Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Koncert-requiem "Nie mamy prawa zapomnieć!”

2017-05-16 05:49:25 (ost. akt: 2017-05-16 22:46:26)

Autor zdjęcia: Andrzej

Celem Akcji "Wisła” było ostateczne rozwiązanie kwestii ukraińskiej w Polsce poprzez przymusowe przesiedlenie ludności ukraińskiej na Ziemie Odzyskane i ich pełna asymilacja w nowym środowisku.

W niedzielę 14 maja ukraińska społeczność Kętrzyna i okolic, pod hasłem "Nie mamy prawa zapomnieć!”, uczciła 70. rocznicę Akcji „Wisła”. Rozpoczęła ona się 28 kwietnia 1947 r. Jej celem było ostateczne rozwiązanie kwestii ukraińskiej w Polsce poprzez przymusowe przesiedlenie ludności ukraińskiej na Ziemie Odzyskane i ich pełna asymilacja w nowym środowisku. Operacja trwała trzy miesiące a jej skutkiem była deportacja około 150 tys. Ukraińców.

W uroczystości, która odbyła się w kętrzyńskim zamku, wzięli udział m. in.: wicemarszałek województwa Miron Sycz, pełnomocnik marszałka województwa ds. mniejszości narodowych i etnicznych Wiktor Marek Leyk, przewodniczący Olsztyńskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce Stefan Migus, naczelnik wydziału oświaty, kultury, sportu i promocji Ryszard Kawczyński, dyrektorzy szkół z ukraińskim językiem nauczania oraz duchowieństwo greckokatolickie.

W swoim przemówieniu Wiktor M. Leyk podkreślił, że Warmia i Mazury to wyjątkowy region, na teren którego przybyli osadnicy z różnych części Polski i każdy ma prawo pielęgnować swoją tożsamość i tradycje. W swoich przemówieniach Miron Sycz i Stefan Migus skrytykowali postawę władz centralnych, które nie potępiły akcji "Wisła” i nie chciały wziąć udziału w jej obchodach. – Obecnie wiele uwagi w Polsce poświęca się ściganiu zbrodni komunistycznych, ale jeśli chodzi o przymusową deportację wielu tysięcy Ukraińców, w tym dzieci i starców, nie podejmuje się żadnych działań – powiedział S. Migus. W imieniu burmistrza miasta Kętrzyna głos zabrał Ryszard Kawczyński. Stwierdził on, aby pomimo dramatycznych i bolesnych wydarzeń w relacjach polsko-ukraińskich o których trzeba pamiętać, skupić się na budowaniu wspólnej przyszłości.

Po części oficjalnej rozpoczął się program artystyczny. Na scenie wystąpił chór "Lisowa Pisnia” z Baroszyc oraz Zespół Muzyczno-Słowny Kompleksu Szkół w Górowie Iławeckim. Uczniowie ukraińskich szkół przedstawili wzruszający montaż słowno-muzyczny dotyczący tragicznych wydarzeń, które miały miejsce siedemdziesiąt lat temu. Był on uzupełniony prezentacją multimedialną przedstawiającą zdjęcia archiwalne z przebiegu operacji "Wisła”. Następnie przed publicznością zaprezentowała się Orkiestra Wołyńskiego Narodowego Muzyczno-Dramatycznego Teatru wraz z solistami.

Na zakończenie wszystkim żyjącym uczestnikom deportacji zrobiono wspólną fotografię i wręczono kwiaty. Organizatorem koncertu byli Olsztyński Oddział, Kętrzyńskie Koło Związku Ukraińców w Polsce oraz Kętrzyńskie Centrum Kultury.

Andrzej Sydor

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.


Polub nas na Facebooku:

Źródło: UA

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages