Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Artefakty prawie gotowe, czekają na zwiedzających

2017-05-13 13:45:48 (ost. akt: 2017-05-13 10:20:19)
Noc Muzeów za pasem, a w zamkowej pracowni prowadzone są prace, przypominające... układanie puzzli.

Noc Muzeów za pasem, a w zamkowej pracowni prowadzone są prace, przypominające... układanie puzzli.

Autor zdjęcia: Marek Szymański

Tegoroczna Europejska Noc Muzeów odbędzie się 20 maja. Na ten dzień także kętrzyńskie muzeum przygotowało program, z którym warto się zapoznać.

W sobotę, 20 maja od godziny 17.00 Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego będzie można odwiedzić w ramach corocznego cyklu. Program wydarzenia wpisuje się także w cykl odbywających się w tym roku spotkań Akademii 660-lecia miasta. Tym razem oprócz tradycyjnego już nocnego zwiedzania z przewodnikiem, organizatorzy przygotowali wernisaż wystawy o historii zamku, wykłady związane z tematyką wystawy oraz koncert arii z oper Wolfganga Amadeusza Mozarta. A dla najmłodszych i najstarszych – rodzinny quest z historią zamku w tle.

Wernisaż nietypowych znalezisk
Po raz pierwszy w muzealnych salach pojawią się eksponaty, które udało się odzyskać podczas badań archeologicznych prowadzonych przez lata na terenie zamku. To głównie ceramika i kafle, które dotąd nie były pokazywane. Eksponaty pochodzą przede wszystkim z XIX wieku. To na tę okoliczność Marta Wojciechowska, pracownica muzeum przygotowała wykład o kaflach.

Wśród odzyskanych artefaktów znaleźć można XIX-wieczną ceramikę, zastawę stołową, misy, miseczki, talerze, sita, kubki. Jednym słowem przedmioty codziennego użytku społeczeństwa, które zamieszkiwało zamek dwa wieki temu. — Wydawało by się, że życie w tamtych czasach było szare i ponure, tymczasem było też kolorowo i ładnie — mówi Mariusz Wyczółkowski. Jeszcze teraz w zamkowej pracowni prowadzone są prace, przypominające... układanie puzzli. Wszystko, co już udało się chociaż częściowo zrekonstruować, zostanie pokazane w przyszłą sobotę. Kustosz kętrzyńskiego muzeum podkreśla, że odzyskane częściowo przedmioty pokazują zasobność portfela ówczesnych mieszkańców zamku. Zadziwiają łączenia „na drucik”, które przetrwały próbę czasu. — Eksponaty pochodzą z wykopalisk, które prowadziliśmy na tzw. międzymurzu — dopowiada Marta Wojciechowska.

Oprócz eksponatów, które udało się zrekonstruować, Mariusz Wyczółkowski poprowadzi tez wykład „Nie od razu zamek zbudowano – przeszłość zamku w świetle badań archeologicznych”. — Myślę, że uda nam się pokazać jak ten zamek wyglądał kiedyś, jak się zmieniał, kształtowało się społeczeństwo — mówi kustosz Muzeum im. W. Kętrzyńskiego.

Program Nocy Muzeów 2017:
17.00-21.00 - Opowieści muzealnej nocy - quest rodzinny z historią zamku w tle
18.00 - otwarcie wystawy o historii kętrzyńskiego zamku
Nie od razu zamek zbudowano – przeszłość zamku w świetle badań archeologicznych - Mariusz Wyczółkowski
19.00 - Arie operowe Wolfganga Amadeusza Mozarta - Amber String Quartet oraz Karolina Klawitter (sopran) i Grzegorz Piotr Kołodziej (baryton)
20.00 - Kafle z kętrzyńskiego zamku czyli krótka historia zamkowych pieców - Marta Wojciechowska
21.30 Nocne zwiedzanie muzeum z przewodnikiem - oprowadza Szymon Jan Parda
17.00-24.00 - zwiedzanie indywidualne


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages