br. będą reprezentować nasz garnizon w „V Ogólnopolskich Zawodach Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy” odbywających się w Szkole Policji w Słupsku.

Źródło: KWP

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages